V tem tednu smo imeli priložnost opraviti kratek pogovor z Neveno Damjanović, reprezentantko Srbije, trenutno igralko danske Fortune Hjørringa. 23-letna obrambna igralka je v svoji karieri že nastopila v ligi prvakinj, leta 2012 pa je bila tudi udeleženka evropskega mladinskega prvenstva v Turčiji.


Danes Neveno najdemo na Danskem, kjer je ena ključnih obrambnih igralk ekipe, članica katere je tudi naša Dominika Čonč. Kljub mladosti gre za izkušeno igralko, kar dokazuje tudi podatek, da je v ligi prvakinj nastopila kar štirikrat zapored. Z ekipo subotiškega Spartaka se je med najboljše evropske ekipe prebila v letih 2011, 2012, 2013 in 2014. Na 16 tekmah je 172 centimetrov visoka branilka dosegla tudi šest zadetkov, med drugim je tudi v letošnji sezoni Fortuno na povratnem srečanju proti Athleticu popeljala v vodstvo in tako odigrala pomembno vlogo pri napredovanju, do katerega je Fortuna prišla po podaljšku.

Nevena bi lahko najprej malce več povedali o svojih nogometnih začetkih?
Rojena sem v Kragujevcu, v rodnem mestu pasem naredila tudi prve nogometne korake. Še pred pričetkom nogometne poti sem vse od osmega leta trenirala tudi karate, v katerem sem bila tudi zelo uspešna. Z nogometom sem se začela ukvarjati pri dvanajstih letih in to povsem slučajno. Veliko prostega časa sem namenila igranju nogometa s svojimi prijatelji, ki so mi svetovali, da naj odidem na prvi trening ženskega kluba Šumadija. To sam kasneje tudi storila, zatem prvo tekmo odigrala v ŽNK Sušica in s tem pričela nogometno kariero. V obeh primerih, tako pri karateju kot tudi nogometu, sem imela izjemno podporo svojih najbližjih. Družina me tudi dandanes izjemno podpira, kar mi veliko pomeni.

Igrate na mestu osrednje branilke. Verjetno ste tudi sami že zamenjali nekaj položajev, kako sami gledate na to?
Seveda, ko sem začela s svojo kariero sem zamenjala veliko položajev, v reprezentanci sem igrala v zvezni liniji, v Spartaku še nedolgo nazaj prav tako. Šele pred tremi leti sem se preselila na položaj leve osrednje branilke, na tem položaju pa igram tudi v Fortuni. To je moj naraven položaj, kljub vsemu pa, če je potrebno, v določenih delih tekme odigram tudi v napadu. Dejstvo je, da ni pomembna pozicija, pomembno je, da daš kjerkoli na igrišču svoj maksimum in s tem pomagaš moštvu, saj je vsak posameznik močan toliko kot moštvo.

V Spartaku ste igrali nekaj let, z modro-belimi ste bili tudi srbska prvakinja. Nam lahko opišete, kako gledate na ta del svoje kariere?
V Spartaku sem preživela pet let in bila tudi petkrat zapored prvakinja Srbije, štirikrat pa tudi pokalna prvakinja in med drugim tudi udeleženka lige prvakinj. Vsekakor je bilo to obdobje zelo pozitivno, saj sem naredila velik korak, ki je vplival na dosedanjo kariero.

Foto: Fortuna Hjorring

Nam lahko poveste še kaj o srbskem ženskem nogometu?
Ženski nogomet v Srbiji se je v zadnjih petih, šestih letih izjemno razvil. Vse več klubov se bori za prvo mesto, kar je vsekakor izjemno pozitivno, vse več deklet prihaja v nogomet, med drugim pa so tudi nogometne tekme čedalje bolj kakovostne.

Z mladinsko reprezentanco ste zaigrali na evropskem prvenstvu. Kako gledate na tedanjo reprezentanco? Imate s članskim moštvom možnosti, da se uvrstite na svetovno ali evropsko prvenstvo?
Uspeh mladinske selekcije je nekaj, česar se ne da opisati. Morda se v tistem času niti nismo zavedali, da smo naredili nekaj izjemnega. Danes, ko obujam spomine, vsekakor vidim, kako velik je bil ta uspeh. Mislim, da je pred nami, tudi pred člansko selekcijo, svetla prihodnost. Vse več igralk ima čedalje več izkušenj, imamo tudi mlade obetavne igralke, zato lahko z gotovostjo trdim, da bomo v bližnji prihodnosti zaigrali na enem od velikih tekmovanj.

Leta 2011 ste bili na preizkušnji v nemškem Potsdamu, danes ste članica danskega prvaka.
S sedemnajstimi leti sem odšla na preizkušnjo v Postdam. Bila sem zelo mlada nogometašica, med drugim nisem imela veliko izkušenj, a mi je odhod v Nemčijo pomagal v nadaljevanju kariere, predvsem sem dojela, po kateri poti moram iti, če se želim profesionalno ukvarjati z nogometom. V Fortuno sem prišla z 22 leti, kar je že precejšnja razlika. Na Dansko sem prišla veliko bolje fizično pripravljena, z bogatejšimi izkušnjami tako da sem se zelo hitro vključila v moštvo in način igre. Le-ta se precej razlikuje napram tistemu v Srbiji.

Foto: Fortuna Hjorring

Kaj porečete o ženskem nogometu v regiji? Kako gledate na morebitno ustanovitev regionalne ženske lige?
Mislim, da je nogomet vsekakor napredoval, vseeno pa menim, da je potrebno še veliko več vložka v dekleta, da bi lahko imele vse pogoje za napredek, s katerim posledično pridejo tudi boljši rezultati. Regionalna liga je vsekakor odličen predlog. Z ustanovitvijo takšne lige bi imeli veliko pozitivnih točk. Takšno tekmovanje bi verjetno ob igrišča privabilo tudi več gledalcev, za začetek pa menim, da bi bili koristni tudi turnirji, na katerih bi sodelovale ekipe naše regije. Takšni turnirji bi bili kakovostni in vznemirljivi, kar bi precej pomagalo ekipam pri pridobivanju izkušenj, kar bi naredilo tudi razliko v kvalifikacijskih turnirjih za ligo prvakinj.

Imate za konec pogovora še kakšno sporočilo nogometašicam v Sloveniji?
Moje sporočilo nogometašicam je, da se vsak dan trudijo, da bi bilo bolje kot včeraj. Veliko delajte na sebi. Vsak trud se na koncu tudi obrestuje. Potrebno je imeti veliko potrpljenja in če ste temu posvečene, bo uspeh slej ko prej tudi prišel.

Naloži več sorodnih novic
Naloži več novic od M. K.
Naloži več novic iz Intervjuji

Dodaj odgovor

Poglejte še

Ljubljana proti Ptujčankam ni dovolila presenečenja

Nogo metašice Ljubljane bodo prihodnji mesec v Stožicah zaigrale v finalu ženskega pokala,…