Na Škotskem igra vedno več slovenskih nogometašev, kot zadnji se je tam preselil nekdanji nogometaš Maribora, Bele krajine in nazadnje Gorice (uradno Parme), Uroš Celcer. Levi bočni branilec bo odslej branil barve novopečenega prvoligaša Ross Countyja, zato bo imel čast nastopiti tudi na slovitem Celtic Parku, ki sprejme več kot šestdeset tisoč gledalcev. Ne bo pa igral na Ibroxu, stadiona Glasgow Rangersev, ki se po bankrotu počasi, a vztrajno vračajo med elito. Letošnjo sezono bodo igrali v Škotskem Championshipu, torej drugorazrednem tekmovanju. Če bo vse tako kot si želijo, bomo že v naslednji sezoni spet spremljali sloviti Old Firm. Bodo pa se za razliko od Celcerja, lahko določeni nogometaši Maribora pohvalili, da so igrali tako na stadionu enih kot drugih največjih škotskih rivalov. Vsi pomnimo 25. avgust leta 2011, ko je Dalibor Volaš utišal Ibrox in povedel Maribor v vodstvo z 1-0, potem, ko so vijoličasti prvi obračun v Ljudskem vrtu dobili z 2-1. Škoti so sicer prišli do izenačenja, a krčevit boj za vsak centimeter igrišča Mariborčanov do konca tekme Škotom ni dovolil zadetka za izenačenje in Slovenija je po letih in letih čakanja, vendarle dočakala evropsko jesen enega izmed slovenskih klubov. Drugič v zgodovini. Maribor pa nas je kasneje še bolj razvadil. Še dvakrat so se uspeli uvrstiti v Evropsko ligo, v zadnji sezoni celo v izločilne boje! Tako, da so apetiti zdaj narasli in čeprav je Evropska liga za klub iz Slovenije velik uspeh, vsi potiho hočemo uvrstitev v Ligo Prvakov.


Celtic se je samo z ogromno sreče in predvsem neumnosti njihovih nasprotnikov v tretjem kvalifikacijskem krogu uvrstil v play-off. Legia iz Varšave je namreč Škote povsem razbila že na domači tekmi (4-1). Da so kvalitetnejše moštvo pa so pokazali tudi v Glasgowu, kjer so slavili z 2-0. A včeraj, dobesedno pet pred dvanajsto je UEFA Poljake kaznovala, ker so v 86. minuti (!) v igro poslali Bartosza Bereszynskega, ki ni imel pravice nastopa. Uefa je tako tekmo registrirala s 3:0 za Celtic, kar je pomenilo, da so zeleno-beli napredovali zaradi večjega števila doseženih golov v gosteh!

Celtic je 45-krat osvojil Škotsko prvenstvo, 36-krat pokalno lovoriko, 14-krat pokalno ligaško tekmovanje, leta 1967 Ligo Prvakov (takrat Pokal državnih zmagovalcev), leta 2004 Evropsko ligo (takrat pokal UEFA) in ogromno manjših, nekoliko manj pomembnih tekmovanj. Najuspešnejša sezona je bila nedvomno leta 1967, ko so nogometaši v legendarnih progastih zeleno-belih dresih osvojili tako imenovani “quintuple”, oziroma “petorček” po naše. Takrat so konkurenco pokorili v čisto vseh tekmovanjih v katerih so igrali. Kot prva britanska ekipa so osvojili najelitnejše evropsko klubsko tekmovanje, ko so v finalu v Lizboni z 2-1 premagali italijanski Inter. Poleg tega so bili najboljši v domačem prvenstvu, škotskem pokalu, ligaškem pokalu in pokalu mesta Glasgow. Kljub ogromnem številu lovorik, pa so še vedno v tem smislu precej za največjimi rivali, rivali iz modrega dela Glasgowa. Rangersi so namreč domačo lovoriko osvojili 54-krat, pokal 33-krat, ligaški pokal 27-krat in leta 1972 Pokal pokalnih zmagovalcev. Rangersi  so tudi uspešnejši na tako imenovanem Old Firmu, tako se namreč imenuje derbi Celtica in Rangersa. Ta derbi ima neverjetno zgodovino in velja za enega največjih derbijev na svetu. Z lahkoto ga lahko postavimo ob bok El clasicu, derbiju Manchester Uniteda in Liverpoola, argentinskemu Superclasicu med Boco Juniors in River Platom, pa tudi ob bok vsem italijanskim mestnim derbijem. Na žalost niso več tako pogosti od bankrota Rangersov, toda vsi nogometni navdušenci že pričakujejo naslednji prvenstveni Old Firm prihodnje leto, če se bo seveda Rangers vrnil nazaj med elito. Old Firm je bil odigran že neverjetnih 399-krat, 159 jih je dobil Rangers, 144 Celtic, 96 tekem pa se je končalo brez zmagovalca.

Celtic je pred obračunom z Mariborom seveda favorit. O tem govori tudi ocena priznanega nogometnega portala Transfermarkt, ki vrednost Celticove ekipe ocenjuje z 58 milijoni evrov, medtem ko je ekipa vijoličastih vredna nekaj več kot 16 milijonov evrov. Celtic nima velikih zvezdnikov, še največji je angleški reprezentančni vratar Fraser Forster, ki pa se bo še pred obračunom z Mariborom preselil na južno angleško obalo k Southamptonu. Georgios Samaras, dolgoletni napadalec Celtica, je klub v tem prestopnem roku zapustil, zato bo največja nevarnost za Jasmina Handanovića pretila s strani Derka Boerrigterja, nekdanjega igralca nizozemskega Ajaxa, Finca Teemuja Pukkija in Anthonyja Stokesa, ki je v lanski sezoni na 33 tekmah dosegel 20 golov in še desetkrat asistiral. Trener Celtica je dokaj neizkušeni, 38-letni norvežan Ronny Deila, ki je pred to sezono zamenjal Neila Lennona, ki je kljub vodil zadnje štiri sezone.

Naloži več sorodnih novic
Naloži več novic od Izidor Kordič
Naloži več novic iz Drugo
Komentarji so onemogočeni.

Poglejte še

V Nemčiji bo pravico delil tudi Vinčić

Evropska nogometna zveza (UEFA) je sporočila seznam sodnikov, na katere računa med 14. jun…