Iz sedeža Evropske nogometne zveze (UEFA) v švicarskem Nyonu prihajajo nove slabe novice za Olimpijo. Ljubljanski prvoligaš je zaradi kršitev v zvezi s finančnim “fairplayem” prejel denarno kazen.


Za deset tisočakov bo osiromašena blagajna zeleno-belih, potem ko je odbor za finančni nadzor UEFA-e ugotovil, da v pisarnah Olimpije niso pravočasno in v celoti predložili vseh dokazil o stanju klubskih financ.

Evropska nogometna zveza je Ljubljančane letos že enkrat obravnavala. Spomladi so zaradi neizpolnjevanja finančnih obveznosti do nekdanjih igralcev in trenerjev prejeli kazen v višini 100 tisoč evrov. Prejeli so tudi pogojno kazen ene sezone neigranja evropskih tekmovanj, ki bo vstopila v veljavo v sezoni 2024/25, v kolikor zmaji svojih finančnih obveznosti ne bi redno izpolnjevali.

Da bi se to zgodilo je sicer malo verjetno, za kar je, kot kažejo podatki na Erar-ju, najbolj zaslužen kar Zoran Janković. V zadnjih mesecih se je namreč v blagajno Olimpije in z njo povezanih družb steklo kar nekaj javnega denarja.

Mestna občina Ljubljana je konec prejšnjega meseca na račun ŠD NK Olimpija Ljubljana nakazala znesek v višini 301.638 evrov. Konec meseca aprila sta ljubljanski javni podjetji Energetika Ljubljana d.o.o in Vodovod Kanalizacija d.o.o. vsaka nakazali po 305 tisočakov na račun podjetja FC Olimpija d.o.o., ki ureja ključne klubske dejavnosti, povezane s članskim moštvom zeleno-belih. Nakazili vredni 610 tisoč evrov sta prišli ravno ob pravem času, saj je le nekaj tednov kasneje komisija Nogometne zveze Slovenije (NZS) za licenciranje nogometnih klubov potrjevala tekmovalne licence za prihodnjo sezono. Prav tako so v tistem obdobju pri Olimpiji prejemali številne slabe novice, v povezavi s tožbami nekdanjih igralcev in trenerjev. Te so zmaji kot po tekočem traku na sodiščih izgubljali.

Olimpija se je s finančnimi težavami sicer ukvarjala večji del minule sezone. V jesenskem delu je po poročanju nekaterih medijev nekaj časa imela celo blokirane račune, igralci pa so večji del sezone opozarjali, da plače zamujajo.

Tudi lani julija je Mestna občina Ljubljana klubu nakazovala denar, in sicer tri dotacije v skupni vrednosti 290.165 evrov. Janković je takrat za medije celo priznaval, da on ureja nekatere finančne zadeve kluba. “Predlagal sem, da prestavijo novinarsko konferenco na popoldne, da nogometaši normalno opravijo trening in dobijo denar. Poklical sem tudi direktorja banke, ki mi je zagotovil, da je denar šel iz računa,” je za Sportklub dejal ljubljanski župan. Od avgusta lani ima Janković sicer tudi osebne razloge, da stiska pesti za zeleno-bele, saj je do prve profesionalne pogodbe z zmaji prišel županov vnuk Vall Janković.

Kljub vsemu bodo pri aktualnih državnih prvakih morali še marsikaj postoriti, predvsem na poslovnem področju. Lansko revidirano letno poročilo je pokazalo, da je Olimpija med 1. januarjem in 31. decembrom 2022 pridelala kar 4.458.718 evrov čiste izgube. V istem obdobju v letu 2021 je čista izguba znašala 3.769.922 evrov. Številke niso dobre. Ljubljančani so poslovno leto nazadnje zaključili na zeleni veji leta 2016. Od takrat so glede na lastna poročila pridelali dobrih 25 milijonov minusa.

 

Naloži več sorodnih novic
Naloži več novic od R. Š.
Naloži več novic iz Prva Liga

Dodaj odgovor

Poglejte še

Kidričevo zamenjal za Ljubljano

V senci evropskega prvenstva v Nemčiji klubi v domačem nogometnem okolju še naprej sestavl…