Minuli teden sta izmed dosežkov slovenskih trenerjev najbolj odmevala dva dosežka. Matjaž Kek se je po zmagi nad Feyenoordom veselil prve zmage v skupinskem delu Evropske lige, slabše volje pa je bil po šesti tekmi na klopi Leeds Uniteda Darko Milanič, saj je po sobotnem porazu z Wolverhamptonom ostal brez službe.

Milaničevi varovanci so sicer povedli, potem ko je bil v 18. minuti srečanja natančen Antenucci, a so gostje v drugem polčasu preobrnili izid. Zaostanek je najprej izničil Henry, za zmago volkov pa je šest minut pred koncem srečanja poskrbel Clarke. Lastnik Leedsa Massimo Cellino je znova potrdil sloves požiralca trenerjev, odpustitev Milaniča pa kljub temu ni presenetljiva, saj je Izolan na klopi trikratnih državnih prvakov na šestih tekmah osvojil vsega tri točke in ostal brez zmage. Zdaj že nekdanji trener belih je v pogovoru za Val 202 dejal, da mu ni žal, da je varni Gradec pred tedni zamenjal za Leeds: “Nisem naredil napake, s tem ko sem se odločil za Leeds. Vzdušje doma in na gostovanju je neverjetno. Ni mi žal zaradi veličine kluba, zaradi kakovosti Leedsa in nasprotnikov, zaradi spoštovanja ljudi.”

Zato pa je lahko z minulim tednom precej bolj zadovoljen Matjaž Kek, ki je Rečane v deveti tekmi v skupinskem delu Evropske lige popeljal do prve zmage. Na polni Kantridi je padel Feyenoord, blestel pa je predvsem odlični Andrej Kramarić, ki se je podpisal pod vse tri zadetke hrvaških pokalnih prvakov. Nekdanji napadalec Dinama se je med strelce vpisal tudi včeraj, ko se je moštvo s Kvarnerja pred domačimi gledalci pomerilo z RNK Splitom. Rečani so tokrat izvlekli remi, potem ko je goste ob koncu prvega polčasa v vodstvo povedel Ibriks. Rečani so z drugim remijem sezone sicer nekoliko povečali zaostanek za Dinamom, ki je tokrat napolnil mrežo Osijeka in prednost pred Kekovim moštvom povečal na šest točk. Kljub temu je lahko Kek zadovoljen z minulim tednom, zmaga v Evropski ligi pač odtehta remi v domačem v domačem prvenstvu. Štajerski strateg namreč ni skrival zadovoljstva po skalpu Feyenoorda: “Zaslužena in velika zmaga v pravi evropski tekmi, v kateri smo imeli priložnosti mi in Feyenoord. Na koncu je vseeno odločila naša velika želja, ki nas je v zgodovinski tekmi Evropske lige potiskal naprej. Pohvale igralcem, gledalcem in spektaklu pod stenami Kantride. Zahod in vse ostale tribune so danes ponesle moštvo. Po takšni tekmi sem lahko le ponosen, še enkrat, igralcem vsa čast.”

Brez možnosti za napredovanje med prvoligaše je krog pred koncem prvenstva ostal Tomaž Kavčič. Qingdao je namreč v predzadnjem krogu presenetljivo klonil na gostovanju v Pekingu, saj je izgubil s 3:1 in s četrtega padel celo na peto mesto. Varovanci nekdanjega selektorja mlade izbrane vrste so s sedmim porazom zaostanek za drugouvrščenim Shijiazhuang povečali na neulovljive štiri točke in bodo tudi v prihodnji sezoni igrali med drugoligaši. Tudi na Japonskem se prvenstvo počasi približuje h koncu. Drugoligaši so odigrali tekme 38. kroga, do zaključka so le še štiri tekme. Avispa Marijana Pušnika je tokrat gostovala pri Tochigiju in iztržila še drugi zaporedni remi. Za remi 1:1 so si domači zabili kar avtogol, za delitev točk pa je enajst minut pred koncem zadel Okubo. Avispa je z 49 točkami trenutno na dvanajstem mestu lestvice.

Brez točk je tokrat ostal tudi Slaviša Stojanović, ki je z Liersom na domačem igrišču gostil Mechelen. Za rumeno-črne je bila usodna 33. minuta, ko je vratarja Bajkovića matiral Veselinović. Sedmouvršečni Mechelen je Liersu zadal šesti poraz sezone, moštvo Slaviše Stojanovića pa trenutno zaseda štirinajsto mesto šestnajstčlanske lige.

Še drugi skok k južnim sosedom, hrvaški drugoligaši so odigrali tekme trinajstega kroga, Bistra, moštvo Brežičana Iztoka Kapušina, pa je doma gostilo Dugopolje. Domači so z zadetkom Karla Ivančića povedli že po osmih minutah igre, a so Dalmatinci izenačili v 68. minuti, ko je zadel Ante Vitaić. Srečanje bi se lahko razpletlo v eno ali drugo stran, tako da je bil s točko zadovoljen tudi domači strateg, ki z moštvom trenutno zaseda osmo mesto. Bistrani so v trinajstih tekmah zbrali 17 točk.

Zato pa so se prve zmage v letošnji sezoni razveselili Korošci. Celovški SAK je pred domačimi gledalci ugnal Allerheiligen, za zmago z 2:1 je že v prvem polčasu dvakrat zadel Darijo Biščan, nekdanji napadalec Celja. Celovčani, ki jih je po odstopu Jožeta Prelogarja prevzel dolgoletni igralec Goran Jolić, so z zmago skočili tudi z zadnjega mesta lestvice in ga prepustili Vocklamarktu. Tretji poraz v zadnjih štirih tekmah pa je na klopi Legionovie doživel Robert Pevnik. Njegovo moštvo je tokrat gostovalo pri ROW Rybniku in izgubilo z 2:1.

TRENER KLUB LIGA TEKMA MESTO/KROG/TOČKE
Oliver Bogatinov Al Hilal U17 Liga U17 (SAU)