27-letni Francoz s senegalskimi koreninami, ki prihaja iz mesteca Élancourt nedaleč stran od Pariza, je v letošnji sezoni eden ključnih igralcev Maribora, tako v Evropi, kot tudi v domačem prvenstvu. V svoji razgibani karieri je nastopil že za švicarski Chênois, romunski Dinamo iz Bukarešte, igral na posoji pri Petrolulu Ploiesti, se preselil v Italijo k SPAL-u in nazadnje, pred prihodom v Maribor, nastopal za Koper.

Mariborski ‘Demba Ba’, kot so ga poimenovali navijači, je svojo kariero začel v svojem rodnem mestu Élancourt. Pri 12 letih je prestopil v Versailles in kasneje k zdajšnjemu francoskemu prvoligašu Evianu. Leta 2006 je kot igralec švicarskega Chênoisa (nikoli ni bil uradno član omenjenega kluba) nastopil na prijateljski tekmi proti romunskemu Dinamu iz Bukarešte. Njegov klub je dvoboj izgubil z 0:5, a je Mendyja opazil strateg Dinama Mircea Rednic, saj se je 191 centimetrov visoki nogometaš takoj preselil v Romunijo. Svoje prve minute v romunski prvi ligi je Mendy dobil pod taktirko Mircea Rednica na domači tekmi proti klubu Otelul Galati. 11. november 2006 je datum, ko je Mendy pri svojih rosnih devetnajstih letih debitiral za 18-kratne romunske prvake. Pod takratno taktirko že omenjenega trenerja Mircea Rednica je v igro vstopil v 83. minuti tekme in zamenjal Claudija Nicolescuja. Njegov debi v evropskih pokalih prav tako beležimo v letu 2006, ko je z Dinamom gostoval pri angleškemu Tottenhamu. V takratnem Pokalu UEFA je Mendy v igro vstopil v 77. minuti srečanja in se v 91. minuti veselil svojega prvenca v dresu Dinama, ki je bil obenem tudi zadnji zadetek v dresu kluba iz Bukarešte. Po sezoni 2006/07 je Mendy nekaj časa preživel na posoji pri Petrolulu iz Ploiestija, kasneje pa je igral še v rezervni ekipi Dinama, kjer pa je zaradi poškodbe kolena, ko je eden od igralcev padel na njegovo koleno, leta 2009 vknjižil vsega en nastop za Dinamo. Po operaciji in okrevanju po težki poškodbi, je v začetku leta 2011 podpisal za italijanski SPAL, za katerega je zbral 23 ligaških nastopov in zabil tudi zadetek. Kot se je izkazalo pa poškodba še ni bila povsem sanirana, saj zaradi poškodbe kolena ni mogel povsem izkoristiti svoje hitrosti, zaradi  česar je zahteval ponovno operacijo in s tem izgubil še eno leto nogometa.

Po ponovni operaciji, ki ga je znova oddaljila od nogometa, pa je Mendy vstopil v slovenski nogometni prostor. V začetku leta 2013 je dobil povabilo italijanskega stratega na klopi kanarčkov Rodolfa Vanolija, ki se ga je spominjal iz časa, ko je bil član italijanskega SPAL-a. Kot se je izkazalo, je Vanoli z ‘Mendozo’ (kot so ga klicali koprski soigralci) zadel v polno. Debi v koprskem dresu je visokorasli Francoz dočakal že v prvem krogu spomladanskega dela, ko je Koper na domačem igrišču remiziral z velenjskim Rudarjem. Na omenjeni tekmi je v igro vstopil v 74. minuti, ko je zamenjal Mateja Palčiča. Do prvega zadetka v rumeno-modrem dresu je Mendy prišel na ljubljanskih Stožicah, ko je v igro je ponovno vstopil iz klopi in v 80. minuti zamenjal Davorja Bagarića. Vsega pet minut kasneje je pokazal svojo moč, ko je bil po podaji iz kota najvišji v kazenskem prostoru Olimpije in z glavo zatresel mrežo Aleksandra Šelige. Do zaključka sezone je mrežo zatresele še dvakrat in sicer proti Aluminiju ter Rudarju. Le dober del spomladanskega dela sezone je Mendy potreboval za odmeven prestop v vrste Maribora. Javnost je bila ob njegovi predstavitvi več ali manj precej skeptična, predvsem pa se je porajalo vprašanje, če lahko Mendy sploh igra na tako visokem nivoju. Po odigranem jesenskem delu aktualne sezone lahko z gotovostjo rečemo, da je Mendy postal eden ključnih igralcev zasedbe trenerja Anteja Šimundže. Na svoj prvi zadetek v dresu vijoličastih Mendy ni čakal dolgo, saj je, podobno kot v dresu Kopra, zadel že v debitantskem nastopu. Nekdanji trener Maribora Ante Čačić ga je na gostovanju v Velenju v igro poslal v 67. minute tekme, dobrih deset minut kasneje pa se je po podaji Dejana Mezge veselil prvega zadetka za ekipo Mariborčanov. Kasneje je svojo ligaško formo le še stopnjeval in tako na prvih petih tekmah dosegel pet zadetkov. Do konca jesenskega dela je uspel v svojo statistiko vknjižiti 16 ligaških nastopov ter devet zadetkov. Kaj lahko pa bi bil izkupiček še boljši, če ga ne bi ob koncu jesenskega dela sezone oviralo virusno okužba, zaradi česar je kar nekaj časa preživel tudi v bolnišnici. V Pokalu Slovenije je uspel zabiti tudi svoj prvi ‘hattrick’ odkar igra v Sloveniji, žrtev treh Mendyjevih zadetkov pa je bilo moštvo Radomelj. V evropskih tekmovanjih se Mendyju v dresu Mariboru še ni uspelo vpisati med strelce, je pa zato vknjižil asistenco na gostovanju pri Wiganu, ko je Maribor izgubil s 3:1.

Kot zanimivost za konec povejmo, da je Mendy večina svoje kariere preigral kot nogometaš zvezne vrste. Vselej si je želel na svojem hrbtu nositi številko 10, tako kot njegov veliki vzornik Zinedine Zidane. Kljub težki poškodbi kolena je Jean-Philippe dokazal, da se s trudom in odrekanjem lahko doseže marsikaj, verjamemo pa, da se njegov nogometni napredek še ni zaustavil. Pri 26 letih napadalec Maribora prihaja v najboljša nogometna leta, slovenskemu klubskemu nogometu, kot tudi Mariboru, pa lahko prispeva še veliko. A če bo Mendy nadaljeval s podobnimi predstavami, se bodo na naslovu mariborskega prvoligaša pojavili novi snubci z mamljivimi ponudbami. Vprašanje je le, če ga bo športni direktor vijolic, Zlatko Zahovič, želel izpustiti že po letošnji sezoni?