Za nami je 23. krog Prve Lige Telekom Slovenije, ki je postregel z zanimivimi obračuni in z velikim številom zadetkov. Na štirih tekmah je namreč padlo kar štirinajst zadetkov oziroma trije in pol na srečanje, kar je eden najboljših dosežkov v tej sezoni. Muraši so visoko izgubili na celjski Areni Petrol, Velenjčani so se z igralcem manj uspešno upirali v Kopru, Bojan Flis je s porazom proti Gorici zaključil službovanje na klopi Aluminija, Maribor in Olimpija pa sta se v derbiju polnem priložnosti razšla brez zmagovalca.

CELJE 4:0 MURA 05
Strelci: Verbič (18, 42), Žurej (79), Gobec (90+1)
Celje: Arena Petrol, 420 gledalcev
Sodnik: Dragoslav Perić

Celje: Kotnik; Korošec, Centrih, Krajcer, Gobec; Vrhovec, Zajc; Srdić (46 Cebara), Bajde (76 Plesec), Verbič (85 Medved); Žurej. Trener: Miloš Rus. Mura 05: Draković; Majer, Cipot (46 Kurbus), Mörec, Travner; Bohar, Maruško, Rep, Vaš (61 Sačer); Ploj, Vinko. Trener: Ante Šimundža.

OBŠIRNEJŠI PRISPEVEK

Celje še naprej ostaja v varnem zavetju sredine lestvice, saj so se po zmagi z dodatnimi tremi točkami še bolj utrdili na petem mestu. Varovanci trenerja Miloša Rusa, ki je “grofe” prevzel pozimi, so v prvem polčasu izkoristili dve napaki gostujoče obrambe in ob polčasu zasluženo vodili, saj si črno-beli v prvem polčasu niso priigrali omembe vrednih priložnosti. Benjamin Verbič je dvakrat matiral vratarja gostov Filipa Drakovića, najprej v 17. minuti iz mrtvega kota in nato še v 42. Fabijanu Cipotuje žogo na sredini igrišča odvzel Andraž Žurej, ki je stekel proti golu Mure in nesebično podal Verbiču, ki mi ni bilo težko zatresti nebranjene mreže. Prvi del drugega polčasa je minil brez pravih priložnosti, čeprav so muraši pritiskali, a brez večjega učinka. Poizkusila sta Rajko Rep in Mario Sačer, v 69. minuti pa po podaji iz prostega strela Damjan Bohar ni izkoristil lepe priložnosti za znižanje izida. Dobrih deset minut pred koncem rednega dela tekma pa je Andraž Žurej zabil še zadnji žebelj v krsto prekmurcev, rezervist Stefan Cebara je poslal predložek iz desne strani, na drugi vratnici pa se je najbolje znašel ravno Žurej. Nato je za Muro iz razdalje zopet poizkusil Rajko Rep, a brez večjega uspeha. V sodnikovem podaljšku pa je na sceno stopil rekorder po nastopih Sebastjan Gobec. Zopet je predložek iz desne strani poslal Stefan Cebara, 33-letni bočni branilec pa je poizkusil iz voleja in z evrogolom premagal gostujočega vratarja.

Muraše pred nadaljevanjem sezone čaka očitno še precej dela, saj na tekmi v Celju niso prikazali dobre igre, napak v obrambi in napadu je bilo enostavno preveč, kar so mladi in hitri Celjani s pridom izkoriščali. Trener Ante Šimundža v nadaljevanju sezone ne bo mogel računati na kapetana Fabijana Cipota, ki je zaradi poškodbe že sklenil s sezono. Prihodnji vikend črno-bele čaka srečanje z Aluminijem, ki v spomladanskem delu ravno tako ne blesti, še pred tem pa jih čaka zaostali obračun z Olimpijo, s katerimi se bodo Celjani pomerili ravno v soboto.

LUKA KOPER 2:2 RUDAR
Strelci: Blažič (45), Brečević (58); Firer (7), Eterović (53)
Koper: Bonifika, 400 gledalcev
Sodnik: Matej Jug

Luka Koper: Nenezić; Blažič, Mavrič Rožič, Hadžić, Palčič (74 Mendy); Čovilo, Guberac, Galešić, Popović (57 Pučko);Brečević, Bradaschia. Trener: Rodolfo Vanoli.

Rudar: Rozman; Jahić, Bubalović, Kašnik, Jeseničnik; Bratanović (65. Rotman), Rošer (46. Berko), Radujko, Črnčič (87 Klinar); Eterović, Firer. Trener: Jernej Javornik.

Koprčani so v spomladanskem delu vknjižili še drugi remi, Velenjčani pa so kljub temu, da so celoten polčas odigrali z igralcem manj, uspeli vknjižiti veliko točko na gostovanju na koprski Bonifiki. Velenjčani so povedli zgodaj, že v 7. minuti, prosti strel je izvajal Aleš Jeseničnik, podal v kazenski prostor, kjer je z glavo iz štirinajstih metrov poizkusil Ivan Firer in mojstrsko premagal domačega vratarja Igorja Nenezića. Gostujoči zadetek je v napad pognal tudi domače, poizkušala sta Matej Mavrič in Goran Galešić, a brez večje nevarnosti za Matjaža Rozmana. V 24. minuti so znova zapretili knapi, iz roba kazenskega prostora je poizkusil Leon Črnčič, a je Nenezić strel preusmeril v kot. V zaključku prvega polčasa pa dvojna kazen za goste, zaradi prekrška je bil izključen David Kašnik, iz prostega strela, kakšnih 25 metrov od gola, pa je s silovitim strelom po tleh zadel branilec Miha Blažič. Rudarji so kljub igralcu manj tudi v drugem polčasu napadali, razpoloženega Firerja je na robu kazenskega prostora podrl Matej Palčič, Mate Eterović je rutinirano zaključil iz enajstih metrov in se tako še tretjič v tem letu vpisal med strelce ter se tako povzpel na drugo mesto najbojših strelcev. Veselje Velenjčanov ni trajalo dolgo, saj je že pet minutt kasneje izid poravnal Ivan Brečević, iz desne strani je podal Italijan Daniel Bradaschia, osamljeni Hrvat pa je brez težav premagal Matjaža Rozmana. V nadaljevanju smo z nekaj izjemami gledali enosmerni promet proti golu Rozmana, ki je nekajkrat lepo posredoval, izkazal se je predvsem ob dveh poizkusih bosanskega vezista Gorana Galešića. Čisto ob koncu srečanja pa so preko rezervista Denisa Klinarja zapretili še gostje, le-ta je nevarno prodrl in preigral obrambo z vratarjem Nenezićem na čelu, a iz težkega položaja žoge ni uspel spraviti v gol.

Z remijem in točko so lahko vsekakor bolj zadovoljni v velenjskem taboru, saj so gostovanja v Kopru znana kot ena težjih. Ivan Firer in Mate Eterović bosta glede na videno spomladi tvorila nevaren dvojec v napadu, iz ozadja pa bosta za gol nasprotnika nevarna tudi Leon Črnčič in Elvis Bratanović. Italijanski strateg na domači klopi Rodolfo Vanoli spet nima razlogov za veselje, saj njegovi nogometaši niso uspeli izkoristiti prednosti igralca več, ob neizkoriščenih priložnostih, pa bi lahko Klinar ukradel še dve točki. Javornikove varovance že v sredo čaka zaostala tekma z Mariborom, v sobotni tekmi pa bodo skušali na domačem igrišču priti do treh točk proti Triglavu. Koprčani so med tednom prosti, saj nimajo zaostalih obveznosti, jih pa v soboto popoldne čaka primorski derbi proti Gorici, kjer bo Vanoli od svojih nogometašev zahteval tri točke.

ALUMINIJ 1:3 GORICA
Strelci: Jeleč (77); Žigon (27), Šturm (60), Mbida (85)
Kidričevo: Športni park, 100 gledalcev
Sodnik: Bojan Mertik

Aluminij: Murko, D. Rešek (46 Medved), Hodžurda, Ožvald, Topolovec; Bingo, Drevenšek; Črnic (67 Petek), Bloudek, M. Rešek (43 Jovanović); Jeleč. Trener: Bojan Flis

Gorica: Simčič; Širok, Gregorič, Vetrih, Celcer; Mevlja, Jogan; Žigon, Živec (87 Bremec), Mbida; Šturm (78 Praprotnik). Trener: Miran Srebrnič.

OBŠIRNEJŠI PRISPEVEK IN FOTOGALERIJA

Še drugi spomladanski poraz je odnesel trenerja Bojana Flisa, niz desetih tekem brez zmage je bil vseeno premalo za pričakovanja vodstva kluba, tak scenarij pa smo na našem portalu napovedali že pred začetkom spomladanskega dela prvenstva. Flisa, ki je kar dvakrat zapored pokoril drugoligaško konkurenco, bo na trenerskem stolčku nasledil Edin Osmanagić, ki je sicer dober znanec slovenskih igrišč, saj je v preteklosti vodil trboveljski in velenjski Rudar, Celje, Gorico, Korotan, Dravograd, Muro in med leti 2004-2006 tudi Aluminij.

Začetek dvoboja je pred skromnim številom gledalcev minil mirno in brez večjih priložnosti. Gorica pa je v 26. minuti povedla iz prve prave priložnosti. Saša Živec je začel protinapad, podal na desno stran proti Kameruncu Jeanu Mbidi, ki je domačega vratarja Tomaža Murka položil na tla, podal do Dejana Žigona, branilec Kidričanov Denis Rešek pa na golovi črti ni uspel zaustaviti njegovega strela. Prej omenjeni Jean Mbida je v nadaljevanju prvega polčasa še dvakrat poizkušal, a brez uspeha. Drugi polčas so sicer pričakovano pritisnili domačini, a si konkretnejših priložnosti niso priigrali, nato pa je na sceno stopil že malce pozabljeni Jani Šturm. Povratnik na prvoligaško sceno je s pomočjo vratnice zadel iz roba kazenskega prostora. Dobrih deset minut kasneje je poizkusil Rade Jovanović, ki bi lahko s hitrejšim strelom premagal gostujočega vratarja, a je stvari zapletel in Vasja Simčič je strel zaustavil. Živec je v nadaljevanju izsilil še enajstmetrovko, zaradi protesta je še drugi rumeni karton prejel domači branilec Emir Hodžurda. Žogo je na belo točko nastavil Uroš Celcer, a mu je Tomaž Murko poizkus ubranil. Aluminij je v 77. minuti le znižal izid, iz leve strani je podal rezervist Timotej Petek, kjer je z nekaj sreče iz bližine zadel hrvaški napadalec Jurica Jeleč. V zaključku tekme pa je znova prebudil Mbida, ki je po samostojni akciji iz leve strani premagal domačega vratarja in postavil končni izid.

Goričani so vpisali pomembne tri točke in se povzpeli na šesto mesto, Kidričani seveda ostajajo deveti, s štirimi točkami prednosti pred zadnjeuvrščeno Muro, s katero se bodo pomerili ravno na naslednji tekmi. Bo novi trener Edin Osmanagić prebudil nove varovance? Gorica bo v soboto na domačem igrišču odigrala primorski derbi s kanarčki iz Kopra.

OLIMPIJA 1:1 MARIBOR
Strelci: Nikezić (58); Fajić (22)
Ljubljana: ŠRC Stožice, 2500 gledalcev
Sodnik: Darko Čeferin

Olimpija: Šeliga; Fink, Zarifović, Delamea Mlinar, Jović (82 Kapun); Baskera (64 Božič), Trifković, Lovrečič (86 Vicente), Omladič; Nikezić, Valenčič. Trener: Andrej Razdrh.

Maribor: Handanović; Milec, Rajčević, Arghus (46 Mevlja), Viler; Ibraimi, Filipović, Mertelj, Cvijanović (62 Mezga); Berič (61 Tavares), Fajić. Trener: Darko Milanič

Večni derbi je znova upravičil svoje ime, vsaj kar se tiče same igre, obisk je bil namreč znova (pričakovano) slab. Moštvi trenerja Andreja Razdrha in Darka Milaniča sta se na prejšnjih tekmah dobro spoznali, zato smo lahko za včeraj pričakovali napeto in izenačeno srečanje. Obe navijaški skupini sta s svojimi vložki popestrili srečanje, malce pa so pretiravali Green Dragonsi, ki so tekmo prekinili z glasnimi pirotehničnimi sredstvi in papirjem, ki je končal v kazenskem prostoru Jasmina Handanovića. Kot enega izmed vrhuncev lahko štejemo tudi izključitev vratarja Mariborčanov, ki je nespametno in preveč burno reagiral po prekršku Damjana Trifkovića, ki je sicer s podplatom nevarno startal proti vratarju.

Nevarneje so zopet začeli domači, že v tretji minuti je s prodorom čez polovico igrišča zapretil hitri Nik Omladič, ki spomladi končno nima težav s poškodbami in igra v odlični formi, izbruh veselja na stadionu v Stožicah pa je preprečila vratnica. Okvir vrat pa je zaustavil tudi prvo priložnost Mariborčanov, v kazenski prostor je iz leve strani podal Mitja Viler, z glavo pa je poizkusil s strani ljubljanskih branilcev pozabljeni Robert Berić. Naslednjo veliko priložnost pa so Mariborčani le izkoristili, zopet je iz leve strani podal včeraj odlični Viler, ljubljanski branilci pa so zopet pozabili na vijoličaste napadalce, tokrat na Nusmirja Fajića, ki je z levico rutinirano premagal Aleksandra Šeligo, ter se tako veselil prvega zadetka v mariborskem dresu. Le nekaj minut kasneje še ena podaja iz leve strani, kjer je včeraj po daljšem času spet zaigral Boban Jović, tokrat je podal Miroslav Cvijanović, strelec zadetka Fajić pa žoge s peto ni uspel preusmeriti v gol. Po mariborskem zadetku pa so se zbudili tudi domači navijači in nogometaši, prvi so najprej poskrbeli za prekinitev, drugi pa so zapravili nekaj lepih priložnosti. Najlepšo Črnogorec Nikola Nikezić, ki je z nekaj sreče preigral Martina Milca in Aleksandra Rajčevića, v zaključku pa je pokazal premalo zbranosti in meril mimo desne vratnice Handanovića. V zaključku polčasa še prosti strel Nika Omladića, ki je poizkusil iz 30 metrov, a brez težav za dobro postavljenega Handanovića.

Ljubljančani so zopet silovito začeli drugi polčas, Omladič je podal v kazenski prostor, žoga je zadela Rajčevića, sodnik Darko Čeferin je pokazal na enajstmetrovko, a se po posvetovanju s pomočnikom odločil drugače. Nato so zopet zapretili Mariborčani, poizkusil je Agim Ibraimi, Šeliga pa je strel zaustavil z odlično obrambo in dokazal, da je morda celo neupravičeno le zamenjava Elvisu Džafiću, ki tudi tokrat ni stal v golu zaradi rdečega kartona iz prvega derbija. In potem 58. minuta, Filip Valenčič je podal v prostor, do žoge je prišel Nikezić, ki je preigral Nejca Mevljo in žogo spravil mimo nemočnega Handanovića. Le dve minuti kasneje je s svojim značilnim prodorom poizkusil Jović, ki je ogrel dlani Handanovića, ki pa je bil mestu. V 68. minuti pa že prej omenjena izključitev Handanovića, ki ga je v golu nadomestil napadalec Nusmir Fajić, saj je Milanič že pred tem opravil vse tri menjave. Izključitev je uspavala domače nogometaše, ki si vse do žvižgov niso uspeli priigrati večjih priložnosti, poizkušali so predvsem s streli od daleč, Mariborčani pa so kljub igralcu manj še poizkusili z nekaj napadi. V sodnikovem podaljšku pa je vratarske sposobnosti dokazal tudi Nusmir Fajić, ki je z odličnim posredovanjem zaustavil nevaren poizkus domačinov.

Nogometaši Maribora in Olimpije so z včerajšnjo tekmo zaključili trilogijo derbijev, ki ga lahko za uspešnejšega označijo v štajerski prestolnici, saj so se prebili v polfinale pokalnega tekmovanja. Še zadnjič v tej sezoni se bodo pomerili v 32. krogu, 4. maja v mariborskem Ljudskem vrtu. A varovanci trenerja Razdrha so predvsem na zadnjih dveh tekmah, da so se približali Mariboru in bodo derbiji v bodoče bolj izenačeni in napeti. Manjka le še prava kulisa na tribunah, predvsem na tekmah v Ljubljani, ni dvoma, da zadnji večni derbi ne bo odigran pred več ali manj polnimi tribunami Ljudskega vrta. Oba kluba čaka zgoščen ritem, saj bosta med tednom odigrali zaostala obračuna, Maribor z Rudarjem in Olimpija z Muro. V 24. krogu se bodo vijoličasti doma pomerili z Domžalami, Olimpija pa gosti Celje.

Avtor: Peter Dominko