Za nami je 22. krog Prve Lige Telekom Slovenije, ki je prekinil skoraj trimesečni nogometni post, ki ga sicer nogometaši niso odigrali v popolnosti, saj je tekma v Murski Soboti odpadla zaradi snega na igrišču. Maribor je doma pričakovano slavil brez težav, Velenjčani so končno premagali Aluminij, Gorica in Celje ter Domžale in Koper pa so si razdelili točke. Na štirih tekmah se je zbralo dobrih 2800 gledalcev, ki so videli deset zadetkov, tri rdeče in devetnajst rumenih kartonov.

Sodnik: Darko Čeferin

Gorica: Simčič; Širok, Gregorič, Jogan, Celcer; MevljaVetrih (83 Kadrija), Žigon (81 Mbida); Ndiaye, Šturm (74 Praprotnik), Živec. Trener: Miran Srebrnič.
Celje: Kotnik; Korošec, Centrih, Krajcer, Gobec; VrhovecZajc, Srdić (90 Bajić); Bajde, Verbič (75 Plesec); Žurej (42 Cebara). Trener: Miloš Rus.

Celjani še na dvanajstem zaporednem gostovanju na goriškem niso uspeli premagati domače ekipe in vknjižiti treh točk. Kljub temu, da so si priigrali malce več priložnosti za zadetek, pa tudi domači nogometaši niso bili brez možnosti za zmago, kljub temu, da so že od 19. minute igrali brez izključenega Senegalca Wella Ndiayeja, ki je prejel direktni rdeči karton zaradi udarca v obraz, sicer že tretjega v letošnji sezoni. V drugem polčasu so gostje iz Celja nekajkrat nevarno zapretili, a se domači vratar in kapetan Vasja Simčič ni pustil premagati. V 64. minuti je zaustavil poizkus napadalca s kanadskim potnim listom Stefana Cebare, ki se je osamljen znašel pred njim, štiri minute kasneje pa ga je po strelu Gregorja Bajdeta rešila vratnica. V tem času so si nekaj priložnosti priigrali tudi domačini, v 73. minuti je poizkusil novinec Saša Aleksander Živec, še pred tem pa je v kazenskem prostoru padel Dejan Žigon, a sodnik Darko Čeferin ni pokazal na najstrožjo kazen in s tem možno razburil, sicer maloštevilne gledalce.

Vsekakor je lahko s točko bolj zadovoljen domači strateg Miran Srebrnič, saj je njegovo moštvo večino tekme odigralo z igralcem manj, a se kljub temu dostojno zoperstavilo številčnejšim Celjanom. Goričani so sicer zaradi zmage Velenjčanov padli na osmo mesto, Celjani pa ostajajo z tridesetimi točkami ostajajo v mirnejših vodah na petem mestu. A za uspešnejšo pomlad bodo morali oboji izboljšati predvsem realizacijo v napadu.

MARIBOR – TRIGLAV 4:1
Strelci: Berić (5), Cvijanović (30), Rajčević (39), Milec (49); Đurković (60)
Maribor: Ljudski vrt, 1550 gledalcev.
Sodnik: Dejan Balažic

Maribor: Handanović; Milec, Potokar, Rajčević, Viler; Mezga, Cvijanović (61 Hotić), Mertelj (62 Filipović), Ibraimi; Berić, Tavares (70 Fajić). Trener: Darko Milanič.

Triglav: Pelko; KlemenčičZolić, Sever, Šturm (46 Šmit); Krcić, Stojnić, Pokorn (46 Poplatnik), Jelar (63 Ovčina); Bubanja, Đurković. Trener: Siniša Brkić.

OBŠIRNEJŠI PRISPEVEK IN FOTOGALERIJA

Mariborčani so spet dokazali, da jim bo spomladi težko vzeti točke. Morda Triglav res ni pravo merilo, a varovanci Darka Milaniča so že na pokalnem derbiju dokazali, da so se odlično pripravili na nadaljevanje sezone in spomladi ne bodo ničesar prepuščali naključju. Krajnčani so sicer, predvsem na domačem terenu, že znali presenetiti vijoličaste, a tokrat jim domači že od prve minute niso pustili dihati, saj je Robert Berić, po čudovitem prodoru Agima Ibraimija, z malce sreče že v 5. minuti poskrbel za domače vodstvo. Gostje iz Kranja so si v prvem polčasu pripravili le eno priložnost, a je Jasmin Handanović žogo uspešno preusmeril strel Petra Stojnića. V 30. minuti pa prodor Dejana Mezge, ki je poslal žogo do Miroslava Cvijanovića, ki je zabil že osmi ligaški gol in povišal vodstvo na 2:0. Le osem minut kasneje je tekmo odločil domači kapetan Marcos Tavares, ki je po posredovanju vratarja Pelka poizkusil iz štirinajstih metov, žoga je sicer zadela Rajčevića, ki je obležal na tleh, a kljub vsemu končala v mreži. Delegat je po koncu tekme spremenil svojo odločitev in gol (ne)razumno pripisal prav Rajčeviću. Tudi drugi polčas so Mariborčani začeli silovito, v 48. minuti je Martin Milec poizkusil iz roba kazenskega prostora, vratar Pelko je bil nemočen in še četrtič pobral žogo iz svojega gola. Po nezbranosti domače obrambe je končni izid postavil Enis Đurković, ki je tako z enajstimi zadetki sam na vrhu lestvice strelcev. Ob visoki prednosti je domači trener ponudil priložnost tudi sedemnajsteletnemu vezistu Dinu Hotiću, ki je bil ob Nusmirju Fajiću, en izmed dveh debitantov v vijoličastem dresu.

Triglavani bodo morali priložnost za točke iskati drugje, Maribor je pač za večino slovenskih ekip druga dimenzija. Mariborčane pa v prihajajočem tednu čakata dva obračuna z Olimpijo, v sredo jih najprej čaka povratna pokalna tekma, kjer bodo branili visoko prednost, ki so si jo zagotovili na tekmi v Stožicah, v nedeljo pa bodo gostovali še v Ljubljani, kjer bodo odigrali tekmo v sklopu 23. kroga PLTS. Varovance Siniše Brkića ravno tako v nedeljo čaka domača tekma z Domžalčani, ki so najboljša gostujoča ekipa lige.

DOMŽALE 1:1 LUKA KOPER
Strelci: Zec (7); Pučko (66)
Domžale: Športni park Domžale, 400 gledalcev.
Sodnik: Miran Bukovec

Domžale: Vidmar; Knezović, Skubic, DobrovoljcBalokog, Zec, Janža; Korun (71 Kostakis); Balkovec, Čadikovski, Požeg Vancaš (70. S. Vuk). Trener: Stevan Mojsilović.

Luka Koper: Nenezić; Palčič, Mavrič Rožič, Blažič, Hadžić; Migliorini (73 Bradaschia), Guberac; Čovilo, Galešić, Popović (57 Pučko); Brečević. Trener: Rodolfo Vanoli.

Domžalčani nadaljujejo z neprepričljivimi predstavami na domačem igrišču, saj tudi tokrat niso uspeli priti do zmage. Po zadetku Darka Zeca v osmi minuti so vodili vse do 66. minuti, ko je z nekaj sreče zadel rezervist Matej Pučko. V zaključku tekme pa bi lahko Ivan Brečević gostom zagotovil še dve dodatni točki, a je njegov strel iz osemnajstih metrov zaustavila vratnica. Domači so dobro uro kontrolirali dogajanje na igrišču in držali niti igre v svojih rokah, si priigrali tudi nekaj priložnosti za povišanje vodstva, a Čadikovski, Korun in dvakrat Požeg Vancaš niso bili dovolj zbrani, da bi premagali vratarja gostov Igorja Nenezića. Remi je kljub vsemu še najbolj pravičen rezultat, čeprav so si Koprčani v zadnje pol ure pripravili kar nekaj lepih priložnosti.

Primorci v pripravah niso beležili najboljših rezultatov, kar so dokazali tudi na današnji tekmi, ko so se prebudili šele v zadnje pol ure tekme, po vstopu mladega Mateja Pučka. Domači strateg s točko vsekakor ne more biti zadovoljen, saj je med pripravami izrazil željo in pričakovanja po domačih točkah. Na današnji tekmi je po uri igre kazalo na tri točke, a je gostujoči trener iz rokava potegnil asa po imenu Matej Pučko, ki je z golom poskrbel, da se Domžalčani niso oddaljili na pet točk prednosti.

RUDAR 3:0 ALUMINIJ
Strelci: Eterović (1, 69), Firer (64)
Velenje: Mestni stadion ob jezeru, 550 gledalcev.
Sodnik: Damir Skomina

Rudar: Rozman; Jeseničnik, Bubalović (77 Bakarić), Kašnik, Jahić (77 Podlogar); Bratanović (66 Rotman), Radujko, RošerČrnčič; Firer, Eterović. Trener: Jernej Javornik.

Aluminij: Murko; M. Rešek (56 Zajc), Ožvald, Hodžurda, Topolovec; Črnic (65 Jeleč), Drevenšek, Bingo, Bloudek; Kurež, D. Rešek. Trener: Bojan Flis.

FOTOGALERIJA

Velenjčani so v tretjem poizkusu le prišli do prve zmage nad Aluminijem. Novi trener domačih Jernej Javornik, ki je grb Rudarja branil kar petnajst let, je z agažiranjem dalmatinskega napadalca Mate Eterovića zadel v polno. Stari znanec slovenskih igrišč, ki je v jesenskem delu prvenstva za Muro zadel sedemkrat, je gol dosegel že po 26 sekundah igre, kar je eden izmed najhitrejših zadetkov v zgodovini slovenskega prvenstva. Nogometaši obeh ekip so silovito krenili v srečanje, oboji so si priigrali nekaj priložnosti, poizkušala sta Eterović in Bratanović, gostje iz Kidričevega pa so nevarno zapretili preko Binga in Hodžurde, a izid se do polčasa ni spremenil. V drugi polčas so silovito krenili Kidričani, ki so seveda želeli izid izenačiti, pripravili so si kar nekaj priložnosti, vsi načrti pa so se jim podrili v 61. in 62. minuti srečanja, ko sta neposredna rdeča kartona prejela Gorazd Zajc in Robert Kurež. Prvi vrnitve na prvoligaško sceno ne bo ohranil v najlepše spominu, saj je bil izključen že po petih minutah igre. Domači so prednost dveh igralcev hitro izkoristili, v 64. minuti je Firer po odbitem strelu Radujka, zadel za 2:0; z drugim zadetkom pa je končni izdi v 69. minuti postavil Eterović.

Aluminij je niz tekem brez zmage podaljšal že na devet tekem, kar čedalje resneje ogroža tudi službo trenerja Bojana Flisa. Kot kažejo tudi rezultati priprav bo Aluminij en izmed glavnih kandidatov za izpad v 2. SNL, še posebej, če ne bodo izboljšali svoje igre. V Velenju je po prihodu Javornika, ki je uspešno vodil drugoligaški Dob, očitno zavel nov veter, a že prvi resnejši preizkus Javornikovo četo čaka v nedeljo, ko odhajajo na gostovanje v Koper. Aluminij pa bo na domačem igrišču iskal zmago proti Gorici.

Avtor: Peter Dominko