Po dolgih štirih mesecih so spomladanski del sezone odprli tudi slovenski tretjeligaši. Na vzhodu uvodni krog z večjimi presenečenji ni postregel, z izjemo presenetljivo visoke zmage Podvincev nad Vidmom. Vodilna Dravinja je bila prosta.

IZIDI 15. KROGA:

• Podvinci: PODVINCI – BOSCH BRAČIČ VIDEM 3:0 (2:0) Kolenko (30′), Orovič (37′), Petrinec (84′)

Videmčani so sredi tedna v osmini finala pokalnega tekmovanja v Celju doživeli poraz, toda proti visokoletečemu prvoligašu so se predstavili v dobri luči. Precej drugačna je bila njihova podoba v Podvincih. Varovanci Gorazda Černile so na lokalnem derbiju v prvi polovici prvega polčasa narekovali ritem igri ter močno pritiskali proti vratom Patrika Gorenjaka, toda na odmor so precej zadovoljnejši odhajali domačini. Jakob Kolenko je po pol ure igre z izvrstnim udarcem z razdalje zabil za 1:0, le nekaj trenutkov kasneje pa je za dvojno vodstvo ob odmoru z bližine poskrbel Jernej Orovič. V samem zaključku obračuna je končnih 3:0 postavil Luka Petrinec.

• Zavrč: ZAVRČ – BREŽICE 1919 TERME ČATEŽ 4:0 (1:0) Predikaka (43′, 58′), Lazar (49′, 78′)

Zelo zadovoljni po prvih 90 spomladanskih minut so lahko v Zavrču. Haložani so drugi del sezone odprli pred svojimi navijači ter proti Brežicam na krilih Gregorja Predikake in Dražena Lazarja visoko zmagali. Boljšo igro so prvič kronali v zaključku prvega polčasa, ko se je Predikaka po globinski podaji v prazen prostor znašel sam pred Nejcem Travnikarjem in ga tudi ugnal. Domača sedmica je v ospredju bila tudi v drugem delu. Nekaj minut po prihodu na odmor je Predikaka najprej s podajo zaposlil Lazarja, ki je rezultat podvojil, v 58. minuti pa je s svojim drugim zadetkom na srečanju povišal na neulovljivih 3:0. Rezultat se je zadnjič spremenil dvajset minut kasneje, ko je Alen Romih poslal oster predložek pred vrata gostov, tam pa je na pravem mestu bil Lazar in z glavo zabil za 4:0.

• Rače: RAČE – ŠMARTNO 1928 2:1 (0:0) Pipenbaher (77′ 11m), Rajšp (82′); Potočnik (84′) 🟥 Kokol (69′ – Rače)

Uspešno so leto 2023 odprli tudi Račani, ki so proti zadnjeuvrščenim Šmarčanom do zmage prišli v samem zaključku tekme. Ko je Tai Kokol v 69. minuti prejel rdeči karton sicer ni kazalo najbolje, toda kljub igralcu manj so domačini srečanje obrnili v svojo korist. Tehtnica se je na stran Rač prevesila v 77. minuti, ko je Nejc Pipenbaher bil uspešen izvajalec z bele točke, ter pet minut kasneje, ko je Žan Rajšp povišal na 2:0. V 84. minuti je Šmartno preko Alena Potočnika prišlo do znižanja rezultata, za kaj več pa je moštvu zmanjkalo moči in časa.

• Ptuj: DRAVA PTUJ – KOROŠKA DRAVOGRAD 6:0 (1:0) Jadrić (14′), Blaj (56′, 72′, 80′), Vogrinec (70′), Sedej (82′)

V najstarejšem slovenskem mestu je uspešno na klopi Drave debitiral Simon Dvoršak. Njegovo moštvo je na ptujskem mestnem stadionu deklasiralo ekipo Dravograda. Ptujčani so v prvem polčasu bili boljši nasprotnik, toda do edinega zadetka so prišli v 14. minuti, ko se je med strelce vpisal Marko Domagoj Jadrić. Do odmora so kurenti kar trikrat stresli tudi okvir gostujočih vrat. Kmalu po prihodu iz slačilnic je prvega od treh zadetkov dosegel Marcel Blaj in povišal na 2:0. Korošci so na Štajersko pripotovali samo z dvema igralcema na klopi. Njihov strateg Žiga Kljajić je zaradi poškodbe prvič po menjavi posegel že po petnajstih minutah igre, drugič je menjal v peti minuti nadaljevanja. Ko so Dravograjčani sredi drugega dela zaradi nove poškodbe ostali le z deseterico na terenu, so prednost igralca več Ptujčani znali izkoristiti in dodobra napolniti mrežo Matije Pajenka. Valentin Vogrinec je v 70. minuti zatresel mrežo za 3:0, vmes se je z dvema zadetkoma izkazal Blaj, strelsko rapsodijo pa je v 82. minuti zaključil Vid Sedej.

• Cirkulane: CIRKUKLANE – ŠAMPION 1:0 (1:0) Golub (19′)

Dober dan haloških moštev so v edinem nedeljskem obračunu zaokrožili nogometaši Cirkulan, ki so na domačem terenu odpravili Šampion. Za edini zadetek na srečanju je sredi prvega polčasa poskrbel Sven Golub. Takrat je z desne strani predložek pred vrata poslal Matevž Kukovec, po nesporazumu v obrambi Šampiona je gostujoči čuvaj mreže Žan Jug žogo izpustil iz rok, na pravem mestu pa se je znašel 23-letni hrvaški napadalec in se v prvem nastopu po vrnitvi v Cirkulane vpisal med strelce. Golub je v Halozah igral tudi v drugi polovici prejšnje sezone, ko je na 12 obračunih zabil kar 11-krat.

Lestvica po odigranem 15. krogu: Dravinja 30, Videm 27, Zavrč 26, Rače 25, Drava 24, Šampion 24, Dobrovce 24, Brežice 22, Podvinci 22, Cirkulane 22, Posavje Krško 20*, Ljutomer 20, Dravograd 4, Šmartno 1.

Najboljši strelci: Robert Kurež (Videm) 12, Jan Ziko Zajko (Podvinci) 12, Pipenbaher (Rače) 11, Žan Ramšak (Dravinja) 11…

*Posavje Krško je po združitvi s Krškim zaključilo s tekmovanjem v 3. SNL.