EuroGO

Iz Londona Jure Banfi in Peter Dominko.

Slovenija je imela v 55. minuti, po avtogolu Jordana Hendersona, možnost, da s kultnega Wembleyja odide s polnimi žepi, a je prepoceni zapravljeno vodstvo  Slovence stalo morebitnega presenečenja. Angleži so izid poravnali že minuto kasneje, ko je Ilić v kazenskem prostoru podrl Rooneyja, ki je jubilejno stoto tekmo začinil z izenačenjem na 1:1. Drugi zadetek, pod katerega se je po nekaj odbitkih podpisal Welbeck, je bil še bolj poceni, medtem ko je Welbeck v 72. minuti le še potrdil zmago domačih. Prvi polčas resda ni navdušil, saj sta obe ekipi prikazali slabo igro, zato pa je bilo dogajanje na zelenici toliko bolj zanimivo v drugem polčasu. Lahko Slovenci London zapuščamo z grenkim priokusom?

EURO 2016 – četrti krog kvalifikacij. Sodnik: Olegario Benquerença.
London: Wembley, 82.305 gledalcev
ANGLIJA 3:1 SLOVENIJA
Rooney (59′ pen), Welbeck (66′, 72′); Henderson (58′ ag)

Menjave
Anglija: Milner – Lallana (80′), Oxlade-Chamberlain – Sterling (85′), Smalling – Jagielka (89′)
Slovenija: Lazarevič – Birsa (63′), Rotman – Kurtić (73′), Ljubijankić – Kirm (78′)

ANGLIJA
[team1]

SLOVENIJA
[team2]

V uvodnih 15 minutah gledalci na kultnem stadionu Wembley niso ravno uživali v dobrem nogometu. Slovenci so nevarno akcijo v četrti minuti, ko je skok ob desni vratnici domačih vrat dobil Kirm, a slabše podal. Nato so domači prevzeli pobudo in do prvega strela prišli v 16. minuti, ko je na desni strani igrišča Kirma izigral Clyne, na desni strani kazenskega prostora našel Rooneyja, ki je na robu kazenskega prostora podal do Sterlinga, ki pa žoge ni najbolje zadel in ta je zletela mimo desne vratnice slovenskega gola. Nevarnejši je bil v 21. minuti poizkus Rooneyja, ki je z 20 metrov, potem ko mu je žogo s prsmi lepo odložil Welbeck, streljal preko vrat. Tekma se je vsaj malce razživela v drugi polovici srečanja, ko so naši izpeljali akcijo po levi strani igrišča, Novaković je priboril kot, nato pa po predložku Kirma z glavo meril nekoliko mimo bližnje vratnice. Domači so odgovorili dve minuti zatem, ko je z glavo poizkušal Welbeck, a tudi on meril krepko mimo vrat. Slovenska vrata so bili še v največji nevarnosti v 32. minuti, ko je Kurtić z ne najbolje odmerjeno podajo nazaj presenetil Handanovića, ki je s skrajnimi močmi žogo izbil v kot. Neuspešen je bil Welbeck, ki je v uvodu 37. minute z dobrih 18 metrov streljal visoko preko vrat. Po strelu se je tudi selektor Katanec pošteno razhudil na enega od svojih izbrancev, kar je bilo očitno dovolj, da si Angleži do odhoda na odmor niso uspeli pripraviti novih priložnosti. Prvi polčas ni prinesel dobrega nogometa, pravih priložnosti ni bilo veliko, ostajalo je le upanje na boljše nadaljevanje.

In vsaj prva polovica drugega polčasa je bil precej boljša od prvega dela srečanja. V tretji minuti so po kotu zapretili Angleži, pred golom je bil najvišji kapetan Rooney, a žogo poslal mimo desne vratnice. Jubilant, ki je reprezentančni dres oblekel stotič v karieri, je z roba kazenskega prostora poizkušal v 51. minuti, ko pa mu je namero preprečil Cesar. Angleži so do prvega poizkusa v okvir vrat prišli šele v 55. minuti, ko je po predložku Rooneyja z glavo streljal Jagielka, vendar meril v naročje Handanovića. Nato pa 55. minuta in vodstvo Slovenije! Kirm je na levi strani igrišča izsilil prekršek Lallane, prosti strel je izvedel ravno Kirm, podal v osrčje kazenskega prostora, kjer pa je žogo za hrbet svojega vratarja spravil kar Henderson. Domači so se po šoku hitro pobrali in do izenačenja prišli že minuto kasneje, ko je Ilić v kazenskem prostoru podrl Rooneyja, ki si je žogo nastavil na belo točko in z natančnim strelom v spodnji desni kot matiral nemočnega Handanovića. V 66. minuti je žoga še drugič končala za hrbtom Handanovića. Lallana je meril z desne strani kazenskega prostora, Handanović je odbil z levim stopalom, žogo je z glavo preusmeril še Brečko, vendar točno na nogo Welbecka, ki je žogo slabo zadel, ta pa se je nekako odbila v slovensko mrežo. Strelec drugega zadetka je v 72. minuti poskrbel za povišanje vodstva, potem ko je po dvojni podaji s Sterlingom izigral Kirma in z diagonalnim strelom žogo pospravil mimo Handanovića. Slovenija je bila blizu znižanja zaostanka v 79. minuti, ko je akcijo zaključil Rotman, ki pa je z roba kazenskega prostora meril za las čez gol. Angleži so tekmo mirno pripeljali do konca, kljub temu pa je zadnja priložnost na tekmi pripadla Sloveniji, z diagonalnim strelom je v tretji minuti dodatka poizkušal Mertelj, a za las zgrešil levo vratnico.

Nogometna zveza Slovenije je predstavila drese, s katerimi bodo najboljši slovenski nogome…