Večina nogometašev v tujini je že zaključilo s sezono, samo še v nekaterih prvenstvih nogometaši igrajo še tekme zadnjega kroga, pokalu, kvalifikacije za napredovanje ali izpad. Konec tega tedna je nedvomno v znamenju slavja slovenske četvorke pri Crveni Zvezdi. Nasprotnikovo mrežo so zatresli Nejc Pečnik, Milivoje Novaković in Dalibor Stevanovič. Malce presenetljivo pa je, da je Sheriff iz Tirassopola ostal brez dvojne krojne, v pokalu ga je premagala Zimbru.

Današnji pregled pričenjamo v Srbiji, kjer so nogometaši Crvene zvezde, ki jih vodi nekdanji selektor slovenske reprezentance Slaviša Stojanović, v nedeljo prvič po sedmih letih znova osvojili naslov najboljšega v Srbiji. V tekmi 29. kroga so bili pred domačimi navijači s 4:2 boljši od mestnega tekmeca OFK Beograd. Poleg Darka Lazovića, Dragana Mrđe in Miloša Ninkovića je zadetek za rdeče-bele v 40. minuti dosegel tudi slovenski reprezentant Nejc Pečnik, ki je čez šest minut s podajo sodeloval pri tretjem zadetku rdeče-belih. Radnički iz Niša, ki je trenutno na šestem mestu, pa je brez pomoči Dragana Jeliča na gostovanju pri Čukaričkemu domov vrača s točko.

Na Madžarskem sta blizu naslova tudi Debrecen, kjer igrata Rene Mihelič in Dalibor Volaš. Debrecen je v nedeljo odigral zaostalo srečanje 29. kroga madžarskega prvenstva in z zadetkom Adama Bodija, ki se je v 66. minuti po predložku iz leve strani igrišča najbolje znašel pred golom domačega moštva, premagal Puskas Akademyjo. Mihelič je igral do 62. minute, medtem ko Volaša tokrat ni bilo med osemnajsterico nogometašev. Drugouvrščeni Györ, klub Roka Kronaveterja, pa je bil zaradi finala pokala prost.

Na Poljskem je bil v t.i. ligi za obstanek Dalibor Stevanović med najbolj zaslužnimi za zmago Slaska na gostovanju pri Jagiellonii s 3:0. Prav slovenski reprezentant je bil tisti, ki je na začetku tekme goste popeljal v vodstvo. V 13. minuti je na sredini igrišča izkoristil nepazljivost nasprotnikovega nogometaša, mu odvzel žogo, se v nadaljevanju akcije lepo znebil branilca in z učinkovitim strelom zadel za vodstvo Slaska. Njegovo delo sta v nadaljevanju dokončala še Paixao in Paraiba. Obstanek v ekstraklasi si je zagotovil tudi Roki Štraus s Cracovio, ki je doma remizirala s Korono iz Kielca. Že prej pa je bilo jasno, da se Džinićev Zaglebie iz Lublina seli med drugoligaše. Tokrat ga je z 2:0 odpravil Piast Gliwice.

V Angliji se je napredovanja v drugo ligo veselil Haris Vučkić, ki je kot posojen nogometaš Newcastle Uniteda igral za Rotherham Unitedu  Nogometaši Rotherham Uniteda so po preobratu premagali Leyton Orient, ki je vodil že z 2:0, za podaljške je nato poskrbel Alex Revell. O zmagovalcu so odločale enajstmetrovke, pri katerih je bil mož odločitve vratar Adam Collin. Mladi slovenski reprezentant je v igro vstopil v 105. minuti, prav namesto strelca dveh golov, Revella.

Na Apeninskem polotoku so dejavni nogometaši v nižjih ligah. V Serie B je vodilni Palermo, ki si je že zagotovil napredovanje med elito, na krilih Andree Belottija z 2:1 slavil pri Ternani. Od Slovencev je vseh devetdeset minut na zelenici preživel branilec Siniša Andjelković, medtem ko sta Andraž Struna in Armin Bačinović na izhodnih vratih sicilijanskega kluba. Četrtouvrščena Cesena, ki bo igrala dodatne kvalifikacije za napredovanje med prvoligaše, je na domačen terenu klonila proti Latini, ki je bila boljša s 3:1. Luka Kranj je za poražence odigral celotno srečanje. Že zdaj pa je jasno, da se iz druge lige poleg reginne in Juve Stabie poslavlja tudi Jeleničeva Padova.

Na daljnem vzhodu je ligaško tekmovanje trenutno sredi enomesečnega premora, med tem časom pa klubi tedensko odigrajo dve tekmi ligaškega pokala. Shimizu S-Pulse je odigral četrto tekmo skupinskega dela tekmovanja in pred domačimi gledalci izgubil z Vissel Kobejem, ki je do zmage z izidom 1:2 prišel v zaključku srečanja, ko je v 86. minuti zadel Iwanami. Milivoje Novaković, ki je v igro vstopil pred začetkom drugega polčasa, je v 62. minuti izkoristil enajstmetrovko in izenačil na 1:1. Omiya Ardija, klub Zlatana Ljubijankića, ki zaradi poškodbe ni igral, pa se z gostovanja pri Ventforet Kofuju vrača s porazom 3:0.

Za konec naj omenimo še nekatere nastope Slovencev v tujini. Na Češkem so Teplice doma gostile Ostravo in se razšle brez zmagovalca. Elvis Bratanović je priložnost za igro dobil v 76. minuti. Na Norveškem pa je Haugesund, ki je na predzadnjem mestu, doma presenetljivo remiziral z Moldejem. Rok Elsner je dogajanje na zelenici spremljal s klopi za rezervne igralce.

Avtorja: Nicole Michaelis & Janez Bučar

NOGOMETAŠ TEKMA OPOMBE
ANGLIJA – PREMIER LEAGUE
Robert Koren (Hull City)  –  Konec sezone.
Gregor Zabret (Swansea City)  –  Konec sezone.
ANGLIJA – LEAGUE ONE
Haris Vučkić (Rotherham)  Leyton Orient 2-3 Rotherham  Igral od 105. minute.
AVSTRIJA – BUNDESLIGA
Kevin Kampl (RB Salzburg)  –  Konec sezone.
Tadej Trdina (Grödig)  –  Konec sezone.
Robert Berić (Sturm)  –  Konec sezone.
AZERBAJDŽAN – PREMIER LEAGUE
Lucas Horvat (FC Baku)  –  Konec sezone.
Jure Travner (FC Baku)  –  Konec sezone.
BOLGARIJA – A GROUP
Roman Bezjak (Ludogorets)  –  Konec sezone.
Tadej Apatič (Slavia Sofia)  –  Konec sezone.
CIPER – PROTATHLIMA A’KATIGORIAS
Miran Burgič (Ethnikos A.)  –  Konec sezone.
Milan Anđelković (Ethnikos A.)  –  Konec sezone.
Nejc Potokar (AEL Limassol)  AEL Limassol ?-? APOEL  4. 6. 2014
ČEŠKA – GAMBRINUS LIGA
Elvis Bratanović (Teplice)  Teplice 0-0 Ostrava  Igral od 76. minute.
FRANCIJA – LIGUE 1
Ažbe Jug (Bordeaux)  –  Konec sezone.
GRČIJA – SUPERLEAGUE
Dino Šeremet (Panthrakikos)  –  Konec sezone.
Mirnes Šišić (OFI Crete)  –  Konec sezone.
Andraž Struna (PAS Giannina)  –  Konec sezone.
ITALIJA – SERIE A
Samir Handanović (Inter)  –  Konec sezone.
Josip Iličić (Fiorentina)  –  Konec sezone.
Rene Krhin (Bologna)  –  Konec sezone.
Valter Birsa (AC Milan)  –  Konec sezone.
Boštjan Cesar (Chievo)  –  Konec sezone.
Dejan Lazarević (Chievo)  –  Konec sezone.
Jasmin Kurtić (Torino)  –  Konec sezone.
ITALIJA – SERIE B
Siniša Anđelković (Palermo)  Ternana 1-2 Palermo  Odigral celotno srečanje.
Aljaž Struna (Palermo)  Ternana 1-2 Palermo  Izven postave.
Armin Bačinović (Palermo)  Ternana 1-2 Palermo  Izven postave.
Enej Jelenič (Padova)  Siena 2-0 Padova  Igral do 74. minute, v 61. minuti prejel rumeni karton.
Danijel Marčeta (V. Lanciano)  Carpi 2-2 V. Lanciano  Izven postave.
Luka Krajnc (Cesena)  Cesena 1-3 Latina  Odigral celotno srečanje.
IZRAEL – LIGAT HAAL
Branko Ilić (H. Tel Aviv)  –  Konec sezone.
Bojan Djukić (M. Petah Tikva)  –  Konec sezone.
JAPONSKA – J. LEAGUE
Milivoje Novaković (Shimizu)  Lig. pokal: Shimizu 1-2 Kobe  Odigral celotno srečanje, v 63. minuti dosegel zadetek za 1:1.
Zlatan Ljubijankić (Omiya)  Lig. pokal: Kofu 3-0 Omiya  Poškodba.
KITAJSKA – SUPER LEAGUE
Luka Žinko (Hangzhou)  Hangzhou 1-1 Henan  Odigral celotno srečanje.
MADŽARSKA – NEMZETI BAJNOKSAG
Rok Kronaveter (Györi)  –  Ni tekem zaradi pokalnega finala.
Safet Jahić (Kaposvari)  –  Ni tekem zaradi pokalnega finala.
Rene Mihelič (Debrecen)  Puskas Academy 0-1 Debrecen  Igral do 62. minute.
Dalibor Volaš (Debrecen)  Puskas Academy 0-1 Debrecen  Izven postave.
MAKEDONIJA – PRVA FUDBALSKA LIGA
Anej Lovrečič (Vardar Skopje)  –  Konec sezone.
MOLDAVIJA – DIVIZIA NATIONALA
Miral Samardžić (Sheriff)  Poraz Sheriffa v pokalu. Pokalni zmagovalec je Zimbru.  Konec sezone.
NEMČIJA – 2. BUNDESLIGA
Dominic Maroh (Köln)  –  Konec sezone.
Mišo Brečko (Köln)  –  Konec sezone.
Zlatko Dedić (Dynamo D.)  –  Konec sezone.
Goran Šukalo (G. Fürth)  –  Konec sezone.
NIZOZEMSKA – EREDIVISIE
Andraž Kirm (Groningen)  –  Konec sezone.
Tim Matavž (PSV)  –  Konec sezone.
NORVEŠKA – TIPPELIGAEN
Rok Elsner (Haugesund)  Haugesund 1-1 Molde  Sedel na rezervni klopi.
POLJSKA – EKSTRAKLASA
Dalibor Stevanović (Slask)  Jagiellonia 0-3 Slask  Odigral celotno srečanje, v 13. minuti dosegel zadetek za 0:1.
Elvedin Džinić (Zaglebie Lubin)  Piast Gliwice 2-0 Zaglebie  Odigral celotno srečanje, v 80. minuti prejel rumeni karton.
Rok Štraus (Cracovia)  Cracovia 1-1 Korona Kielce  Izven postave.
PORTUGALSKA – PRIMEIRA LIGA
Jan Oblak (Benfica)  –  Konec sezone.
Vid Belec (Olhanense)  –  Konec sezone
Etien Velikonja (Rio Ave)  –  Konec sezone.
SRBIJA – SUPERLIGA
Dragan Jelić (Radnički Niš)  Cukaricki 0-0 Radnički Niš  Izven postave.
Dejan Kelhar (Crvena Zvezda)  Crvena Zvezda 4-2 OFK Beograd  Odigral celotno srečanje.
Nejc Pečnik (Crvena Zvezda)  Crvena Zvezda 4-2 OFK Beograd  Odigral celotno srečanje, v 40. minuti dosegel zadetek za 2:1, v 46. minuti podal za 3:2.