Slovenskimi nogometaši po večini že zaključujejo s sezonami v tujih ligah. Do konca je še nekaj krogov in počasi bo znano, kdo je osvojil naslov državnega prvaka,  komu se je uspelo uvrstiti v evropska tekmovanja in kdo se seli v nižji rang tekmovanja. Pri Slovencih so se naslova državnih prvakov veselili Kevin Kampl, ki je s Salzbugom pokoril Avstrijo, Jan Oblak je z Benfico slavil na Portugalskem, in Miral Samardžić, ki se je kot kapetan Sheriffia iz Tiraspola znova veselil naslova prvak Moldavije. Med drugoligaši se je naslova prvaka v Nemčiji veselil Mišo Brečko in Dominic Maroha, med elito v Italiji pa se je vrnil tudi občasni reprezentant Siniša Anđelković, ki je s Palermom postal prvak italijanske Serie B.

Proti naslovu državnega prvaka Madžarske koraka Debrecen z dvema Slovencema Daliborjem Volašem in Renejem Miheličem. Slednji se je ekipi pridružil pozimi in takoj postal nosilec igre Debrecena ter v nedeljo na gostovanju pri Lombard Papi prispeval zmagoviti gol. Na začetku drugega polčasa je po sprva izgubljeni in nato priborjeni žogi sredi kazenskega prostora zadel z diagonalnim strelom za 1:2. Na koncu je Debrecen zmagal s kar 1:5, tri kroge pred koncem pa ima tri točke prednosti pred Györijem, ki je brez pomoči Roka Kronavterja z 1:0 slavil na gostovanju pri Puskas Academy.

Na Apeninskem polotoku je vodilni Juventus po spodrsljaju Rome pri zadnjeuvrščeni Catanii dva kroga pred koncem osvojil tretji scudetto zapored. Italijanski pokal so petič v zgodovini osvojili nogometaši Napolija, potem ko so v finalu v Rimu s 3:1 premagali Fiorentino. Tekma se je zaradi neredov in streljanja pred stadionom Olimpico začela s 45 minutami zamude. Kljub temu je Napoli odlično začel tekmo in z dvema zadetkoma Lorenza Insigna po 17 minutah že vodil z 2:0, a se vijoličasti niso predali. Najlepšo priložnost za izenačenje je v 85. minuti zapravil Josip Iličić, ko je je bil povsem povsem sam pred vrati Pepeja Reine, a je za nekaj centimetrov zgrešil okvir vrat. Za neučinkovitost pa so bili vijoličasti kaznovani v samem zaključku tekme, ko je v 95. minuti končnih 3:1 za Napoli postavil Dries Mertens. Na San Siroju pa je potekal mestni derbi med Milanom in Interjem, ki so ga dobili rdeče-črni z 1:0. Odločitev o zmagovalcu je padla sredi nadaljevanja, ko je po podaji Balotellija iz bližine z glavo neubranljivo meril Nizozemec Nigel De Jong in premagal nemočnega Samirja Handanovića. V boj za uvrstitev v evropska tekmovanja se je vmešal tudi Torino, ki je bil z 1:0 boljši od Chieva. Jasmin Kurtić je sodeloval pri edinem zadetku Torina v Veroni, ko je po podaji iz kota v 54. minuti duhovito preusmeril žogo s peto, žoga pa se je od Gennara Sarda nesrečno odbilo v mrežo. Reprezentančnega kolega Boštjana Cesarja zaradi kartonov ni ga bilo v ekipi Chieva, Dejan Lazarević pa je obsedel na na klopi za rezervne igralce. Nekoliko bolje gre Bologni z Renejem Krhinom, ki ima po remiju pri Genoi, tekma se je končala brez zadetkov, le točko več kot Chievo. Mladi vezist je zelenico zapustil v 88. minuti. V Serie B si je vodilni Palermo leto dni po izpadu v drugo ligo z 78 točkami in 16 točk prednosti pred drugouvrščenim Empolijem priigral takojšnji povratek med elito z zmago proti Novari. Varovanci trenerja Giuseppeja Iachinija so s Sinišo Anđelkovićem v prvi postavi potrebovali le točko z gostovanja, a po zadetku Franca Vázqueza tik pred polčasom dobili še šesto tekmo zapored in se prešerno veselili naslova prvaka v Serie B.

Na portugalskem si kruh služijo trije Slovenci. Oblakova Benfica iz Lizbone, ki si je že davno zagotovila naslov državnega prvaka, se je po preboju v finale lige Europa pretežno z rezervno postavo, Jan Oblak je dvoboj spremljal na klopi za rezervne igralce, remizirala z Vitorio Setubal. Orli so v igri tudi za pokalni lovoriki. V obeh finalih se bodo pomerili z ekipo Rio Ave, kjer igra tudi Etien Velikonja. Njegova ekipa pa je v nedeljo doma z zadnjouvrščeno ekipo Pacos de Ferreira razšla brez zadetkov. Velikonja je odigral zadnjih 14 minut. Največje presenečenje pa je pripravil Olhanense, ki je čudežno doma odpravil Porto z 2:1. Pri domačih, ki so se z zmago povzpeli na predzadnje mesto in imajo še možnost, da po drugi zmagi na zadnjih treh srečanjih vendarle obstanejo v prvi ligi, je vso tekmo branil Vid Belec, ki je v 86. minuti prejel rumeni karton. V Španiji je Jokićev Villarreal, ki ostaja na sedmem mestu, v nedeljo iztržil remi pri Sevilli, finalistki lige Europa. Bojan Jokić je odigral vso tekmo.

V Avstriji je prvak že dolgo znan, saj Red Bull Salzburg v prvenstvu ni imel prave konkurence. Avstrijski prvak je v nedeljo zlahka nadigral Ried s 4:0. Kevin Kampl pa je odigral vso tekmo in s podajo sodeloval pri drugem zadetku. Milaničev Sturm iz Gradca, ki ga v sredo čaka polfinale avstrijskega pokala, je v nedeljo doma izgubil proti Wiener Neustadtu z 1:2, a vseeno ostal na petem mestu. Robert Berić je odigral vso tekmo.

V drugi nemški ligi je novopečeni prvak Köln brez kapetana Miša Brečka s 4:0 zanesljivo odpravil St. Pauli. Blizu preboja med najboljše je tudi Greuther Fürth na tretjem mestu, pri katerem blesti Goran Šukalo, ki je pri visoki zmagi  na gostovanju pri Energie Cottbus dosegel četrti zadetek v tej sezoni. Velik slabše pa gre Dedićevemu Dynamu iz Dresdna, ki je še vedno na 16. mestu in se ogorčeno bori a obstanek med drugoligaši. Rumeno-črni so na gostovanju pri Kaiserslauternu izgubili kar z 0:4. Koprčan pa je pri porazu sodeloval 68 minut ter v prvem polčasu prejel rumeni karton.

Iz Švice pa prihaja dobra novica, saj se je po hujši poškodbi na zelenico vrnil Dženis Čavušević in odigral dobre pol ure, vseeno pa je moral njegov St. Gallen doma priznati premoč Baslu, ki je slavil s 3:0. Drugi Slovenec Miha Mevlja pa je po porazu Lausannne v Aalnu s 3:1 že izpadel v drugo ligo, saj je zaostanek za devetim mestom že prevelik.

Vodilni Ludogorec iz Razgrada je na dobri poti, da še tretjič zapored osvoji naslov prvaka v Bolgariji. V soboto je v ligi za prvaka brez zadetkov remiziral z Botevom v Plovdivu ter zadržal veliko prednost pred drugouvrščenim CSKA. Razgradčani imajo pet točk prednosti ter tekmo manj. Roman Bezjak, ki je v vseh tekmovanjih v tej sezoni odigral 43 tekem in zbral 2363 minut, je v igro vstopil v 53. minuti in se v statistiko vpisal z rumenim kartonom, ko je po sodnikovem pisku zaradi igranja z roko nešportno brcnil žogo. V ligi za obstanek pa je Apatičeva Slavia iz Sofije morala priznati premoč Beroe iz Stare Zagore. Nedaleč v Ukrajini, kjer vladajo negotove razmere, je Karpaty v nedeljo presenetljivo gladko v gosteh premagal Dnipro s 4:1. Vsi zadetki so padli v drugem polčasu. Za goste iz Lviva, ki so se z odmevno zmago povzpeli na deveto mesto,  je od prve do zadnje minute igral tudi branilec Gregor Balažic.

V nekdanjih republikah bivše Jugoslavije je po zmagi nad zadnjeuvrščenim Hrvatskim dragovoljcem s 3:1 Matjaž Kek z Rijeko že osvojil naslov podprvaka na Hrvaškem. Še bolje gre drugemu nekdanjemu selektorju Slovenije Slaviši Stojanoviću, ki ohranja vodstvo v Srbiji. Po porazu na večnem derbiju s Partizanom je Crvena zvezda tudi ob pomoči Nejca Pečnika in Dejana Kelharja z 2:0 premagala Rad in tri kroge pred koncem sezone ohranila tri točke prednosti pred mestnim tekmecem Partizanom.

Na Japonskem sta med tednom z zadetkoma blestela oba reprezentančna napadalca Milivoje Novaković in Zlatan Ljubijankić, slednji pa je po prvencu sezone konec tedna hitro dodal še drugi zadetek. Njegova dva zadetka pa sta Omiyji, ki se po slabem začetku počasi vzpenja po lestvici navzgor, prinesla dve točki, medtem ko je Novakovićev Shimizu S-Pulse po dobrem začetku v sezono z dvema porazoma proti Kashimi Antlers in Sagan Tosu padel na sredino lestvice.

Avtorja: Nicole Michaelis & Janez Bučar

NOGOMETAŠ TEKMA OPOMBE
ANGLIJA – PREMIER LEAGUE
Robert Koren (Hull City)  Aston Villa 3-1 Hull City  Sedel na rezervni klopi.
Gregor Zabret (Swansea City)  Swansea 0-1 Southampton  Izven postave.
ANGLIJA – LEAGUE ONE
Haris Vučkić (Rotherham)  Swindon 1-2 Rotherham  Igral od 70. minute.
AVSTRIJA – BUNDESLIGA
Kevin Kampl (RB Salzburg)  RB Salzburg 4-0 Ried  Odigral celotno srečanje, v 25. minuti podal za 2:0.
Tadej Trdina (Grödig)  Grodig 2-1 Austria Vienna  Izven postave.
Robert Berić (Sturm)  Sturm 1-2 Neustadt  Odigral celotno srečanje.
AZERBAJDŽAN – PREMIER LEAGUE
Lucas Horvat (FC Baku)  FC Baku 0-0 Karabakh  Ni podatka.
Jure Travner (FC Baku)  FC Baku 0-0 Karabakh  Ni podatka.
BOLGARIJA – A GROUP
Roman Bezjak (Ludogorets)  Botev Plovdiv 0-0 Ludogorets  Igral od 53. minute, v 65. minuti prejel rumeni karton.
Tadej Apatič (Slavia Sofia)  Lok. Sofia 2-0 Slavia Sofia  Odigral celotno srečanje.
CIPER – PROTATHLIMA A’KATIGORIAS
Miran Burgič (Ethnikos A.)  Ethnikos A. 2-0 AEK Larnaca  Sedel na rezervni klopi.
Milan Anđelković (Ethnikos A.)  Ethnikos A. 2-0 AEK Larnaca  Odigral celotno srečanje.
Nejc Potokar (AEL Limassol)  Ermis 0-2 AEL Limassol  Odigral celotno srečanje, v 11. minuti prejel rumeni karton.
ČEŠKA – GAMBRINUS LIGA
Elvis Bratanović (Teplice)  Teplice 3-1 Sparta Prague  Izven postave.
FRANCIJA – LIGUE 1
Ažbe Jug (Bordeaux)  Valenciennes 0-1 Bordeaux  Sedel na rezervni klopi.
GRČIJA – SUPERLEAGUE
Dino Šeremet (Panthrakikos)  –  Konec sezone.
Mirnes Šišić (OFI Crete)  –  Konec sezone.
Andraž Struna (PAS Giannina)  –  Konec sezone.
ITALIJA – SERIE A
Samir Handanović (Inter)  AC Milan 1-0 Inter  Odigral celotno srečanje.
Josip Iličić (Fiorentina)  Pokal: Fiorentina 1-3 Napoli  Odigral celotno srečanje, v 28. minuti podal za 1:2, v 40. minuti prejel rumeni karton.
Rene Krhin (Bologna)  Genoa 0-0 Bologna  Igral do 88. minute.
Valter Birsa (AC Milan)  AC Milan 1-0 Inter  Poškodba.
Boštjan Cesar (Chievo)  Chievo 0-1 Torino  Izven postave, kaznovan zaradi parnih rumenih kartonov.
Dejan Lazarević (Chievo)  Chievo 0-1 Torino  Sedel na rezervni klopi.
Jasmin Kurtić (Torino)  Chievo 0-1 Torino  Odigral celotno srečanje.
ITALIJA – SERIE B
Siniša Anđelković (Palermo)  Novara 0-1 Palermo  Odigral celotno srečanje.
Aljaž Struna (Palermo)  Novara 0-1 Palermo  Izven postave.
Armin Bačinović (Palermo)  Novara 0-1 Palermo  Izven postave.
Enej Jelenič (Padova)  Crotone 2-1 Padova  Igral do 69. minute.
Danijel Marčeta (V. Lanciano)  V. Lanciano 2-2 Trapani  Izven postave.
Luka Krajnc (Cesena)  Cesena 2-0 Avellino  Sedel na rezervni klopi.
IZRAEL – LIGAT HAAL
Branko Ilić (H. Tel Aviv)  Maccabi Haifa 1-1 H. Tel Aviv  Odigral celotno srečanje.
Bojan Djukić (M. Petah Tikva)  M. S. Ashdod 0-5 M. Petah Tikva  Izven postave.
JAPONSKA – J. LEAGUE
Milivoje Novaković (Shimizu)  Shimizu 0-1 Tosu  Odigral celotno srečanje.
Zlatan Ljubijankić (Omiya)  Omiya 2-2 Niigata  Odigral celotno srečanje, v 39. minuti dosegel zadetek za 1:1.
KITAJSKA – SUPER LEAGUE
Luka Žinko (Hangzhou)  Liaoning 2-1 Hangzhou  Odigral celotno srečanje, v 12. minuti prejel rumeni karton.
MADŽARSKA – NEMZETI BAJNOKSAG
Rok Kronaveter (Györi)  Puskas Academy 0-1 Gyori  Izven postave.
Safet Jahić (Kaposvari)  Kaposvari 0-2 Pecsi MFC  Izven postave.
Rene Mihelič (Debrecen)  Lombard Papa 1-5 Debrecen  Igral do 75. minute, v 46. minuti dosegel zadetek za 1:2.
Dalibor Volaš (Debrecen)  Lombard Papa 1-5 Debrecen  Igral od 90. minute.
MAKEDONIJA – PRVA FUDBALSKA LIGA
Anej Lovrečič (Vardar Skopje)  Rabotnički 3-1 Vardar Skopje  Ni podatka.
MOLDAVIJA – DIVIZIA NATIONALA
Miral Samardžić (Sheriff)  Costuleni 0-2 Sheriff  Odigral celotno srečanje.
NEMČIJA – 2. BUNDESLIGA
Dominic Maroh (Köln)  Köln 4-0 St. Pauli  Igral do 63. minute.
Mišo Brečko (Köln)  Köln 4-0 St. Pauli  Izven postave, kaznovan zaradi rdečega kartona.
Zlatko Dedić (Dynamo D.)  Kaiserslautern 4-0 Dynamo D.  Igral do 69. minute.
Goran Šukalo (G. Fürth)  E. Cottbus 0-6 G. Furth  Odigral celotno srečanje, v 73. minuti dosegel zadetek za 0:4.
NIZOZEMSKA – EREDIVISIE
Andraž Kirm (Groningen)  Groningen 3-1 Heracles  Izven postave.
Tim Matavž (PSV)  PSV 2-0 Breda  Poškodba.
NORVEŠKA – TIPPELIGAEN
Rok Elsner (Haugesund)  Haugesund 1-2 Aalesund  Odigral celotno srečanje.
POLJSKA – EKSTRAKLASA
Dalibor Stevanović (Slask)  Piast Gliwice 0-0 Slask  Odigral celotno srečanje.
Elvedin Džinić (Zaglebie Lubin)  Zaglebie Lubin ?-? Korona Kielce  Ponedeljek ob 20.30 uri.
Rok Štraus (Cracovia)  Widzew Lodz 2-0 Cracovia  Odigral celotno srečanje.
PORTUGALSKA – PRIMEIRA LIGA
Jan Oblak (Benfica)  Benfica 1-1 Setubal  Sedel na rezervni klopi.
Vid Belec (Olhanense)  Olhanense 2-1 FC Porto  Odigral celotno srečanje.
Etien Velikonja (Rio Ave)  Rio Ave 0-0 Ferreira  Igral od 75. minute.
SRBIJA – SUPERLIGA
Dragan Jelić (Radnički Niš)  FK Vozdovac 0-0 Radinčki Niš  Izven postave.
Dejan Kelhar (Crvena Zvezda)  Crvena Zvezda 2-0 Red Beograd  Odigral celotno srečanje.
Nejc Pečnik (Crvena Zvezda)  Crvena Zvezda 2-0 Red Beograd  Odigral celotno srečanje.
ŠPANIJA – LA LIGA
Bojan Jokić (Villarreal)  Sevilla 0-0 Villarreal  Odigral celotno srečanje.
ŠVICA – SUPER LEAGUE
Džengis Čavušević (St. Gallen)  St. Gallen 0-3 Basel  Igral od 62. minute, prvič po dolgi poškodbi.
Miha Mevlja (Laussanne)  Aarau 3-1 Laussanne  Odigral celotno srečanje.
TURČIJA – SUPER LIG
Sašo Fornezzi (Antalyaspor)  Antalyaspor 1-2 Elazigspor  Odigral celotno srečanje.
UKRAJINA – PREMIER LIGA
Gregor Balažic (Karpaty Lviv)  Dnipro 1-4 Karpaty Lviv  Odigral celotno srečanje.