Minuli konec tedna smo bili priča strelskemu izbruhu slovenskih legionarjev. Kar osem se jih je vpisalo med strelce, in sicer po dva v Avstriji in Nemčiji, eden v Italiji, v Srbiji, na Češkem in na Cipru. Med najlepše zadetke tega tedna zagotovo sodi Iličićev strel s približno dvajsetih metrov, uspešni pa so bili še pozabljeni Kirm, Kampl, Berić, Pečnik, Bratanović, Šukalo, Dedić in Plut.

Pri naših severnih sosedih je vse po starem. V dresu Salzburga še vedno lahko spremljamo odlične predstave Kevina Kampla, svojo strelsko statistiko pa pridno polni tudi Robert Berić. Slednji je s svojim Rapidom gostoval pri svojem bivšem delodajalcu v Gradcu in se veselil šeste zaporedne zmage. Berić se je ob koncu prvega polčasa najprej otresel dveh branilcev in z diagonalnim strelom strelom povišal vodstvo gostov na 2:0, obenem pa je zaradi pretiranega slavja prejel tudi prvi rumeni karton. Sturm je v drugi minuti nadaljevanja znižal zaostanek, a so gostje dvajset minut kasneje dvakrat zadeli. Toda to še ni bilo vse, nekdanji član Interblocka, Maribora in Sturma, ki je bil v začetku avgusta izključen že na prvem medsebojnem dvoboju v letošnji sezoni, tudi tokrat zaradi prejetega drugega rumeneg kartona moral predčasno pod prho. Sosedski derbi Grödinga in Salzburga se je končal z dvema zadetkoma v vsaki mreži in delitvijo točk. Obračun se za aktualne prvake ni začel najbolje, saj je Gröding povedel že v 7. minuti, ko je zadel johnny Reyna, nogometaš Salzbuga, ki je na posoji pri Grodingu. Rdeči biki so izenačili v 22. Minuti, ko je Kevin kampl preigral enega od branilcev in z zvitim strelom z desnico premagal domačega vratarja. Domači so izkoristili napako vratarja gostov, ki je v 33. minuti v svojem kazaenskem prostoru podrl Reynoko in z enajstmetrovko povišali vodstvo. Sazburžani so devet minut pred koncem vseeno izenačili in prišli do točke.

V italijanski Serie A je vodilni Juventus brez večjih težav z 2:0 premagal Palermo, pri slednjem je vseh devetdeset minut v obrambi garal standardni branilec Siniša Andjelković. Obračun med AC Milan in Fiorentino na San Siroju se je končal z 1:1 in delitvijo točk. Omenjeno točko je Violam zagotovil prav Josip Iličić, ki se je zadnje čase spopadal z vse bolj glasnejšimi kritikami. Nekdanji član Interblocka, Maribora in Palerma je v igro vstopil v 54. Minuti, ko je zamenjal rojaka Jasmina Kurtića, deset minut kasneje pa je z izjemnim strelom z levico s kakih petindvajsetih metrov premagal nemočnega Abbiatija in se veselil prvega prvenstvenega gola v letošnji sezoni. Najslabše pa gre slovenski koloniji pri Chievu, ki tudi po menjavi trenerja nadaljuje s porazi. Tokrat so ‘leteči osli’ doma klonili proti Genoi z 1:2. Od Slovencev sta grala le Birsa, ki je v 36. minuti s podajo sodeloval pri edinem zadetku, in Lazarević, ki je v 64. minuti zamenjal prav Birso, medtem ko je Boštjan Cesar obsedel na klopi. V Serie B se z rednim igranjem v dresu Carpija lahko pohvali le Aljaž Struna, Armin Bačinović pa se pri Lancianu sooča z vlogo rezervista.

V nemški Bundesligi je status prvokategornika pri Kolnu izgubil Mišo Brečko, ki je zmago svoje ekipe z 1:0 nad Werderjem spremljal s klopi za rezervne igralce. Augsburg pa je bil pred domačimi navijači z 2:0 boljši od Freiburga. Tim Matavž je pri domači ekipi na zelebici preživel 59. Minut, vendar se med strelce ni vpisal. Veliko bolj zanimivo je bilo v drugi ligi na slovenskem obračunu med Greuther Fürthom in FSV Frankfurt, kjer so gledalci videli kar sedem zadetkov in zmago domačih s 5:2. Najprej je bil pri prvih v središču pozornosti Goran Šukalo, ki je v pol ure dosegel dva zadetka, ob zaključku tekme pa je storil prekršek za najstrožjo kazen in bil tudi izključen. Kljub porazu se je prvega zadetka v dresu Frankfurta veselil Zlatko Dedić.

Po dolgem mrku, ki je trajal skoraj leto dni, se je zadetka veselil Andraž Kirm, ki je ob koncu avgusta zapustil Nizozemsko in se preselil na vroči ciper, kjer je okrepil ekipo Omonio. Na gostovanju pri Doxi je bil nekdanji član Slovana, Slobode, Domžal, Wisle in Groningena v 53. minuti na pravem mestu, da je v mrežo pospravil odbitek, s čimer je svoji ekipi priigral pomembne tri točke in skok na drugo mesto prvenstvene lestvice. Nogometaši Crvene zvezde, ki so v preteklem tednu izgubili mestni derbi s Partizanom, so se dolgo mučili z ekipo Donjega Srema in jo premagali šele s pomočjo enjastmetrovke, ki jo je zanesljivo realiziral Nejc Pečnik. Vodilni Partizan pa je tudi s pomočjo standardnega Branka Ilića z 1:0 zmagal na gostovanju pri Jagodini.

Za konec pa še skok na Japonsko, kjer pa sta slovenska napadalca doživela poraz, zato oba v nadaljevanju, do konca so samo še štirje krogi, čaka še ogorčen boj za obstanek.

Avtorja: Nicole Michaelis & Janez Bučar

NOGOMETAŠ TEKMA OPOMBE
ANGLIJA – PREMIER LEAGUE
Haris Vučkić (Newcastle Utd) Tottenham 1-2 Newcastle Utd Izven postave.
Gregor Zabret (Swansea City) Swansea City 2-0 Leicester Izven postave.
ANGLIJA – CHAMPIONSHIP
Žan Benedičič (Leeds United) Leeds United 1-2 Wolves Izven postave, poškodba.
Dejan Kelhar (Sheffield W.) Sheffield W. 0-0 Norwich Izven postave, poškodba.
Etien Velikonja (Cardiff City) Millwall 1-0 Cardiff Izven postave.
AVSTRALIJA – A-LEAGUE
Robert Koren (Melbourne City) Melbourne V. 5-2 Melbourne City Izven postave, poškodba.
AVSTRIJA – BUNDESLIGA
Kevin Kampl (RB Salzburg) Grodig 2-2 RB Salzburg Odigral celotno srečanje, v 22. minuti dosegel zadetek za 1:1.
Tadej Trdina (WAC) WAC 0-0 Altach Izven postave, poškodba.
Sandi Lovrič (Sturm Graz) Sturm Graz 1-3 Rapid Dunaj Igral od 87. minute.
Robert Berić (Rapid Dunaj) Sturm Graz 1-3 Rapid Dunaj Začel srečanje, v 86. prejel drugi rumeni karton posledično tudi rdeči karton, v 44. minuti dosegel zadetek za 0:2.
AZERBAJDŽAN – PREMIER LEAGUE
Lucas Horvat (FC Baku) AZAL PFC 0-1 FC Baku Odigral celotno srečanje.
Jure Travner (FC Baku) AZAL PFC 0-1 FC Baku Odigral celotno srečanje.
BELGIJA – JUPILER PRO LEAGUE
Martin Milec (Standard Liege) Anderlecht 0-2 Standard Liege Odigral celotno srečanje.
BOLGARIJA – A GROUP
Roman Bezjak (Ludogorets) Ludogorets 2-0 Cherno More Izven postave.
CIPER – FIRST DIVISION
Andraž Kirm (AC Omonoia Nicosia) Doxa 0-1  AC Omonoia Nicosia Igral do 70. minute, v 53. minuti dosegel edini zadetek na srečanju.
ČEŠKA – GAMBRINUS LIGA
Elvis Bratanović (Bohemians 1905) Bohemians 1905 2-4 Liberec Odigral celotno srečanje, v 45. minuti dosegel zadetek za 1:1.
FRANCIJA – LIGUE 1
Ažbe Jug (Bordeaux) Paris GS 3-0 Bordeaux Sedel na rezervni klopi.
GRČIJA – SUPERLEAGUE
Robert Kurež (Ergotelis) Atromitos 1-1 Ergotelis Izven postave.
Rok Štraus (Ergotelis) Atromitos 1-1 Ergotelis Izven postave.
Andraž Struna (PAS Giannina) PAS Giannina 0-0 Kalloni Odigral celotno srečanje.
Mirnes Šišić (OFI Crete) OFI Crete 2-3 Asteras Tripolis Igral od 63. minute.
HRVAŠKA – 1. HNL
Dejan Mezga (Hajduk) Hajduk 2-2 Lok. Zagreb Odigral celotno srečanje.
Goran Cvijanovič (Rijeka) Rijeka 1-1 RNK Split Odigral celotno srečanje.
Miral Samadržič (Rijeka) Rijeka 1-1 RNK Split Odigral celotno srečanje.
ITALIJA – SERIE A
Samir Handanović (Inter) Cesena 0-1 Inter Odigral celotno srečanje.
Rene Krhin (Inter) Cesena 0-1 Inter Sedel na rezervni klopi.
Josip Iličić (Fiorentina) AC Milan 1-1 Fiorentina Igral od 54. minute, v 64. minuti dosegel zadetek za 1:1.
Valter Birsa (Chievo) Chievo 1-2 Genoa Igral do 64. minute, v 36. minuti podal za 1:0.
Boštjan Cesar (Chievo) Chievo 1-2 Genoa Sedel na rezervni klopi.
Dejan Lazarević (Chievo) Chievo 1-2 Genoa Igral od 64. minute.
Jasmin Kurtić (Fiorentina) AC Milan 1-1 Fiorentina Igral do 54. minute.
Siniša Anđelković (Palermo) Juventus 2-0 Palermo Odigral celotno srečanje.
Luka Krajnc (Cesena) Cesena 0-1 Inter Sedel na rezervni klopi.
ITALIJA – SERIE B
Aljaž Struna (Capri) Pescara 0-5 Capri Igral do 49. minute, v 15. minuti prejel rumeni karton.
Armin Bačinovič (V. Lanciano) Avellino 1-1 V. Lanciano Igral od 87. minute.
Maks Barišič (Catania) Catania 3-1 Vicenza Izven postave.
Jan Koprivec (Perugia) Pro Vercelli 0-0 Perugia Sedel na rezervni klopi.
Enej Jelenič (Livorno) Livorno 0-1 Spezia Igral od 73. minute, v 87. minuti prejel rumeni karton.
IZRAEL – LIGA HA´AL
Miha Mevlja (Sakhnin) Netanya 2-1 Sakhnin ?
JAPONSKA – J. LEAGUE
Milivoje Novaković (Shimizu) Shimizu 1-3 Hiroshima Odigral celotno srečanje.
Zlatan Ljubijankić (Omiya) Kobe 2-1 Omiya Odigral celotno srečanje.
KAZAKHSTAN – PREMIER LIGA
Rok Roj (FK Taraz) Atyrau 3-2 FK Taraz ?
Matic Maruško (Kaisar Kyzylorda) Kaisar Kyzylorda 2-2 Aktobe Sedel na rezervni klopi.
KITAJSKA – SUPER LEAGUE
Luka Žinko (Hangzhou) Henan 3-0 Hangzhou Izven postave.
MALTA – PREMIER LEAGUE
Vito Plut (Floriana FC) Floriana FC 3-2 Mosta Odigral celotno srečanje, v 47. minuti ter 52. minuti dosegel zadetka za 2:1 in 2:2.
MADŽARSKA – NEMZETI BAJNOKSAG
Timotej Dodlek (Donaujvaros) DVTK 3-3 Donaujvaros Izven postave.
Rene Mihelič (Debrecen) Debrecen 2-2 Ferencvaros Sedel na rezervni klopi.
Dalibor Volaš (Debrecen) Debrecen 2-2 Ferencvaros Izven postave.
NEMČIJA – 1. BUNDESLIGA
Denis Perger (SC Freiburg) R.S: Zweibrucken 0-1 Freiburg II Sedel na rezervni klopi.
Jon Gorenc Stankovič (BvB 09) 3.liga: BvB 09 II 1-1 Hansa R. Izven postave, kaznovan.
Tim Matavž (Augsburg) Augsburg 2-0 Freiburg Igral do 59. minute.
Mišo Brečko (Köln) Werder Bremen 0-1 Koln Sedel na rezervni klopi.
Dominic Maroh (Köln) Werder Bremen 0-1 Koln Igral od 78. minute.
NEMČIJA – 2. BUNDESLIGA
Zlatko Dedič (FSV Frankfurt) G. Furth 2-5 FSV Frankfurt Odigral celotno srečanje, v 59. minuti dosegel zadetek za 2:4.
Goran Šukalo (G. Fürth) G. Furth 2-5 FSV Frankfurt Začel srečanje, v 87. minuti prejel rdeči karton, v 10. ter 30. minuti dosegel zadetka za 1:0 in 2:2.
ROMUNIJA – LIGA I
Nejc Mevlja (Pandurii) Dim. Bucuresti 3-2 Pandurii Izven postave.
RUSIJA – PREMIER LEAGUE
Dalibor Stevanovič (T. Moskva) T. Moskva 0-0 Kuban Odigral celotno srečanje.
POLJSKA – EKSTRAKLASA
Saša Aleksander Živec (Piast G.) Piast Gliwice 0-2 Jagiellonia Odigral celotno srečanje.
SLOVAŠKA – CORGON LIGA
Ajdin Redzić (MFK Košice) MFK Košice 1-1 Dun. Streda Izven postave, poškodba.
SRBIJA – SUPERLIGA
Emir Dautović (OFK Beograd) OFK Beograd 0-4 Cukarički Izven postave.
Davor Škerjanc (FK Voždovac) Vojvodina 3-0 FK Voždovac Odigral celotno srečanje.
David Poljanec (Radnički 1923) Radnički Niš 1-0 Radnički 1923 Igral do 69. minute.
Branko Ilič (Partizan) Jagodina 1-0 Partizan Odigral celotno srečanje, 66. minuti prejel rumeni karton.
Nejc Pečnik (Crvena zvezda) Crvena zvezda 1-0 Donji Srem Odigral celotno srečanje, v 33. minuti dosegel edini zadetek na srečanju iz 11-m.
ŠKOTSKA – PREMIERSHIP
Uroš Celcer (FC Ross County) St. Mirren 2-2 FC Ross County Izven postave.
ŠPANIJA – LA LIGA
Jan Oblak (Atletico Madrid) Getafe 0-1 Atletico Madrid Sedel na rezervni klopi.
Denis Kramar (Getafe) Getafe 0-1 Atletico Madrid Izven postave.
Bojan Jokić (Villarreal) Sevilla 2-1 Villarreal Izven postave, poškodba.
ŠVICA – SUPER LEAGUE
Džengis Čavušević (St. Gallen) Zurich 1-1 St. Gallen Igral do 68. minute.
TURČIJA – SUPER LIG
Vid Belec (Torku Konyaspor) Kasimpasa 2-0 Torku Konyaspor Sedel na rezervni klopi.
Rajko Rotman (Istanbul BB) Istanbul BB 4-0 Galatasaray Odigral celotno srečanje.