Bliža se konec leta 2014 ter s tem tudi krajši počitek za večino slovenskih nogometaših, ki se služijo kruh v tujini. Že v petek je svoj prvi zadetek v dresu Lanciane dosegel Armin Bačinović, prav tako se je “bundesligaškega” prvenca v dresu Kölna veselil tudi Dominic Maroh, ki je zadel ob porazu kozličkov. Andraž Kirm in Vito Plut pa sta dosegla zadetka ob zmagah svojih klubov. V turškem prvenstvu je do podaje prišel Rajko Rotman, slab dan pa je imel Vid Belec, ki je še drugič zapored prejel kar pet zadetkov, medtem ko je bil vratar italijanske Perugie Jan Koprivec izključen. Robert Koren je dočakal prve minute v dresu Melbourna Cityja.

V italijanski Serie B je bilo največ pozornosti namenjene tekmi Lanciana in Caprija, v kateri sta si nasproti stala dva naša nogometaša. Že v 12. minuti je bil dosežen uvodni zadetek domačih nogometašev Virtus Lanciana, pod zadetek pa se je podpisal nekdanji nogometaš Maribora ter Palerma Armin Bačinović, ki je dosegel prvi zadetek za svoj klub. V dresu Caprija je celotno srečanje odigral še eden nekdanji nogometaš Palerma Aljaž Struna. Tudi v Catanii bi se lahko pomerila dva naša nogometaša, a Maksa Barišića ni bilo v kadru domačih. Zato pa je bil Jan Koprivec v vratih Perugie, vendar bo moral hitro pozabiti srečanje. V 24. minuti je  v kazenskem prostoru nespretno podrl enega nogometaša Catanie ter si prislužil neposredni rdeči karton. Tekma se je na koncu končala brez zmagovalca, bilo je 2:2.

V nemški Bundesligi je od slovenskih nogometašev igral le Dominic Maroh, ki mu bo gostovanje pri Wolfsburgu, kljub porazu Kölna, ostalo v spominu. V 11. minuti je na levi strani kazenskega prostora sprejel podajo soigralca Halfarja, nato pa z lepim strelom kozličke popeljal v vodstvo. Njegov zadetek je bil na koncu premalo za kakšno točko, saj so se domači nogometaši na koncu veselili zmage z 2:1. Dominic Maroh je srečanje v celoti odigral, trener kozličkov Peter Stoger pa še naprej očitno ne zaupa Mišu Brečku, saj je celotno srečanje presedel na klopi.

Na Cipru pa vse bolje igra slovenski reprezentančni vezist Andraž Kirm. V soboto se je izkazal ob zmagi z zadetkom iz prostega strela, ko je v 44. minuti dosegel uvodni zadetek za 1:0. Trener ga je pustil na igrišču do 85. minute. Na Malti pa pomembno vlogo v svojem klubu igra nekdanji nogometaš Kolpe, Kopra, Maribora, Gorice, Beverena in Saarbrückna Vito Plut. V državnem prvenstvu Malte je deveti zadetek dosegel ob zmagi nad Zebbugom, ko je v 78. minuti povišal vodstvo Floriane na 1:3.

Pa še skok v Turčijo, kjer igrata dva slovenska nogometaša. Rajko Rotman se turške Superlige že dodobra navadil, tokrat pa je ob zmagi svojega kluba prispeval podajo. V 85. minuti je proti Sivassporu podal pri zadetku Perbeta, ki je postavil končni izid tekme 0:2. Slovenski reprezentant je odigral celotno srečanje. Slabše dni pa preživlja tretji reprezentančni vratar Vid Belec, saj je na zadnjem srečanju turškega prvenstva proti ekipi Genclerbirligija prejel kar pet zadetkov.

Za konec pa še pogled v deželo kengerujev, Avstralijo. Svoj krstni nastop v avstralskem prvenstvu je vknjižil nekdanji reprezentančni kapetan Robert Koren. V mestnem derbiju je Korošec v igro vstopil v 61. minuti pri rezultatu 0:0, na koncu pa se je veselil pomembne zmage nad mestnimi rivali z 1:0.

Avtorja: Janez Bučar

NOGOMETAŠ TEKMA OPOMBE
ANGLIJA – PREMIER LEAGUE
Haris Vučkić (Newcastle Utd) Newcastle Utd 0-1 Sunderland Izven postave.
Gregor Zabret (Swansea City) Hull 0-1 Swansea City Izven postave.
ANGLIJA – CHAMPIONSHIP
Žan Benedičič (Leeds United) Nottingham 1-1 Leeds United Izven postave, poškodba.
Dejan Kelhar (Sheffield W.) Fulham 4-0 Sheffield W. Izven postave, poškodba.
Etien Velikonja (Cardiff City) Cardiff City 2-3 Brentford Izven postave.
ARGENTINA – PRIMERA DIVISION
Javier Atonio Grbec (Temperley) *** ?
AVSTRALIJA – A-LEAGUE
Robert Koren (Melbourne City) Melbourne City 1-0 Melbourne V. Igral od 61. minute, prvič zaigral za klub.
AVSTRIJA – BUNDESLIGA
Kevin Kampl (RB Salzburg) *** Zimski premor.
Tadej Trdina (WAC) *** Zimski premor.
Sandi Lovrič (Sturm Graz) *** Zimski premor.
Robert Berić (Rapid Dunaj) *** Zimski premor.
AZERBAJDŽAN – PREMIER LEAGUE
Jure Travner (FC Baku) Simurq 5-2 FC Baku ?
Lucas Horvat (FC Baku) Simurq 5-2 FC Baku ?
BELGIJA – JUPILER PRO LEAGUE
Martin Milec (Standard Liege) Gent 1-2 Standard Liege Igral do 87. minute.
BOLGARIJA – A GROUP
Roman Bezjak (Ludogorets) *** Zimski premor.
CIPER – FIRST DIVISION
Andraž Kirm (AC Omonoia Nicosia) Omonoia Nicosia 3-0 Nea Salamis Igral do 85. minute, v 43. minuti dosegel zadetek za 1:0.
ČEŠKA – GAMBRINUS LIGA
Elvis Bratanović (Bohemians 1905) *** Zimski premor.
FRANCIJA – LIGUE 1
Ažbe Jug (Bordeaux) Bordeaux 0-5 Lyon Sedel na rezervni klopi.
GRČIJA – SUPERLEAGUE
Rok Štraus (Ergotelis) Ergotelis 1-0 PAS Giannina Izven postave.
Andraž Struna (PAS Giannina) Ergotelis 1-0 PAS Giannina Igral do 73. minute.
HRVAŠKA – 1. HNL
Dejan Mezga (Hajduk) *** Zimski premor.
Goran Cvijanovič (Rijeka) *** Zimski premor.
Miral Samadržič (Rijeka) *** Zimski premor.
ITALIJA – SERIE A
Samir Handanović (Inter) Inter 2-2 Lazio Odigral celotno srečanje.
Rene Krhin (Inter) Inter 2-2 Lazio Sedel na rezervni klopi.
Josip Iličić (Fiorentina) Fiorentina 1-1 Empoli Sedel na rezervni klopi.
Valter Birsa (Chievo) Verona 0-1 Chievo Igral do 58. minute.
Boštjan Cesar (Chievo) Verona 0-1 Chievo Odigral celotno srečanje.
Dejan Lazarević (Chievo) Verona 0-1 Chievo Sedel na rezervni klopi.
Jasmin Kurtić (Fiorentina) Fiorentina 1-1 Empoli Sedel na rezervni klopi.
Siniša Anđelković (Palermo) Atalanta 0-0 Palermo Odigral celotno srečanje.
Luka Krajnc (Cesena) Sassuolo 1-1 Cesena Sedel na rezervni klopi.
ITALIJA – SERIE B
Damir Bartulović (Vicenza) Vicenza 1-0 Spezia Izven postave.
Aljaž Struna (Capri) V. Lanciano 1-1 Capri Odigral celotno srečanje.
Armin Bačinovič (V. Lanciano) V. Lanciano 1-1 Capri Odigral celotno srečanje, v 12. minuti dosegel zadetek za 1:0.
Maks Barišič (Catania) Catania 2-2 Brescia Izven postave.
Jan Koprivec (Perugia) Perugia 2-2 Pescara Začel srečanje, v 24. minuti prejel rdeči karton.
Enej Jelenič (Livorno) Virtus Entella 1-1 Livorno Igral do 67. minute.
IZRAEL – LIGA HA´AL
Miha Mevlja (Sakhnin) Sakhnin 1-1 M. Haifa ?
JAPONSKA – J. LEAGUE
Milivoje Novaković (Shimizu) *** Konec sezone.
Zlatan Ljubijankić (Urawa Reds) *** Konec sezone, prestopil iz Omiye.
KAZAKHSTAN – PREMIER LIGA
Rok Roj (FK Taraz) *** Konec sezone.
Matic Maruško (Kaisar Kyzylorda) *** Konec sezone.
KITAJSKA – SUPER LEAGUE
Luka Žinko (Hangzhou) *** Konec sezone.
MALTA – PREMIER LEAGUE
Vito Plut (Floriana FC) Zebbug 1-4 Floriana FC Odigral celotno srečanje, v 78. minuti dosegel zadetek za 1:3.
MADŽARSKA – NEMZETI BAJNOKSAG
Timotej Dodlek (Donaujvaros) *** Zimski premor.
Rene Mihelič (Debrecen) *** Zimski premor.
NEMČIJA – 1. BUNDESLIGA
Denis Perger (SC Freiburg) R.L.JV. Zimski premor.
Jon Gorenc Stankovič (BvB 09) Bremen W. 2-1 BvB 09 Izven postave.
Tim Matavž (Augsburg) Augsburg 2-1 Borussia M. Izven postave, poškodba.
Mišo Brečko (Köln) Wolfsburg 2-1 Koln Sedel na rezervni klopi.
Dominic Maroh (Köln) Wolfsburg 2-1 Koln Odigral celotno srečanje, v 11. minuti dosegel zadetek za 0:1.
NEMČIJA – 2. BUNDESLIGA
Zlatko Dedič (FSV Frankfurt) Karlsruher 4-1 FSV Frankfurt Igral do 68. minute.
Goran Šukalo (G. Fürth) Nurnberg 0-0 G. Furth Izven postave.
ROMUNIJA – LIGA I
Kristan Ipša (Petrolul Ploiesti) *** Zimski premor.
Nejc Mevlja (Pandurii) *** Zimski premor.
RUSIJA – PREMIER LEAGUE
Dalibor Stevanovič (T. Moskva) *** Zimski premor.
POLJSKA – EKSTRAKLASA
Saša Aleksander Živec (Piast G.) *** Zimski premor.
SLOVAŠKA – CORGON LIGA
Ajdin Redzić (MFK Košice) *** Zimski premor.
SRBIJA – SUPERLIGA
Emir Dautović (OFK Beograd) *** Zimski premor.
Davor Škerjanc (FK Voždovac) *** Zimski premor.
David Poljanec (Radnički 1923) *** Zimski premor.
Branko Ilič (Partizan) *** Zimski premor.
ŠPANIJA – LA LIGA
Jan Oblak (Atletico Madrid) Ath. Bilbao 1-4 Atletico Madrid Sedel na rezervni klopi.
Denis Kramar (Getafe) Granada 1-1 Getafe Izven postave.
Bojan Jokić (Villarreal) Villarreal 3-0 Dep. La Coruna Izven postave, poškodba.
ŠVICA – SUPER LEAGUE
Džengis Čavušević (St. Gallen) *** Zimski premor.
TURČIJA – SUPER LIG
Vid Belec (Torku Konyaspor) Genclerbirligi 5-0 T. Konyaspor Odigral celotno srečanje.
Rajko Rotman (Istanbul BB) Sivasspor 0-2 Istanbul BB Odigral celotno srečanje, v 85. minuti podal za 0:2.