Velika večina slovenskih nogometašev, ki si služijo kruh v tujini, razen nekaterih, ki igrajo v državah, v katerih zaradi specifičnih vremenskih razmer igrajo prvenstva v poletnem času, je sklenila z nogometno sezono 2013/14. V tem tednu so se med strelce vpisali Kevin Kampl, Miran Burgić in Jasmin Kurtič. Po dolgem času pa je znova zaigral in blestel Dejan Lazarević, ki je bil s podajo zaslužen pri odmevni zmagi nad Interjem. Z letošnjo sezono je nedvomno najbolj zadovoljna trojica: Jan Oblak, Kevin Kampl in Roman Bezjak, ki so v svojih državah osvojili vsaj dvojno krono, vsi trije pa so pustili tudi viden pečat v evropskih tekmovanjih. Goran Šukalo, ki je obstal v kvalifikacijah, Elvedin Džinić in Miha Mevlja, ki sta s svojima kluboma izpadla iz elite, pa bodo želeli čimprej pozabiti na neuspešno sezono.

Tokratni pregled pričenjamo pri slovenskem reprezentančnem vratarju Janu oblaku, ki navdušuje v vrstah portugalske Benfice. Portugalski velikan iz Lizbone je tako zmagi v prvenstvu in ligaškem pokalu dodal še tretjo lovoriko, saj je v finalu portugalskega pokala z 1:0 premagala Rivo Ave. Lizbončani Benfica so nastopili v nekoliko spremenjeni zasedbi, Oblak pa je po pričakovanju spet zasedel svoje mesto med vratnicama lizbonskega kluba in odlično opravil svoje delo. Dvaindvajsetič v sezoni je mrežo ohranil nedotaknjeno, zadetka pa ni prejel že 921 minut. Etiena Velikonje ni bilo v ekipi Rio Aveja. Edini gol je v 20. minuti dosegel Argentinec Nico Gaitan, znova pa se je izkazal Oblak, ki tudi tokrat ni prejel zadetka.

Red Bull Salzburg je s Kevinom Kamplom prepričljivo osvojili naslov državnega prvaka. Po slavju v prvenstvu so zmagali še v pokalnem tekmovanju, v finalu v Celovcu so s 4:2 premagali drugoligaša iz St. Pöltna, ki je v polfinalu izločil Milaničev Sturm. Slovenski reprezentant Kevin Kampl je k zmagi svoje ekipe prispeval drugi zadetekl v 42. minuti.

Roman Bezjak je v dresu Ludogoretsa dvojno krono osvojil že med tednom, ko je po osvojitvi državnega naslovaLudogorec Razgrada v četrterk dosegel še edini zadetek finala proti Botev Plovdivu, na zadnji prvenstveni tekmi pa je ob domači zmagi nad Cherno morem sodeloval zadnjih deset minut, saj je trener Stojčo Stoev priložnost ponudil rezervistom. »Vsi moji soigralci so junaki, ne samo jaz. Letošnja sezona je bila uresničitev sanj, saj smo osvojili dvojno krono, hkrati pa tako dobro igrali v Evropski ligi. Zdaj moramo uživati v zmagoslavju, nato pa bomo začeli trdo delati za prihodnjo sezono. Moja prihodnost ostaja pri Ludogoretsu, s katerim se želimo prebiti v skupinski del Lige prvakov,« je za Uefo povedal 25-letni Korošec, ki je v letošnji sezoni dosegel 20 golov, največ izmed vseh slovenskih nogometašev. Veliko manj pa je bila uspešna Slavia iz Sofie, ki si je izborila obstanek v A grupi brez pomoči Tadeja Apatiča, ki po sporazumno prekinitvi pogodbe zapušča omenjeni klub.

Na Cipru sta se v zadnjem krogu za naslov prvaka spopadla vodilni AEL Limassol, dres katerega nosi Nejc Potokar, in APOEL, toda srečanje so v drugem polčasu pri izidu 0:0 prekinili domači navijači, ki so z metanjem petarde ranili nasprotnega igralca, da je le-ta potreboval zdravniško pomoč. Po tem incidentu je glavni sodnik prekinil, nato pa odpovedal tekmo, zato bo odločitev o prvaku žal padla za zeleno mizo, zaradi boljše gol razlike je bližje naslovu APOEL. Ostala srečanja na Cipru so se končala v miru, med strelce se je vpisal tudi Miran Burgić, ki je član ciprskega Ethnikos Achnasa. Z njim je nastopil v končnici za obstanek, ki si ga je njegov klub na koncu tudi zagotovil. V zadnjem krogu je pred svojimi navijači s 5:0 odpravil odpisani AE Kouklion. Medtem ko v ekipi ni bilo Milana Andjelkovića, je bil Miran na igrišču od prvega do zadnjega sodnikovega žvižga, v 91. minuti pa je s tretjim zadetkom v sezoni poskrbel za končni izid. Tokrat v moštvu ni bilo sicer stalnega člana udarne enajsterice Milana Anđelkovića.

Na Apeninskem polotoku je že nekaj časa jasno, kdo je osvojil lovoriko za naslov državnega prvaka in kateri trije klubi so izpadli v Serie B. V zadnjem krogu Serie A je bilo veliko bolj napet troboj med Parmo, Torinom in AC Milanom za šesto mesto, ki je še kot zadnje vodilo v kvalifikacije Evropske lige. Pred tem je bil v najboljšem položaju Torino, ki pa je v Firencah remiziral, kar je izkoristila Parma in z zmago nad odpisanim Livornom skočila pred ‘bike’, ki so tako padli na sedmo mesto. Torinčanom tako ni pomagal niti zadetek Jasmina Kurtića, ki je v 84. minuti po mojstrski izvedbi prostega strela izenačil na 2:2. Kurtić je odigral celotno tekmo, medtem ko je Josip Iličić srečanje spremljal s klopi za rezerviste. Torino je imel v izdihljajih srečanja priložnost za zmago, a je Alessio Cerci zapravil strel iz bele točke in ostalo je pri delitvi točk, preboja v evropska tekmovanja pa so se veselili nogometaši Parme, ki bodo po osmih letih znova sodelovali v evropskih tekmovanjih. Zmage z 2:1 se je v dresu Chieva veselil tudi Dejan Lazarević, ki je v obračunu z Interjem na igrišču preživel vseh devetdeset minut. Najprej je 30. minuti stresel okvir vrat, v zaključku tekme pa s podajo poskrbel za izenačenje. Njegov soigralec Boštjan Cesar je tokrat srečanje spremljal s klopi, Samirja Handanovića pa pri črno-modrih ni bilo v postavi, podobno kot niti Valterja Birse, člana Milana, ki je doma z 2:1 premagal Sassuolo po dolgem času ostal brez Evrope. V Serie B si je Andjelkovićev Palermo kljub domačemu porazu s Carijem že zagotovil hiter povratek med elito. Tretjeuvrščeno Ceseno, pri kateri igra Luka Kranjc, čakajo dodatne kvalifikacije. Jeleničeva Padova pa je kljub zmagi z 2:1 nad Pescaro že zapravila vse možnosti za obstanek, zato bo naslednjo sezono nadaljevala med tretjeligaši.

V Švici je Čavuševićev St. Gallen, ki je na koncu osvojil sedmo mesto, je v zadnjem krogu švicarskega prvenstva gostoval v Bernu, kjer ga je domači Young Boys porazil z izidom 2:0. Šestindvajsetletni napadalec se je v začetku maja vrnil na igrišče po osemmesečni odsotnosti zaradi poškodbe kolenskih vezi in včeraj prvič odigral celoten dvoboj. V drugo ligo pa se seli Lausanne, za katero igra Miha Mevlja. Gostovala je v Baslu, kjer so domači navijači proslavili naslov prvaka in se hkrati poslovili od trenerja Murata Yakina. Domačini so slavili s 4:2. Nekdanji član Gorice, ki je preko twitterja oznanil slovo, pa je igral do 77. minute.

Nogometaši v Nemčiji so že zaključili s prvenstvom, zato so potekale samo še kvalifikacije za napredovanje oz. obstanek med prvoligaši. Nekdanji slovenski reprezentant Goran Šukaloz je Greuther Fürthom naskakoval napredovanje v nemško bundesligo. V kvalifikacijah se je spopadel s Hamburgom in najprej na gostovanju v Hamburgu iztržil remi brez zadetkov. Tekmeca sta se tudi na povratnem srečanju razšla z remijem, zaradi doseženega zadetka v gosteh (1:1) pa je bil zmagovalec vseeno Hamburg in potrdil obstanek v prvi ligi. Šukalo je pri zeleno-belih v igro vstopil v 78. minuti in ostal brez napredovanja.

V poljski Ekstraklasi se vsi trije Slovenci borijo za obstanek. V slovenskem obračunu med Zaglebiem in Cracovio, so se zmage, ki zagotavlja obstanek v prvoligaški druščini, veselil Rok Štraus, Elvedin Džinić pa je z oranžnimi ostal praznih rok in bo poleti najbrž iskal novo sredino. Stevanovićev Slask, ki si je med tem že zagotovil obstanek, je brez zadetkov remiziral z ekipo Podbeskidzieja.

V Srbiji pa so hude poplave preprečile Crveni zvezdi, ki bi morala v soboto na polni Marakani proslavljati težko pričakovani naslov srbskega prvaka.  Nogometaši so pozabili na žogo in se pridružili prostovoljcem v Galevici pri Novem Beogradu, kjer so poprijeli za lopate in pomagali utrjevali obrambni nasip. Med njimi so bili trener Slaviša Stojanović, njegov pomočnik Miloš Kostić ter slovenska igralca Nejc Pečnik in Dejan Kelhar. Slabo vreme in močno deževje pa je odplaknilo tudi tekmo Puskas Academy in Debrecena.

Avtorja: Nicole Michaelis & Janez Bučar

NOGOMETAŠ TEKMA OPOMBE
ANGLIJA – PREMIER LEAGUE
Robert Koren (Hull City)  Pokal: Arsenal 3-2 Hull City  Sedel na rezervni klopi.
Gregor Zabret (Swansea City)  –  Konec sezone.
ANGLIJA – LEAGUE ONE
Haris Vučkić (Rotherham)  Rotherham 3-1 Preston  Igral od 86. minute.
AVSTRIJA – BUNDESLIGA
Kevin Kampl (RB Salzburg)  Pokal: Salzburg 4-2 St. Polten  Odigral celotno srečanje, v 42. minuti dosegel zadetek za 2:1.
Tadej Trdina (Grödig)  –  Konec sezone.
Robert Berić (Sturm)  –  Konec sezone
AZERBAJDŽAN – PREMIER LEAGUE
Lucas Horvat (FC Baku)  Ravan 2-3 FC Baku  Ni podatka.
Jure Travner (FC Baku)  Ravan 2-3 FC Baku  Ni podatka.
BOLGARIJA – A GROUP
Roman Bezjak (Ludogorets)  Ludogorets 3-1 Cherno More  Igral od 80. minute.
Tadej Apatič (Slavia Sofia)  Slavia Sofia 2-0 Gotse Delchev  Sedel na rezervni klopi.
CIPER – PROTATHLIMA A’KATIGORIAS
Miran Burgič (Ethnikos A.)  Ethnikos A. 5-0 Kouklion  Odigral celotno srečanje, v 91. minuti dosegel zadetek za 5:0.
Milan Anđelković (Ethnikos A.)  Ethnikos A. 5-0 Kouklion  Ni podatka.
Nejc Potokar (AEL Limassol)  AEL Limassol ?-? APOEL  Odpovedana tekma.
ČEŠKA – GAMBRINUS LIGA
Elvis Bratanović (Teplice)  –  Konec sezone.
FRANCIJA – LIGUE 1
Ažbe Jug (Bordeaux)  Monaco 1-1 Bordeaux  Izven postave.
GRČIJA – SUPERLEAGUE
Dino Šeremet (Panthrakikos)  –  Konec sezone.
Mirnes Šišić (OFI Crete)  –  Konec sezone.
Andraž Struna (PAS Giannina)  –  Konec sezone.
ITALIJA – SERIE A
Samir Handanović (Inter)  Chievo 2-1 Inter  Izven postave.
Josip Iličić (Fiorentina)  Fiorentina 2-2 Torino  Sedel na rezervni klopi.
Rene Krhin (Bologna)  Lazio 1-0 Bologna  Izven postave.
Valter Birsa (AC Milan)  AC Milan 2-1 Sassuolo  Izven postave.
Boštjan Cesar (Chievo)  Chievo 2-1 Inter  Sedel na rezervni klopi.
Dejan Lazarević (Chievo)  Chievo 2-1 Inter  Odigral celotno srečanje, v 73. minuti je podal za zadetek 1:1.
Jasmin Kurtić (Torino)  Fiorentina 2-2 Torino  Odigral celotno srečanje, v 84. minuti dosegel zadetek za 2:2.
ITALIJA – SERIE B
Siniša Anđelković (Palermo)  Palermo 1-2 Capri  Igral od 9. minute.
Aljaž Struna (Palermo)  Palermo 1-2 Capri  Izven postave.
Armin Bačinović (Palermo)  Palermo 1-2 Capri  Izven postave.
Enej Jelenič (Padova)  Padova 2-1 Pescara  Igral do 67. minute.
Danijel Marčeta (V. Lanciano)  V. Lanciano 2-2 Spezia  Izven postave.
Luka Krajnc (Cesena)  Reggina 1-2 Cesena  Odigral celotno srečanje, v 61. minuti prejel rumeni karton.
IZRAEL – LIGAT HAAL
Branko Ilić (H. Tel Aviv)  H. Tel Aviv 4-2 Shmona  Izven postave.
Bojan Djukić (M. Petah Tikva)  –  Konec sezone.
JAPONSKA – J. LEAGUE
Milivoje Novaković (Shimizu)  Shimizu 1-1 Kobe  Odigral celotno srečanje.
Zlatan Ljubijankić (Omiya)  Tosu 1-1 Omiya  Poškodba.
KITAJSKA – SUPER LEAGUE
Luka Žinko (Hangzhou)  Hangzhou 1-4 Guangzhou  Odigral celotno srečanje.
MADŽARSKA – NEMZETI BAJNOKSAG
Rok Kronaveter (Györi)  Kaposvari 0-5 Gyori  Sedel na rezervni klopi.
Safet Jahić (Kaposvari)  Kaposvari 0-5 Gyori  Izven postave.
Rene Mihelič (Debrecen)  Puskas Academy ?-? Debrecen  Odpoved tekme zaradi dežja.
Dalibor Volaš (Debrecen)  Puskas Academy ?-? Debrecen  Odpoved tekme zaradi dežja.
MAKEDONIJA – PRVA FUDBALSKA LIGA
Anej Lovrečič (Vardar Skopje)  Bregalnica Stip 0-0 Vardar Skopje  Odigral celotno srečanje, v 87. minuti prejel rumeni karton.
MOLDAVIJA – DIVIZIA NATIONALA
Miral Samardžić (Sheriff)  Dacia 2-3 Sheriff  Odigral celotno srečanje.
NEMČIJA – 2. BUNDESLIGA
Dominic Maroh (Köln)  –  Konec sezone.
Mišo Brečko (Köln)  –  Konec sezone.
Zlatko Dedić (Dynamo D.)  –  Konec sezone.
Goran Šukalo (G. Fürth)  G. Furth 1-1 HSV  Igral od 78. minute.
NIZOZEMSKA – EREDIVISIE
Andraž Kirm (Groningen)  Groningen 3-0 AZ Alkmaar  Sedel na rezervni klopi.
Tim Matavž (PSV)  –  Konec sezone.
NORVEŠKA – TIPPELIGAEN
Rok Elsner (Haugesund)  Haugesund 1-2 Odd  Odigral celotno srečanje.
POLJSKA – EKSTRAKLASA
Dalibor Stevanović (Slask)  Slask 0-0 Podbeskidzie  Odigral celotno srečanje.
Elvedin Džinić (Zaglebie Lubin)  Zaglebie 1-2 Cracovia  Odigral celotno srečanje.
Rok Štraus (Cracovia)  Zaglebie 1-2 Cracovia  Sedel na rezervni klopi.
PORTUGALSKA – PRIMEIRA LIGA
Jan Oblak (Benfica)  Pokal: Benfica 1-0 Rio Ave  Odigral celotno srečanje.
Vid Belec (Olhanense)  –  Konec sezone
Etien Velikonja (Rio Ave)  Pokal: Benfica 1-0 Rio Ave  Izven postave.
SRBIJA – SUPERLIGA
Dragan Jelić (Radnički Niš)  Cukaricki ?-? Radnički Niš  Odpoved tekem zaradi poplav.
Dejan Kelhar (Crvena Zvezda)  Crvena Zvezda ?-? OFK Beograd  Odpoved tekem zaradi poplav.
Nejc Pečnik (Crvena Zvezda)  Crvena Zvezda ?-? OFK Beograd  Odpoved tekem zaradi poplav.
ŠPANIJA – LA LIGA
Bojan Jokić (Villarreal)  Real Sociedad 1-2 Villarreal  Odigral celotno srečanje, v 44. minuti prejel rumeni karton.
ŠVICA – SUPER LEAGUE
Džengis Čavušević (St. Gallen)  Young Boys 2-0 St. Gallen  Odigral celotno srečanje.
Miha Mevlja (Laussanne)  Basel 4-2 Laussanne  Igral do 77. minute.
TURČIJA – SUPER LIG
Sašo Fornezzi (Antalyaspor)  Antalyaspor 0-2 Trapzonspor  Sedel na rezervni klopi.
UKRAJINA – PREMIER LIGA
Gregor Balažic (Karpaty Lviv)  Ch. Odessa 0-0 Karpaty Lviv  Odigral celotno srečanje.