V tem tednu je v ospredju zagotovo Kevin Kampl, ki je s Salzburgom postal avstrijski prvak. Tokrat pa so se po dvotedenski strelski suši prebudili nekateri slovenski nogometaši na tujem, ki so se veselili zadetka. Nasprotnikovo mrežo so zatresli: Travner, Burgić, Andjelković Milan, Dedić in Pečnik. S podajami pa so se izkazali Berić, Kurtić in Iličić.

Tokrat pregled pričenjamo pri naših severnih sosedih, kjer je Red Bull Salzburg osem krogov pred koncem prepričljivo osvojil naslov prvenstva. Samo tri dni po bolečem izpadu iz osmine finala evropske lige proti Baslu so Salzburžani s kar 5:0 slavili pred domačimi gledalci. Srečanje, na katerem je Kevin Kampl odigral vseh 90 minut, je zaznamoval Brazilec Alan, ki je dosegel hat-trick, med strelce pa sta se vpisala še Jonatan Soriano in Sadio Mane. Najbližji zasledovalec na drugem mestu Grödig, ki za novim avstrijskim prvakom zaostaja že 27 točk, je brez pomoči Tadeja Trdine na gostovanju pri Riedu slavil visoko zmago s kar 4:1. Prvo letošnjo zmago pa je zabeležil Milaničev Sturm na šestem mestu, ki je v Gradcu s 3:1 odpravil zadnjeuvrščeni Wacker Innsbruck in prvič po šestih prvenstvenih krogih prišel do polnega izkupička. Do zmage je pomagal tudi slovenski napadalec Robert Berić, ki je na igrišče prišel deset minut pred koncem tekme, ko je Sturm vodil z 2:0, saj je tri minute pred koncem s podajo sodeloval pri zadnjem zadetku.

Na Apeninskem polotoku so bile na sporedu tekme 29. kroga Serie A, kjer je moral milanski Inter v zadnji minuti na San Siroju priznati premoč Atalanti, ki je bila boljša z 1:2. Junak tekme je bil Giacomo Bonaventura, ki je goste popeljal v vodstvo v 35. minuti, vendar je manj kot 60 sekund pozneje izenačil Mauro Icardi. Bonaventura pa je v 90. minuti dosegel še drugi zadetek, ko je Samirja Handanovića po podaji Brienze premagal z glavo, mimogrede pa je slovenskemu reprezentantu žoga v gol ušla med nogama. Njegov mestni tekmec Milan je v Rimu prekinil serijo štirih zaporednih porazov, potem ko je remiziral z Laziem. Rdeče-črni so povedli ob koncu prvega dela z avtogolom Abdoulaya Konkoja, v 61. minuti je izenačil Alvaro Gonzalez. Mario Balotelli je v igro prišel šele v drugem delu in zadel vratnico, medtem ko Valter Birsa ni ni dobil priložnosti za igro. Fiorentina je z 1:0 slavila v vročem Neaplju. Josip Iličić, ki je v igro vstopil v drugem polčasu, je podal za zmagoviti zadetek Joaquina v 88. minuti. Prav tako se je po štirih zaporednih porazih zmage veselil Torino, ki je na domačem igrišču s 3:1 odpravil Livorno. Jasmin Kurtić, ki je igral od prvega do zadnjega sodnikovega žvižga, je trikratnemu strelcu Ciru Immobileju podal za tretji gol. Nove tri točke je vpisala tudi Bologna, ki je doma z 1:0 premagala Cagliari. Pri zmagovalcih Rene Krhin ni imel pravice nastopa zaradi kartonov. Veliko slabše pa gre Chievu, ki je drugič zapored izgubil proti Romi z 0:2. Boštjan Cesar, kapetan slovenske izbrane vrste, je igral vso tekmo, medtem ko je bil Dejan Lazarević šele drugič v tej sezoni v prvi postavi Letečih oslov in igral do 70. minute. V Serie B nič novega, saj je Palermo zabeležil novo zmago in z devetimi točkami prednosti pred zasledovalci so na dobri poti k vrnitvi med elito. Z 2:1 je zmagal v gosteh pri Pescari. Siniša Andjelković, nekdanji branilec Maribora, je tudi tokrat igral od prve do zadnje minute, medtem ko sta Armin Bačinović in Aljaž Struna na izhodnih vratih Palerma.

V ciprskem prvenstvu je Ethnikos premagal Doxo po zaslugi Milana Andjelkovića, ki je izenačil, zmagoviti zadetek pa je dosegel njegov soigralec Miran Burgić. Vodilni AEL Limassol pa je brez pomoči branilca Nejca Potokarja, ki je obsedel na klopi za rezervne igralce, v gosteh zanesljivo s tremi zadetki odpravil Anorthosis. Nedaleč v Grčiji je Andraž Struna s Giannino v gosteh priznal premoč PAOK-u z 2:1. OFI Creta se z gostovanja pri Kalloniju vrača praznih rok, saj so bili domačini boljši z 1:0. Mirnes Šišić je v igro vstopil v 66. minut. Panthrakikos pa je bil brez pomoči vratarja Dina Šeremeta z 2:1 boljši od Arisa.

V drugi nemški ligi je vodilni Köln še četrtič v zadnjih petih prvenstvenih krogih remiziral, tokrat brez zadetkov pred domačimi navijači proti Aalenu. Mišo Brečko in Dominic Maroh sta igrala od prve do zadnje minute. Dedićev Dynamo iz Dresdna je doma pričakal Greuther Fürth in remiziral. Izenačujoči zadetek za Dynamo je dosegel Zlatko Dedić, ki je v igro vstopil v 73. minuti, zadel pa je z bele točke. V nasprotnem taboru pa je Goran Šukaloodigral celotno srečanje.

V deželi tulipanov se je PSV uspešno izkopal iz krize in začel nizati zmago za zmago. Tokrat je doma s 3:1 odpravil Rodo. To je bila že osma zaporedna prvenstvena zmaga za moštvo iz Eindhovna, ki se je zdaj prebil na drugo mesto lestvice. Tima Matavža ni bilo niti na klopi PSV in vprašanje je, kaj se dogaja z njim. Odkar je pred dvema mesecema okreval po poškodbi, je igral le na petih tekmah, vedno je na igrišče prišel s klopi in do sedaj zbral le 48 igralnih minut. Veliko bolje je bil zadovoljen njegov soigralec Andraž, saj je njegov Groningen doma premagal Vitesse s 3:1. Ljubljančan je igral od 71. minute, ko je že bil postavljen končni izid.

Na Portugalskem Oblakova Benfica nadaljuje zmagoviti pohod. Tokrat je doma s 3:0 premagala Academico. 21-letni Škofjeločan, ki je z dobrimi igrami vzbudil zanimanje nekaterih evropskih klubov, po poročanju italijanskih medijev se zanj poleg Juventusa zanima tudi Napoli, je spet branil od prve do zadnje minute. Lizbončani so na prvem mestu ohranili sedem točk prednosti pred mestnim tekmecem Sportingom. Olhanense je pred domačimi navijači remiziral z 1:1 proti Nacionalu. Slovenski vratar Vid Belec je branil vso tekmo. Prav tako se je z identičnim izidom končala tekma med Rio Avejem in Brago, domači trener pa je nekdanjega napadalca Maribora Etiena Velikonjo v igro poslal v 66. minuti. V Španiji pa je Bojan Jokić v dresu Villarreala na gostovanju pri Valencii doživel poraz z 1:2.

Rene Mihelič, ki je šele pozimi okrepil vrste Debrecena, se je na Madžarskem dobro znašel. Slovenec, ki na hrbtu nosi ‘desetko’, so po njegovi zaslugi premagali Pecsi z 1:0, saj so domačini s pomočjo njegove podaje v kazenski prostor prišli do enajstmetrovke za končno zmago. Njegov soigralec Dalibor Volaš je igral do 71. minute. Prav tako zmage in novih treh točk se je na gostovanju pri Paksiju v dresu Györija veselil Rok Kronaveter, ki je priložnost dobil v drugem polčasu. V Bolgariji je vodilni Ludogorets brez večjih težav s 3:0 ugnal Litex, največjega konkurenta za naslov prvaka. Roman Bezjak je v igro vstopil v 75. minuti. Tadej Apatič pa je s Slavijo iz Sofije v gosteh priznal premoč ekipi Beroeja, ki je bila boljša z 1:0.

Na hrvaškem je Kekova Rijeka po uspehu v pokalu, ko je premagala Istro z 2:1, zmagala tudi na prvenstveni tekmi v Koprivnici. S tremi goli v zadnje pol ure tekme je tamkajšnji Slaven Belupo odpravila s 3:0 in skočila na drugo mesto prvenstvene razpredelnice. V Srbiji gre odlično tudi Slaviši Stojanoviću, saj je po zaslugi zmagovitega zadetka Nejca Pečnika utrdil vodstvo Crvene zvezde. Vseh 90 minut pa je v obrambi rdeče-belih garal Dejan Kelhar.

V deželi vzhajajočega sonca se slovenska napadalca Milivoje Novaković in Zlata Ljubijankić nista vpisala med strelce. Prvi je v dresu Shimizu S-Pulsa remiziral z 1:1 proti Urawi Reds, drugi pa je z Omiyo Ardijo doma visoko s 4:0 premagal Vegalto Sendai. Na Kitajskem pa je Luka Žinko pri zmagi Hangzhouja nad  Shanghaijem sodeloval le v prvem polčasu.

Za zaključek pa naj omenimo, da je Ažbe Jug, vratar mlade reprezentance, v 30. krogu Ligue 1 dočakal prvi članski nastop za Bordeaux. Proti Nici je ubranil dva strela, strel Alexja Bosettija pa je končal za njegovim hrbtom. Tekma med Bordeauxom in Nico se je končala z neodločenim rezultatom 1:1.

Avtorja: Nicole Michaelis & Janez Bučar

NOGOMETAŠ TEKMA OPOMBE
ANGLIJA – PREMIER LEAGUE
Robert Koren (Hull City)  Hull City 2-0 West Brom  Igral od 61. minute.
Gregor Zabret (Swansea City)  Everton 3-2 Swansea City  Izven postave.
ANGLIJA – LEAGUE ONE
Haris Vučkić (Rotherham)  Peterborough 0-1 Rotherham  Sedel na rezervni klopi.
AVSTRIJA – BUNDESLIGA
Kevin Kampl (RB Salzburg)  Salzburg 5-0 Neustadt  Odigral celotno srečanje.
Tadej Trdina (Grödig)  Ried 1-4 Grodig  Izven postave.
Robert Berić (Sturm)  Sturm 3-1 W. Innsbruck  Igral od 80. minute. V 87. minuti podal za 3:0.
AZERBAJDŽAN – PREMIER LEAGUE
Lucas Horvat (FC Baku)  AZAL PFC 1-2 FC Baku  Ni podatka.
Jure Travner (FC Baku)  AZAL PFC 1-2 FC Baku  V 29. minuti zadel za 0:1.
BOLGARIJA – A GROUP
Roman Bezjak (Ludogorets)  Ludogorets 3-0 Litex  Igral od 75. minute.
Tadej Apatič (Slavia Sofia)  Beroe 1-0 Slavia Sofia  Odigral celotno srečanje.
CIPER – PROTATHLIMA A’KATIGORIAS
Miran Burgič (Ethnikos A.)  Ethnikos A. 3-2 Doxa  Igral od 31. minute, v 62. minuti zadel za  3:2.
Milan Anđelković (Ethnikos A.)  Ethnikos A. 3-2 Doxa  Odigral celotno srečanje, v 52. minuti zadel  za 2:2.
Nejc Potokar (AEL Limassol)  Anorthosis 0-3 AEL Limassol  Sedel na rezervni klopi.
ČEŠKA – GAMBRINUS LIGA
Elvis Bratanović (Teplice)  Teplice ?-? Mlada Boleslav  Ponedeljek ob 18:00 uri.
FRANCIJA – LIGUE 1
Ažbe Jug (Bordeaux)  Bordeaux 1-1 Nice  Odigral celotno srečanje, ligaški debi.
GRČIJA – SUPERLEAGUE
Denis Popović (Panthrakikos)  Panthrakikos 2-1 Aris  Izven postave.
Dino Šeremet (Panthrakikos)  Panthrakikos 2-1 Aris  Izven Postave.
Mirnes Šišić (OFI Crete)  Kalloni 1-0 OFI Crete  Igral od 66. minute.
Andraž Struna (PAS Giannina)  PAOK 2-1 PAS Giannina  Odigral celotno srečanje, v 64. minuti prijel rumeni karton.
ITALIJA – SERIE A
Samir Handanović (Inter)  Inter 1-2 Atalanta  Odigral celotno srečanje.
Josip Iličić (Fiorentina)  Napoli 0-1 Fiorentina  Igral drugi polčas.
Rene Krhin (Bologna)  Bologna 1-0 Cagliari  Izven postave, kaznovan zaradi rumenih kartonov.
Valter Birsa (AC Milan)  Lazio 1-1 AC Milan  Sedel na rezervni klopi.
Boštjan Cesar (Chievo)  Chievo 0-2 Roma  Odigral celotno srečanje.
Dejan Lazarević (Chievo)  Chievo 0-2 Roma  Igral do 70. minute.
Jasmin Kurtić (Torino)  Torino 3-1 Livorno  Odigral celotno srečanje, v 67. minuti podal  za 3:0.
ITALIJA – SERIE B
Siniša Anđelković (Palermo)  Pescara 1-2 Palermo  Odigral celotno srečanje.
Aljaž Struna (Palermo)  Pescara 1-2 Palermo  Izven postave.
Armin Bačinović (Palermo)  Pescara 1-2 Palermo  Izven postave.
Enej Jelenič (Padova)  Padova 0-4 Cittadella  Poškodba.
Danijel Marčeta (V. Lanciano)  Ternana 1-1 V. Lanciano  Izven postave.
Luka Krajnc (Cesena)  Cesena 1-0 Juve Stabia  Sedel na rezervni klopi.
IZRAEL – LIGAT HAAL
Branko Ilić (H. Tel Aviv)  M. Tel Aviv ?-? H. Tel Aviv  Ponedeljek ob 19:50 uri.
Bojan Djukić (M. Petah Tikva)  –  –
JAPONSKA – J. LEAGUE
Milivoje Novaković (Shimizu)  Urawa 1-1 Shimizu  Odigral celotno srečanje.
Zlatan Ljubijankić (Omiya)  Omiya 4-0 Vegalta S.  Igral do 81. minute.
KITAJSKA – SUPER LEAGUE
Luka Žinko (Hangzhou)  Hangzhou 1-2 Shanghai  Igral v prvem polčasu.
MADŽARSKA – NEMZETI BAJNOKSAG
Rok Kronaveter (Györi)  Paks 1-2 Györi  Igral v drugem polčasu.
Safet Jahić (Kaposvari)  Honved 1-0 Kaposvari  Izven postave.
Rene Mihelič (Debrecen)  Debrecen 1-0 Pesci  Odigral celotno srečanje.
Dalibor Volaš (Debrecen)  Debrecen 1-0 Pesci  Igral do 71. minute.
MAKEDONIJA – PRVA FUDBALSKA LIGA
Anej Lovrečič (Vardar Skopje)  Vardar Skopje 1-2 Shkendija  Ni podatka.
MOLDAVIJA – DIVIZIA NATIONALA
Miral Samardžić (Sheriff)  Sheriff 2-1 Zimbru  Odigral celotno srečanje.
NEMČIJA – 2. BUNDESLIGA
Dominic Maroh (Köln)  Koln 0-0 Aalen  Odigral celotno srečanje.
Mišo Brečko (Köln)  Koln 0-0 Aalen  Odigral celotno srečanje.
Zlatko Dedić (Dynamo D.)  Dynamo 1-1 G. Furth  Igral od 73. minute, v 79. minute zadel za  1:1 iz enajstmetrovke.
Goran Šukalo (G. Fürth)  Dynamo 1-1 G. Furth  Odigral celotno srečanje, v 81. minuti dobil  rumeni karton.
NIZOZEMSKA – EREDIVISIE
Andraž Kirm (Groningen)  Groningen 3-1 Vitesse  Igral od 72. minute.
Tim Matavž (PSV)  PSV 3-1 Roda  Izven postave.
NORVEŠKA – TIPPELIGAEN
Rok Elsner (Haugesund)  Premor.
POLJSKA – EKSTRAKLASA
Dalibor Stevanović (Slask)  Slask 1-1 Gornik Z.  Odigral celotno srečanje.
Elvedin Džinić (Zaglebie Lubin)  Widzew Lodz 0-0 Zaglebie Lubin  Odigral celotno srečanje.
Rok Štraus (Cracovia)  Podbeskidzie 1-1 Cracovia  Odigral celotno srečanje.
PORTUGALSKA – PRIMEIRA LIGA
Jan Oblak (Benfica)  Benfica 3-0 Academica  Odigral celotno srečanje.
Vid Belec (Olhanense)  Olhanense 1-1 Nocional  Odigral celotno srečanje.
Etien Velikonja (Rio Ave)  Rio Ave 1-1 Braga  Igral od 66. minute.
SRBIJA – SUPERLIGA
Dragan Jelić (Radnički Niš)  Radnički Niš 2-1 OFK Beograd  Igral do 71. minute.
Dejan Kelhar (Crvena Zvezda)  Donji Srem 0-1 Crvena Zvezda  Odigral celotno srečanje.
Nejc Pečnik (Crvena Zvezda)  Donji Srem 0-1 Crvena Zvezda  Odigral celotno srečanje, v 23. minuti zadel  edini zadetek na srečanju.
ŠPANIJA – LA LIGA
Bojan Jokić (Villarreal)  Valencia 2-1 Villarreal  Odigral celotno srečanje.
ŠVICA – SUPER LEAGUE
Džengis Čavušević (St. Gallen)  St. Gallen 1-0  Thun  Poškodba.
Miha Mevlja (Laussanne)  Laussanne 1-0 Luzern  Odigral celotno srečanje.
TURČIJA – SUPER LIG
Sašo Fornezzi (Antalyaspor)  Antalyaspor 0-0 Kardemir K.  Izven postave.
UKRAJINA – PREMIER LIGA
Gregor Balažic (Karpaty Lviv)  Hoverla U. 1-0 Karpaty Lviv  Odigral celotno srečanje.