Pregled tega tedna pričenjamo v drugi nemški ligi, kjer je s podajo in zadetkom blestel Mišo Brečko. Kapetan Kozličkov je na petkovi prvenstveni tekmi z Dynamom iz Dresdna najprej podal za vodilni zadetek, nato pa je zadel za 3:0, na koncu je bilo 3:1. Brečkov strel je bil projektil s 24 metrov, žoga pa je tik pred prečko izgubila višino in končala v mreži.  Vodilni Koln je s 36 točkami na prvem mestu in je na dobri poti, da se po treh letih vrnejo nazaj v Bundesligo. Izjemno slabo pa gre Dedićevemu Dynamu iz Dresdna, ki je na predzadnjem mestu in čaka ogorčen boj za obstanek.

Na Apeninskem polotoku so bile na sporedu tekme 16. kroga Serie A. Vodilni Juventus je s 4:0 premagal novinca Sassuolo, “hat-trick” pa je dosegel Carlos Tevez. Jasmin Kurtić je na zelenici preživel le 51 minut. Fiorentina je gostila Bologno Reneja Krhina. Vijoličasti so vpisali prepričljivo zmago s 3:0, med strelce pa se je vpisal tudi Josip Iličić. 25-letni Kranjčan je opozoril nase v 13. minuti, ko je po samostojnem prodoru dvakrat vrgel iz igre svoja čuvaja, nato pa z levico, s približno 12 m, matiral še vratarja v daljši kot njegovih vrat. Na tekmi je nastopil tudi Iličićev reprezentančni soigralec Rene Krhin. Mariborčan je tekmo pričel v prvi postavi, vendar s prikazanim na igrišču ni navdušil in je bil zamenjan v 74. minuti. Napoli je bil s 4:2 boljši od Interja. Črno-beli so tekmo končali z desetimi igralci, saj je moral 20 minut pred koncem zaradi drugega rumenega kartona predčasno pod prho Ricky Alvarez. Kljub štirim prejetim zadetkom pa je prvi reprezentančni vratar Samir Handanović v 92. minuti Goranu Pandevu obranil 11-metrvko. Po tekmi so Milančani trdili, da je za njihov poraz zaslužen glavni sodnik. V Serie B sta od Slovencev igrala le branilca Siniša Andjelković in Luka Kranjc. Prvi je v dresu Palerma doma gostil Cittadello in se z novo zmago znova zavihtel na vrh lestvice. Nekdanji član Triglava, Drave, Maribora, Ascolija in Modene je v 44. minuti nehote v borbi zatresel lastno mrežo. Njegova napaka na srečo ni bila usodna, saj so Sicilijanci zmagali s 3:1. Mladi Luka Kranjc pa je s Ceseno gostoval pri Empoliju in se domov vranil brez prejetega zadetka in točko.

Vodilni Salzburg je na derbiju kroga v avstrijski Bundesligi s štirimi zadetki odpihnil branilca naslova Austrio. Za novo zmago so zadeli Andre Ramalho, Valon Berisha, Alan in Sadio Mane. Slovenski reprezentant Kevin Kampl pa je vnovič vodil vse niti igre Salzburga in na igrišču preživel vseh devetdeset minut. Drugouvrščeni Grödig, ki za vodilnim Salzburgom zaostaja že 11 točk, je gostoval v Gradcu pri Sturmu. Obračun se je končal z remijem z 2:2, Sturm pa je padel na sedmo mesto prvenstvene lestvice.

Na Nizozemskem je PSV z visoko zmago prekinil črno serijo, saj so na dvanajstih tekmah slavili le dvakrat . Po presenetljivem izpadu iz Evropske lige so se “Električarji” v prvenstvu znesli nad Utrechtom. Na gostovanju v Utrechtu sta vsak po dvema zadetkoma zablestela Memphis Depay in Adam Maher, med strelce pa se je vpisal tudi Jurgen Locadia, ki v konici napada nadomešča poškodovanega Tima Matavža.

V portugalskem prvenstvu pa je Jan Oblak v dresu Benfice po pokalnem tekmovanju dodal še prvi nastop v prvenstvu. Benfica  je gostovala pri Olhanenseju in se veselila tesne zmage z 3:2. Mladi slovenski vratar je 68. minuti zamenjal izkušenega Arthurja, ki si je izpahnil ramo. Celotno srečanje pa je v domačih vratih odigral še drugi Slovenec Vid Belec.

Vodilni Ludogorets je šele v drugem polčasu s štirimi zadetki strl odpor Lokomotive iz Sofie. S po dvema zadetkoma sta blestela Brazilec Marcelinho in Španec Daniel Abalo. Poleg njiju pa je bil s slabim sojenjem v ospredju glavni sodnik, ki je Romanu Bezjaku podelil rumeni karton, čeprav je bil nad njim storjen prekršek. V rezultatski krizi in aferi, ko je nogometaš fizično napadel športnega direktorja, pa se je znašel Botev iz Plovdiva. Elvedin Džinič je vnovič zaigral v prvi enajsterici, vendar ni mogel preprečiti minimalnega poraza proti Cherno moru.

V hrvaškem prvenstvu je bilo najbolj zanimivo na jadranskem derbiju med Hajdukom in Rijeko, ki se je končal z remijem.Remija in točke so se razveselili predvsem Splitčani. Moštvo Matjaža Keka je namreč na gostovanju pred približno osem tisoč gledalci na Poljudu po prvem polčasu vodilo že z 2:0, nato pa je Hajduk izenačil izid po dveh enajstmetrovkah, ki ju je po nepotrebnem zagrešil obetavni Hrvoje Maleš. Rijeka je zapravila kar nekaj priložnosti za zmagoviti zadetek, namesto tega pa je osvojila le točko. Varovanci trenerja Matjaža Keka bodo v četrtek v Zagrebu igrali še zaostalo tekmo z Lokomotivo, nato pa tudi na Hrvaškem sledi zimski premor.

Za konec pa naj omenimo, da je bil branilec in kapetan Miral Samardžić, ki se je prebil tudi v slovensko reprezentanco, izbran za najboljšega branilca v moldavskem prvenstvu.

Avtorja: Nicole Michaelis & Peter Dominko

NOGOMETAŠ TEKMA OPOMBE
ANGLIJA – PREMIER LEAGUE
Robert Koren (Hull City) Hull City 0-0 Stoke City Sedel na rezervni klopi.
Etien Velikonja (Cardiff City) Cardiff City 1-0 WBA Izven postave.
Gregor Zabret (Swansea City) Norwich 1-1 Swansea City Izven postave.
ANGLIJA – LEAGUE ONE
Haris Vučkić (Newcastle Utd) Bristol City 1-2 Rotherham Igral od 90. minute.
AVSTRIJA – BUNDESLIGA
Kevin Kampl (RB Salzburg) Salzburg 4-0 Austria Wien Izven postave.
Dare Vršič (Austria Wien) Salzburg 4-0 Austria Wien Odigral celotno srečanje.
Tadej Trdina (Grödig) Sturm Graz 2-2 Grödig Poškodovan.
Robert Berić (Sturm) Sturm Graz 2-2 Grodig Odigral celotno srečanje.
AZERBAJDŽAN – PREMIER LEAGUE
Dejan Kelhar (Gabala) Neftci Baku 2-1 Gabala Izven postave.
Lucas Horvat (FC Baku) FC Baku 2-1 Karabakh Odigral celotno srečanje.
Jure Travner (FC Baku) FC Baku 2-1 Karabakh Odigral celotno srečanje.
BOLGARIJA – A GROUP
Roman Bezjak (Ludogorets) Ludogorets 4-0 Lok. Sofia Igral do 72. minute. V 27. minuti prejel rumeni karton.
Elvedin Džinić (Botev) Cherno More 1-0 Botev Plovdiv Odigral celotno srečanje.
CIPER – FIRST DIVISION
Denis Kramar (Paralimni) Paralimni 0-0 Achnas Izven postave.
Nikola Tolimir (Paralimni) Paralimni 0-0 Achnas Izven postave.
FRANCIJA – LIGUE 1
Ažbe Jug (Bordeaux) Bordeaux 2-1 Valenciennes Izven postave.
GRČIJA – SUPERLEAGUE
Denis Popović (Panthrakikos) Smyrnis 3-2 Panthrakikos Izven postave.
Dino Šeremet (Panthrakikos) Smyrnis 3-2 Panthrakikos Odigral celotno srečanje.
Andraž Struna (PAS Giannina) Giannina 2-0 Ergotalis Odigral celotno srečanje.
Rok Elsner (Aris) Aris 0-2 Olympiakos Odigral celotno srečanje.
HRVAŠKA – PRVA HNL
Matija Škarabot (Rijeka) Hajduk Split 2-2 Rijeka Izven postave.
IZRAEL – LIGAT HAAL
Branko Ilić (H. Tel Aviv) M. Tel Aviv – H. Tel Aviv Tekma je v ponedeljek.
ITALIJA – SERIE A
Samir Handanović (Inter) Napoli 4-2 Inter Odigral celotno srečanje. V 92. minuti ubranil enajstmetrovko.
Josip Iličić (Fiorentina) Fiorentina 3-0 Bologna Igral do 61. minute. V 13. minuti zadel za 1:0.
Rene Krhin (Bologna) Fiorentina 3-0 Bologna Igral do 73. minute.
Valter Birsa (AC Milan) AC Milan – AS Roma Poškodovan. Tekma je v ponedeljek.
Boštjan Cesar (Chievo) Chievo 0-1 Sampdoria Odigral celotno srečanje. V 45. minuti prejel rumeni karton.
Dejan Lazarević (Chievo) Chievo 0-1 Sampdoria Igral od 52. minute.
Jasmin Kurtić (Sassuolo) Juventus 4-0 Sassuolo Igral do 52. minute.
ITALIJA – SERIE B
Siniša Anđelković (Palermo) Palermo 3-1 Cittadella Odigral celotno srečanje. V 43. minuti z avtogolom znižal na 2:1.
Aljaž Struna (Palermo) Palermo 3-1 Cittadella Poškodovan.
Armin Bačinović (Palermo) Palermo 3-1 Cittadella Sedel na rezervni klopi.
Enej Jelenič (Padova) Padova 1-1 Ternana Izven postave.
Danijel Marčeta (V. Lanciano) V. Lanciano 0-1 Pescara Izven postave.
Luka Krajnc (Cesena) Empoli 0-0 Cesena Odigral celotno srečanje.
JAPONSKA – J. LEAGUE
Milivoje Novaković (Omiya) Konec sezone.
Zlatan Ljubijankić (Omiya) Konec sezone.
KITAJSKA – SUPER LEAGUE
Luka Žinko (Hangzhou) Konec sezone.
MADŽARSKA – NEMZETI BAJNOKSAG
Rok Kronaveter (Györi) Zimski premor.
Marko Ranilović (Kaposvari) Zimski premor.
Dalibor Volaš (Debrecen) Zimski premor.
MOLDAVIJA – DIVIZIA NATIONALA
Miral Samardžić (Sheriff) Zimski premor.
NEMČIJA – 2. BUNDESLIGA
Dominic Maroh (Köln) Köln 3-1 Dynamo D. Odigral celotno srečanje.
Mišo Brečko (Köln) Köln 3-1 Dynamo D. Odigral celotno srečanje. V 52. minuti zadel za 3:0, v 14. minuti podal za 1:0.
Zlatko Dedić (Dynamo D.) Köln 3-1 Dynamo D. Odigral celotno srečanje.
Goran Šukalo (G. Fürth) Bielefeld 4-1 G. Fürth Poškodovan.
NIZOZEMSKA – EREDIVISIE
Andraž Kirm (Groningen) Feyenoord 1-0 Groningen Igral do 83. minute.
Tim Matavž (PSV) Utrecht 1-5 PSV Poškodovan.
POLJSKA – EKSTRAKLASA
Dalibor Stevanović (Slask) Slask 0-0 Piast Odigral celotno srečanje. V 29. minuti prejel rumeni karton.
Rok Štraus (Cracovia) Legia 4-1 Cracovia Izven postave.
PORTUGALSKA – PRIMEIRA LIGA
Jan Oblak (Benfica) Olhanense 2-3 Benfica Igral od 68. minute. Gol ohranil nedotaknjen.
Vid Belec (Olhanense) Olhanense 2-3 Benfica Odigral celotno srečanje.