Nogometna klubska sezona se počasi izteka: Kampl, Bezjak, Oblak so se že veselili naslova prvakov, Andjelković, Brečko in Maroh so napredovali med prvoligaše, Dedić in Krhin pa sta izpadla v nižji rang tekmovanja. Nekateri od slovenskih nogometašev pa so še v boju za naslov prvaka, za uvrstitev v Evropo ali napredovanje v višji rang tekmovanja. V tem tednu so se med strelce vpisali le Berić, Novaković in Pečnik. Pri prvem zadetku Laussanne pa je s podajo sodeloval Miha Mevlja

V Angliji se je Robert Koren, nekdanji kapetan slovenske reprezentance, na zadnji tekmi angleškega prvenstva v tej sezoni proti Evertonu poslovil od Hull Cityja. 33-letnemu Korošcu, ki je v Hull prestopil leta 2010, se po sezoni izteče pogodba s tigri. Hull Cityju je kot kapetan po treh sezonah igranja v drugi angleški ligi pomagal do napredovanja v elitno ligo, kjer pa v tej sezoni zaradi težav s poškodbami ni veliko igral. Odigral je 21 tekem, deset jih je začel v prvi postavi, zabil pa tudi dva gola. Po koncu sezone naj bi Newcastle zapustil tudi Haris Vučkić, ki ni več v načrtu ‘srak’. 21-letni Ljubljančan je zadnje mesece igral na posoji za tretjeligaša Rotherham, za katerega je na 22 tekmah dosegel štiri gole.

V Avstriji so zaključili državno prvenstvo. Kamplov Salzburg je kljub porazu na gostovanju pri AC Wolfsbergerju že davno osvojil naslov prvaka. Kevin Kampl ima za seboj uspešno sezono, v kateri je na 50 tekmah dosegel 13 golov in prispeval kar 27 podaj. Graški Sturm je tudi po zaslugi zadetka Roberta Beriča proti Austrii prišel na končno peto mesto in vseeno ostal brez Evrope. Pred njim je prav Austria, na tretjem mestu pa je končal Grödig, kjer je nastopal Tadej Trdina. Nogometaš bi tako v naslednji sezoni lahko igral v Ligi Evropa, a se je dogovoril za selitev v Wolfsberger, ki je letošnje tekmovanje končala na 7. mestu.

V Serie A je na vrhu in na dnu lestvice že vse jasno. Juventus že prejšnji konec tedna zagotovila naslov prvaka. Inter iz Milana pa si je že zagotovil nastop v Ligi Evropa, črno-modri so v predzadnjem krogu s kar 4:1 ugnal Lazio. V igri za zadnje mesto, ki še vodi v evropska tekmovanja, so Parma, Torino in Milan. Medtem ko so rdeče-črni brez Valterja Birse z 2:1 izgubili v Bergamu proti Atalanti, sta se Parma in Torino, celotno srečanje je odigral Jasmin Kurtić, pomerila v medsebojnem srečanju. Do zadnjega kola bo ostalo še vse odprto, saj sta se ekipi razšli brez zmagovalca. Krog pred koncem pa je že jasno, da se v drugo ligo selijo Catania, Bologna in Livorno. Catania je v Bologni sicer zmagala z 1:2, Rene Krhin je igral le v prvem polčasu, toda to ji ni pomagalo za podaljšanje upanja za obstanek, saj sta se dragocenih treh točk veselila tako Chievo, ki je minimalno slavil v Cagliariju, kot Sassuolo doma proti Genoii, in si zagotovila igranje med elito tudi v prihodnji sezoni. V Serie B je najboljšo sezono odigral Siniša Andjelkovič, saj se je s Palermom že prebil v Serie A, medtem ko sta Armin Bačinović in Aljaž Struna že dalj časa na stranskem tiru in bosta poleti iskala novo sredino. Malo manj uspešna pa je Padova, ki je v zadnjem kolu klonila proti Ceseni, pri kateri pa je Luka Kranjc srečanje spremljal s klopi za rezervne igralce. Drugoligaš iz Padove je trenutno na 18. mestu in ji grozi izpad v tretjo ligo. Enej Jelenič pa je na omenjenem srečanju v igro vstopil v drugem polčasu.

V drugi nemški ligi sta se Mišo Brečko in Dominic Maroh s Kolnom že pred časom napredovala v 1. Bundesligo. Goran Šukalo pa se je z Greuther Fürthom uvrstil v dodatne kvalifikacije za popolnitev prve nemške lige, kjer se bo pomeril s slovitim HSV, ki pa je v krizi. Dinamo Dresden, za katerega igra tudi Slovenec Zlatko Dedić, je pred domačimi gledalci proti Arminii iz Bielefelda izgubil z 2:3 . Klub je tako prvenstvo zaključil na predzadnjem mestu, kar pomeni, da bo prihodnjo sezono igral v tretji nemški ligi. Z neuspehom kluba so se težko sprijaznili navijači kluba, ki so takoj po koncu tekme na tribuni razgrnili ogromen transparent, na katerem je pisalo: “Imate eno uro časa, da zapustite mesto.”

Na Hrvaškem je Kekova Rijeka, ki je že osvojila drugo mesto in si zagotovila vozovnico za Evropo, gostovala na Maksimirju pri zagrebški Lokomotivo, s katero niso imeli posebnih težav, saj so srečanje dobili s kar 1:5. S tremi zadetki je blestel Ivan Krstanović, ki po odhodu Leona Benka spomladi igra odlično in je na zadnjih osmih ligaških srečanjih zabil že deset zadetkov. Stojanovićeva Crvene zvezde za osvojitev naslova srbskega prvaka potrebuje le še točko. Rdeče-beli so tokrat gostovali v Užicah in domačo Slobodo premagali z izidom 0:2. Pod drugi zadetek pa se je v 40. minuti srečanja podpisal Nejc Pečnik, ki je podobno kot Dejan Kelhar na igrišču preživel vseh 90 minut.

Milivoje Novaković na Japonskem nadaljuje z dobro strelsko formo, saj se je na tekmi 13. kroga japonskega prvenstva še šestič letos vpisal med strelce. Njegov Shimizu S-Pulse je gostoval pri Hiroshimi in remiziral z izidom 1:1. Slovenski reprezentant je v uvodnih minutah drugega dela igre poskrbel za veselje gostov in v 52. minuti postavil končni izid srečanja. Shimizu s 17 točkami zaseda deveto mesto ligaške lestvice, a ima tekmo več od nekaterih zasledovalcev. Precej slabše gre Omiyi Ardiji, ki je pred domačimi gledalci doživela še sedmi poraz. Zmage so se z dvema zadetkoma veseli nogometaši Urawe, Zlatana Ljubijankića pa zaradi poškodbe stegenske mišice ni bilo v domačem moštvu. Ker pa naj bi počival kar štiri tedne, je vprašljiv tudi za reprezentančno gostovanju v Južni Ameriki.

Avtorja: Nicole Michaelis & Janez Bučar

NOGOMETAŠ TEKMA OPOMBE
ANGLIJA – PREMIER LEAGUE
Robert Koren (Hull City)  Hull City 0-2 Everton  Igral od 73. minute.
Gregor Zabret (Swansea City)  Sunderland 1-3 Swansea City  Izven postave.
ANGLIJA – LEAGUE ONE
Haris Vučkić (Rotherham)  Preston 1-1 Rotherham  Igral od 82. minute.
AVSTRIJA – BUNDESLIGA
Kevin Kampl (RB Salzburg)  WAC 2-0 RB Salzburg  Odigral celotno srečanje, v 31. minuti prejel rumeni karton.
Tadej Trdina (Grödig)  Wacker 3-3 Innsbruck  Izven postave.
Robert Berić (Sturm)  Austria Vienna 1-2 Sturm  Igral do 92. minute, v 75. minuti dosegel zadetek za 0:1, v 28. minuti prejel rumeni karton.
AZERBAJDŽAN – PREMIER LEAGUE
Lucas Horvat (FC Baku)  FC Baku ?-? AZAL PFC  Ponedeljek ob 15.00 uri.
Jure Travner (FC Baku)  FC Baku ?-? AZAL PFC  Ponedeljek ob 15.00 uri.
BOLGARIJA – A GROUP
Roman Bezjak (Ludogorets)  Levski 2-3 Ludogorets  Izven postave.
Tadej Apatič (Slavia Sofia)  Lyubimets 2007 ?-? Slavia Sofia  Ponedeljek ob 17.00 uri.
CIPER – PROTATHLIMA A’KATIGORIAS
Miran Burgič (Ethnikos A.)  Nea Salamis 1-2 Ethnikos A.  ?
Milan Anđelković (Ethnikos A.)  Nea Salamis 1-2 Ethnikos A.  Odigral celotno srečanje.
Nejc Potokar (AEL Limassol)  Omonia 2-3 AEL Limassol  Sedel na rezervni klopi.
ČEŠKA – GAMBRINUS LIGA
Elvis Bratanović (Teplice)  Liberec 2-1 Teplice  Izven postave.
FRANCIJA – LIGUE 1
Ažbe Jug (Bordeaux)  Bordeaux 1-1 Marseille  Sedel na rezervni klopi.
GRČIJA – SUPERLEAGUE
Dino Šeremet (Panthrakikos)  –  Konec sezone.
Mirnes Šišić (OFI Crete)  –  Konec sezone.
Andraž Struna (PAS Giannina)  –  Konec sezone.
ITALIJA – SERIE A
Samir Handanović (Inter)  Inter 4-1 Lazio  Odigral celotno srečanje.
Josip Iličić (Fiorentina)  Livorno 0-1 Fiorentina  Igral do 55. minute.
Rene Krhin (Bologna)  Bologna 1-2 Catania  Igral v prvem polčasu.
Valter Birsa (AC Milan)  Atalanta 2-1 AC Milan  Poškodba.
Boštjan Cesar (Chievo)  Cagliari 0-1 Chievo  Odigral celotno srečanje.
Dejan Lazarević (Chievo)  Cagliari 0-1 Chievo  Sedel na rezervni klopi.
Jasmin Kurtić (Torino)  Torino 1-1 Parma  Odigral celotno srečanje.
ITALIJA – SERIE B
Siniša Anđelković (Palermo)  V. Lanciano 1-1 Palermo  Odigral celotno srečanje.
Aljaž Struna (Palermo)  V. Lanciano 1-1 Palermo  Izven postave.
Armin Bačinović (Palermo)  V. Lanciano 1-1 Palermo  Izven postave.
Enej Jelenič (Padova)  Padova 0-1 Cesena  Igral v drugem polčasu.
Danijel Marčeta (V. Lanciano)  V. Lanciano 1-1 Palermo  Izven postave.
Luka Krajnc (Cesena)  Padova 0-1 Cesena  Sedel na rezervni klopi.
IZRAEL – LIGAT HAAL
Branko Ilić (H. Tel Aviv)  H. Tel Aviv 1-2 H. Beer Sheva  Odigral celotno srečanje.
Bojan Djukić (M. Petah Tikva)  M. Petah Tkiva 2-1 Hapoel Haifa  Izven postave.
JAPONSKA – J. LEAGUE
Milivoje Novaković (Shimizu)  Hiroshima 1-1 Shimizu  Odigral celotno srečanje, v 52. minuti dosegel zadetek za 1:1.
Zlatan Ljubijankić (Omiya)  Omiya 0-2 Urawa  Poškodba.
KITAJSKA – SUPER LEAGUE
Luka Žinko (Hangzhou)  Hangzhou 2-2 Shanghai  Odigral celotno srečanje, v 27. minuti prejel rumeni karton.
MADŽARSKA – NEMZETI BAJNOKSAG
Rok Kronaveter (Györi)  Gyori 4-2 Honved  Igral od 73. minute.
Safet Jahić (Kaposvari)  Videoton 2-0 Kaposvari  Izven postave.
Rene Mihelič (Debrecen)  Debrecen 3-1 Ujpest  Igral do 54. minute.
Dalibor Volaš (Debrecen)  Debrecen 3-1 Ujpest  Poškodba.
MAKEDONIJA – PRVA FUDBALSKA LIGA
Anej Lovrečič (Vardar Skopje)  Vardar Skopje 2-1 Turnovo  Ni podatka.
MOLDAVIJA – DIVIZIA NATIONALA
Miral Samardžić (Sheriff)  Sheriff 0-0 Veris  Ni podatka.
NEMČIJA – 2. BUNDESLIGA
Dominic Maroh (Köln)  Frankfurt 2-0 Koln  Izven postave, kaznovan zaradi parnih rumenih kartonov.
Mišo Brečko (Köln)  Frankfurt 2-0 Koln  Odigral celotno srečanje.
Zlatko Dedić (Dynamo D.)  Dynamo D. 2-3 Arminia B.  Igral v drugem polčasu.
Goran Šukalo (G. Fürth)  G. Furth 2-0 Sandhausen  Igral do 86. minute, v 67. minuti prejel rumeni karton.
NIZOZEMSKA – EREDIVISIE
Andraž Kirm (Groningen)  Vitesse 1-4 Groningen  Sedel na rezervni klopi.
Tim Matavž (PSV)  –  Konec sezone.
NORVEŠKA – TIPPELIGAEN
Rok Elsner (Haugesund)  Bodo/Glimt 2-1 Haugesund  Sedel na rezervni klopi.
POLJSKA – EKSTRAKLASA
Dalibor Stevanović (Slask)  Slask ?-? Widzew Lodz  Ponedeljek ob 18.00 uri.
Elvedin Džinić (Zaglebie Lubin)  Jagiellonia 1-0 Zaglebie  Odigral celotno srečanje, v 68. minuti prejel rumeni karton.
Rok Štraus (Cracovia)  Cracovia 1-5 Piast Gliwice  Igral v prvem polčasu.
PORTUGALSKA – PRIMEIRA LIGA
Jan Oblak (Benfica)  FC Porto 2-1 Benfica  Izven postave.
Vid Belec (Olhanense)  Setubal 3-1 Olhanense  Odigral celotno srečanje.
Etien Velikonja (Rio Ave)  Maritimo 1-0 Rio Ave  Igral do 66. minute.
SRBIJA – SUPERLIGA
Dragan Jelić (Radnički Niš)  Radnički Niš 2-1 Sp. Subotica  Izven postave.
Dejan Kelhar (Crvena Zvezda)  Sloboda 0-2 Crvena Zvezda  Odigral celotno srečanje.
Nejc Pečnik (Crvena Zvezda)  Sloboda 0-2 Crvena Zvezda  Odigral celotno srečanje, v 39. minuti dosegel zadetek za 0:2.
ŠPANIJA – LA LIGA
Bojan Jokić (Villarreal)  Villarreal 4-0 Rayo Vallecano  Odigral celotno srečanje.
ŠVICA – SUPER LEAGUE
Džengis Čavušević (St. Gallen)  Zurich 2-2 St. Gallen  Igral od 57. minute.
Miha Mevlja (Laussanne)  Luzern 3-4 Laussanne  Igral do 80. minute, v 9. minuti podal za 0:1.
TURČIJA – SUPER LIG
Sašo Fornezzi (Antalyaspor)  Genclerbirligi 1-2 Antalyaspor  Sedel na rezervni klopi.
UKRAJINA – PREMIER LIGA
Gregor Balažic (Karpaty Lviv)  Karpaty Lviv 2-4 Metalist Kharkiv  Odigral celotno srečanje.