Sandi Sejdinovski je slovenski nogometni trener, ki je svojo nogometno pot odnesel na Srednji vzhod. V svoji bogati trenerski karieri je slovel predvsem po dobrem delu z mladimi nogometaši, kar je v Sloveniji dokazoval prevsem v oblanih klubih, ob tem pa je veliko časa preživel tudi v tujini. Nazadnje je sedel na klop moštva Al Jahra, katerega je po svoji krstni sezoni na čelu prve ekipe pripeljal v prvo kuvajtsko ligo. Tam je v štirih krogih s svojo ekipo osvojil 7 točk, od tega vseh sedem proti ekipi velike peterice tamkajšnjega prvenstva. Zaradi tega doesžka je bil kar dvakrat izbran za trenerja kroga v kuvajtski Premier ligi. Ob svoji strani ima pomočnika, prav tako Slovenca, Narseja Mubija in skupaj lepšata slovensko ime na Bližnjem vzhodu.


  1. Zakaj ravno Kuvajt, kako je prišlo do tega?

Kuvajt je moja sedma država v kateri delam. Večina teh držav je iz Bližnjega vzhoda; Savdska Arabija, Iran itd. Enostavno se je zgodila priložnost. Menedžer, ki sem ga spoznal pred dobrimi desetimi leti, mi je že takrat rekel, da me bo en dan pripeljal v Kuvajt in po par letih se je to zgodilo. Prejel sem njegov klic, da ima zame ponudbo iz Kuvajta in tako se je moja zgodba tam začela. 

2. Lanska sezona je bila za vas zelo uspešna, kako gledate na njo?

V klub sem prišel že pred tremi leti kot trener u20, nato pa je prišla sezona premora zaradi epidemije. Po tem sem se vrnil v Kuvajt, ponovno kot trener u20, vendar sem v decembru zaradi slabih rezultatov prve ekip prevzel člansko ekipo. Klub se je odločil za menjavo trenerja, mene pa so izbrali zato, ker so bili izredno zadovoljni z mojim delom v u20 ekipi. To ponudbo sem z veseljem sprejel, ker sem ekipo že dolgo spremljal in sem vedel, da ima moštvo neizmerno večji potencial kot to, kar je v tistem trenutku kazalo. Od tam smo šli korak po korak. V prvo moštvo sta z menoj odšla tudi moj asistent, prav tako Slovenec, Narsej Mubi in pa trener golmanov iz srbskega Vrbasa. Od tu sta se začela uspešno delo in uspešni rezultat. Že prvi dan sem igralcem povedal, da me zanima zgolj in samo prvo mesto. Res je, da v Kuvajtu med elito vodi tudi drugo mesto, a to me ni zanimalo. Cilj smo na koncu tudi dosegli. Suvereno smo končali na vrhu lestvice; res da smo se ob tem mučili do zadnjega kroga, predvsem zaradi zaostanka od prej, a izpeljali smo sezono do konca in se uvrstili v Premier ligo.

3. Ste zadovoljni z oddelanimi poletnimi pripravami? Ste v prestopnem roku dobili, kar ste iskali?

S prestopnim rokom, kar se tiče tujcev, lahko rečem da sem zelo zadovoljen. To smo zelo dobro izpeljali, saj so štirje tujci od petih so prišli na mojo željo. Bolj sem nezadovoljen s prestopnim rokom za domače igralce, saj od vseh mojih želja nismo uspeli pripeljati nobenega igralca. Opazil sem veliko dobrih, mladih nogometašev v drugi ligi, a nam nikogar ni uspelo pripeljati v naš klub. Zato sem moral zaupati svojim pomočnikom, da so oni pripeljali advokatne zamenjave, a vseeno nisem dobil tipa igralcev, katere sem si želel.

4. Kako gledate na vstop v novo sezono? 

Razpored, ki smo ga dobili v prvih petih tekmah je peklenski. Tu se bomo namreč srečali s štirimi najmočnejšimi klubi v naši ligi. Zanimivo je to, da smo na prvih dveh tekmah proti dvema najboljšima ekipama iztržili štiri točke. Ta test proti ekipama Kuvajt, ki je lanskoletni prvak in pa Kazma, ki je bila lani druga in ob tem pokalni zmagovalec, smo uspešno prebrodili. Nato pa je prišla tekma, na kateri smo vsi pričakovali zgolj zmago, pa smo v nemogočih vremenskih pogojih izgubili. V 95 % vlagi in visokih temperaturah se namreč težko diha, zato nismo mogli igrati kot bi lahko. 

Sedaj nas čakata še dva člana velike petorke in če ti dve tekmi oddelamo uspešno, potem tudi nadaljnji del sezone ne bo vprašljiv.

5. Slovenci na Kuvajt gledamo kot na naftno državo, kjer se obrne veliko kapitala. Koliko se tam vlaga v nogomet?

V Kuvajtu država veliko vlaga  v nogomet. Država participira v tem, da se v Kuvajt pripelje čim več tujcev, tako na igralska kot trenerska mesta. Država tu torej polni klubske blagajne, a to vseeno ni dovolj. Preostali, večji del sredstev, pa si mora klub zagotoviti sam. Vlaganja v nogomet torej so, a smo vseeno daleč pod Bližnjim vzhodom, kjer države kot so Savdska Arabija, Katar, Združeni Arabski Emirati in drugi, v nogomet vlagajo neverjetne količine denarja.

6. Kakšna je kultura v Kuvajtu, veljajo za nogometen narod?

V Kuvajtu se na vsakem koraku govori o nogometu. Nogomet je šport številka ena. Vseeno pa je zanimivo, da so na tekmah tribune običajno prazne, razen takrat, ko med seboj igrajo klubi velike peterice. Takrat pa lahko tudi na tribunah kuvajtskih stadionov vidimo gledalce.  

7. Katera je glavna razlika med treniranjem mladinskih selekcij in treniranjem članskih ekip?

Delo z mladimi je predvsem delo na učenju. Ko delaš pa s prvo ekipo, pa sta usmerjanje in organizacija pomembnejša od samega učenja. Pri formiranih igralcih gre za to, da jih moraš spraviti v neko celoto, kjer moraš iz enajstih individualcev napraviti eno ekipo. 

  • Katero delo pa vam je bolj pri srcu?

Moram priznati, da mi je bolj všeč delo z mladimi, saj mi je bolj pisano na kožo. V Arabskem svetu so v prvi ekipi pritiski na rezultat nenormalni. Poleg dela na terenu moraš obvladati tudi delo izven terena. Moraš sodelovati ne samo z igralci temveč tudi z menedžerji, lastniki, predsedniki, direktorji, člani uprave, novinarji itd. Moram priznati, da se počutim precej bolj domače v delu na terenu, kot pa v tem drugem delu.

8. V Kuvajtu zaenkrat delate zgolj s tujci in tamkajšnji domačini. Ali mogoče načrtujete kakšnega slovenskega nogometaša pripeljati na srednji vzhod? So morda potekali ali pa sedaj potekajo kakšni pogovori?

V kombinaciji so bili tudi igralci iz Slovenije, vendar profila igralca, katerega sem v danem trenutku iskal, nisem našel v Sloveniji, ali pa so bile zahteve željenega igralca previsoke. Jahra je vendarle eden izmed manjših klubov v Kuvajtu in ima omejene finančne zmožnosti, zaradi tega do dogovora ni prišlo.

  • Lahko izdate kakšno ime?    

Žal, ne smem (smeh).

9. Se vidite kdaj nazaj v Sloveniji?

Vsekakor. Vseeno bi precej raje delal v Sloveniji kot v tujini, a vsi poznamo plačilne zmožnosti slovenskih klubov, predvsem v mladinskih selekcijah, kjer sem preživel večino časa. Tako da smo slovenski trenerji nekako primorani iti s trebuhom za kruhom.

10. Spremljate Prvo ligo Telemach?

Seveda spremljam. Aktivno gledam v kolikor v času tekem slovenske lige nimam nekih obveznosti. Takrat si z veseljem vzamem čas in pogledam tekme. 

  • Imate favorita za osvojitev naslova?

Primorci smo znani po tem, da smo malo »lokalpatrioti«. Vsem nam je Koper pri srcu, vsi navijamo zanj, ker je pač obalni klub, a favorita za naslov še vseeno ne morem napovedati, saj je vseeno prezgodaj za napovedi. Čeprav je Olimpija v sezono krasno vstopila, je pa vprašanje, kako dolgo bo lahko zdržala tak ritem in pritiske, ki jih prvo mesto prinaša. 

  • Sturm Graz uspešen proti Rapidu

    Sturm Graz je danes, ob 19.30 uri, v 27. krogu avstrijske Bundeslige, gostil SK Rapid. Dom…
  • Brez zmagovalca v Tolminu

    Lans koletni tretjeligaš Tolmin, je danes ob 17.00 uri, gostil Dravinjo. Ekipi sta na tekm…
  • Kranjčani le do točke

    Triglav je v 26. krogu 2. SNL gostil Rudar. Tekma, ki se je pričela danes, ob 19.00 uri, s…
Naloži več sorodnih novic
Naloži več novic od Žiga Podkrižnik
Naloži več novic iz Intervjuji

Dodaj odgovor

Poglejte še

»Presrečen, nad tem, kar sem dosegel« – Intervju z Robertom Ponisem ob koncu kariere

Po d olgi in bogati karieri ja zadnjikrat v piščalko pihnil Koprski sodnik Roberto Ponis, …