Slovenska futsal selekcija do 19 let je pred božičnimi prazniki v Villorbi odigrala zgodovinski prvi mednarodni tekmi, v katerih se je pomerila z domačo ekipo Italije. V torek so gostitelji pred polnimi tribunami zanesljivo slavili s 4:0, naslednji dan pa v veliko bolj enakovredni tekmi pa s tesnih 2:1, kljub temu da je bilo razmerje moči na igrišču vsaj izenačeno.

Izbranci Tadeja Levsteka so na zboru v Italiji opravili štiri treninge, fantje pa so v uvodno tekmo krenili izredno motivirano in prikazali izvrsten prvi polčas. Italijani so bili sicer boljši in napadalnejši, vendar so naši fantje organizirano in požrtvovalno uspešno odbijali njihove nalete, hkrati pa si pripravili nekaj izvrstnih priložnosti za zadetek. V drugem polčasu so gostitelji pokazali svojo kakovost in po slovenskih črnih štirih minutah trikrat zatresli mrežo in odločili zmagovalca tekme.

Ekipo je nova tekma čakala že naslednji dan, ko so najprej opravili regeneracijski trening, hkrati pa so natančno pregledali posnetek tekme in zasnovali taktiko za nov boj z zahodnimi sosedi. Pozitiven obraz s prvega polčasa uvodne preizkušnje je bil nadgrajen, slovenski talenti so prikazali mnogo borbenosti, motiviranosti, hkrati pa taktične discipline, zrelosti in poguma. Na odmor so odšli z vsaj zasluženim remijem, žal pa v drugem delu hitro prejeli zadetek. A ta jih ni pokopal, na krilih kapetana Tea Turka so se fantje dvignili, pritisnili na italijanska vrata in se v 27. minuti veselili prvega zadetka te selekcije na mednarodnih tekmah, pod katerega se je podpisal Alen Žigart. Italijani so v nadaljevanju zadeli za zmago, kljub temu pa po koncu realno priznali, da si je Slovenija zaslužila več kot poraz.

Vodja selekcije Tadej Levstek je bil z videnim zadovoljen, sploh zato, ker so ‘‘fantje relativno hitro dojemali stvari, ki smo jih analizirali po prvi tekmi in ker smo res igrali po svojih najboljših močeh. Žal mi je edino, da nismo osvojili vsaj točke, saj smo bili na drugi tekmi od Italije veliko boljši.” Italijanski selektor Carmine Tarantino se je s tem strinjal, že po prvi tekmi pa je dejal, da pričakuje, ‘‘da bo Slovenija v drugo igrala z več jeze in da bo tekma težja.” Ker sta bili to prvi tekmi pod njegovo taktirko, se je nanjo prav posebej pripravil, našo selekcijo pa je za nasprotnika izbral, ker je ”zelo kakovostno moštvo,” kar se je na igrišču tudi pokazalo.

V slovenski ekipi je s srčnostjo in dobrim vodenjem izstopal neumorni kapetan Teo Turk, ki je povedal: Pokazali smo srce in pokazali smo, za koga se borimo – za državno reprezentanco. Tekmi sta bili na visokem nivoju in nimamo si kaj očitati, četudi smo obe izgubili. S fanti smo odigrali prvo tekmo, nismo imeli veliko skupnih treningov, tako da sem presenečen nad našo igro in pristopom. Vzdušje v ekipi je dobro, s fanti se odlično razumemo.” Kljub zgodovinskemu prvemu zadetku na mednarodni tekmi v selekciji do 19 let pa je z nogama na tleh ostal tudi Alen Žigart: ‘‘Občutki so zelo dobri, vendar ni pomemben samo moj gol, ampak delo celotne ekipe, ki je pokazala veliko srce. Pokazali smo, da z Italijo lahko igramo, da ji z veliko željo lahko konkuriramo.”

Ekipa se je v domovino vrnila pozno ponoči dan pred božičnim večerom, v skladu s prazničnim časom v upanju, da bo po uspešni prvi akciji kmalu sledila še kakšna.

Avtor: P.B.

Naloži več novic iz Drugo

V Nemčiji bo pravico delil tudi Vinčić

Evropska nogometna zveza (UEFA) je sporočila seznam sodnikov, na katere računa med 14. jun…