Slovensko nogometno javnost je danes razburkala novica, da bi naj srečanje Evropske lige med Mariborom in Club Bruggom, ki je bilo odigrano 30. novembra 2011, nameščeno. To je za nemško televizijsko postajo ARD zatrdil Rudolf Stinner, nekdanji sodelavec Evropske nogometne zveze (UEFA).

Gre za srečanje 5. kroga skupinskega dela Evropske lige v sezoni 2011/12, ki so ga belgijski mediji označili kot “čudež v Mariboru”. Maribor je takrat namreč vse do 73. minute vodil s kar 3:0, nato pa so Belgijci izid preobrnili ter dosegli odločilno zmago s pomočjo katere so osvojili prvo mesto v skupini in napredovali med najboljših 32 ekip. V dokumentarni oddaji na nemški televiziji ARD, ki je bila predvajana v ponedeljek, je nekdanji član Uefine skupine za boj proti korupciji v nogometu Rudolf Stinner izjavil, da rezultat na omenjeni tekmi ni bil slučajen ter da je prišlo do nameščanja. ”Večer pred tekmo me je vir z Balkana opozoril, naj bom pozoren na dvoboj v Mariboru in da bo v zadnjih 20 minutah vplačanega veliko denarja na zmago gostov. To je pomenilo, da je moral Brugge v zadnjih 20 minutah doseči štiri gole, saj je Maribor vodil s 3:0. Z goli Dirarja, Akpala in Donka jim je uspel velik preobrat in dobili so izgubljeno tekmo. Bilo je tako, kot mi je omenil vir. Ob koncu dvoboja so stave na zmago gostov ponorele, zmagala pa je res ekipa, ki je večji del srečanja zaostajala,” je za ARD povedal Stinner. Zanimivo, da se ni zgodilo prvič, da je ARD poročal o nameščanju tekem v evropskih pokalih, ki so zajemale slovenske klube. Leta 2010 je ista televizijska hiša namreč poročala o tem, da je srečanje kvalifikacij za Evropsko ligo med Olimpijo in Širokim Brijegom bilo nameščeno. Uefa je kasneje celo objavila, da je to srečanje pod preiskavo njenih institucij, vendar se vse do danes ni zgodilo nič in so zadevo ob pomanjkanju dokazov najbrž opustili.

MARIBOR 3:4 CLUB BRUGGE
Strelci: Dalibor Volaš (11, 68), Ryan Donk (51 ag); Nabil Dirar (74), Dalibor Volaš (77 ag), Joseph Akpala (82), Ryan Donk (90)

Mariborčani so na omenjeni tekmi kontrolirali potek srečanja vse do 74. minute, ko je mrežo Handanovića načel Dirar. Nekaj minut kasneje so Belgijci z avtogolom Volaša (ob strelu Dirarja je žoga mariborskega napadalca zadela v nogo in spremenila smer ter presenetila nemočnega Handanovića)  izid znižali na 2:3 in do konca silovito pritisnili ter tik pred iztekom rednega dela preko Donka povedli. Globoko v sodnikovem dodatku so Mariborčani sicer bili blizu izenačujočega zadetka, vendar je Belgijce rešil okvir vrat. Strokovnjaki za nameščanje tekem poudarjajo, da pri nečednih poslih ponavadi sodeluje le nekaj najbolj “vplivnih” igralcev na terenu (ponavadi vratarji ali branilci). Manj vpletenih igralcev pomeni tudi manjše možnosti, da bi zadeva prišla v javnost. Za odigranje neverjetnega scenarija (iz 3:0 na 3:4 v 15 minutah ter strel v okvir vrat tik pred koncem), ki se je leta 2011 zgodil v Ljudskem vrtu bi ob vseh zadetkih ter časovnem obdobju, v katerem se je preobrat zgodil zagotovo morali sodelovati obe ekipi, v kolikor besede Stinnerja seveda držijo. Ob skorajšnjem izenačenju v sodnikovem dodatku pa se porajajo tudi vprašanja zakaj je Stinner čakal dve leti, da je zgodbo spravil v javnost, zakaj to srečanje ni bilo in ni pod drobnogledom Uefine komisije za preprečevenje korupcije in kdo so neimenovani viri iz Balkana, na katere se sklicuje Stinner? Morda pa je ravno zaradi neprijavljanja takšnih primerov Švicar tudi ostal brez službe pri krovni evropski nogometni organizaciji.

Na besede nekdanjega sodelavca Uefe so se že odzvali v obeh klubih in obtožbe zanikali. ‘To je bil izjemen preobrat. Igrali smo zelo dobro v zadnjih 25 minutah. Zmagali smo tako, da smo prelili mnogo krvi, znoja in solza,” so zapisali na uradni spletni strani trinajstkratnih belgijskih prvakov. Takratni strateg na belgijski klopi Christopher Daum je navedbe že zanikal in novinarje ARD-ja obtožil senzacionalizma, “Če je nekaj nenavadno, še ne pomeni, da je s tem nekaj narobe. Zaostajali smo z 0:3, spremenili smo taktiko, zaigrali s tremi napadalci proti ekipi, ki je še naprej bila postavljena zelo ofenzivno.”

Oglasili so se tudi pri mariborskem prvoligašu “Z nesmiselnimi, neutemeljenimi obtožbami se ne ukvarjamo. Smo športniki, neumnosti nas ne zanimajo. NK Maribor sodi med redne udeležence evropskih pokalov in ni v nobeni preiskavi. Evropska Unija (EU) in Evropska nogometna zveza (UEFA) imata odlične mehanizme nadzora za preprečevanje ter razkrivanje morebitnih manipulacij.” Oba kluba sta zadevo sicer že predala svojima pravnima službama.

Celoten dokumentarec na ARD-ju (obtožbe na račun Maribora in Brugga ter zadetki iz te tekme od 6:00 naprej):