Slovenci so v marčevskem terminu, namenjenemu za prijateljske tekme, razočarali slovensko javnost, ki je tako ali drugače povezana z nogometaši s sončne strani Alp. Naši so delovali preveč brezidejno, kar je bilo ob skrajno motiviranih Alžircih premalo za kaj več kot poraz z 2:0. Pri Alžircih se je videlo, da jih čez dobre tri mesece čaka zbor najboljših reprezentanc planeta v Braziliji. Naši so delovali, kot na kakšnem malce bolj intenzivnem treningu. Netočne podaje, na trenutke katastrofalna obramba sta bila nekakšna zaščitna znaka Slovenije na današnji tekmi, kjer nismo videli Slovenije, ki smo jo že gledali in bi jo radi tudi v prihodnje, ko se bo borila za uvrstitev na naslednje Evropsko prvenstvo, ki ga bo leta 2016 gostila Francija.

Prijateljska tekma. Sodnik: Neant Alioum (Kamerun).
Blida: Mustapha Tchaker, 30.000 gledalcev.
ALŽIRIJA 2:0 SLOVENIJA
Strelca: Soudani 45, Taider 56

Alžirija: Zemmamouche, Boughherra (48 Haliche), Mandi, Bentaiba, Ghoulam, Mostefa Sebaa (56 Lacen), Djabou (61 Ferhat), Taider (78 Yebda), Bentaleb, Soudani (85 Kadir), Slimani (70 Djebour). Selektor: Vahid Halilhodžić.
Slovenija: Handanović, Cesar, Ilić, Brečko (46 Struna), Jokić (70 Milec), Krhin (51 Mertelj), Kurtić, Kampl, Iličić (59 Pečnik), Bezjak (46 Matavž), Kirm (46 Birsa). Selektor: Srečko Katanec.

Toda pojdimo lepo po vrsti. V prvem polčasu, predvsem v uvodnih minutah, ni nič nakazovalo na popoln razpad igre. Res da je uvodna priložnost na tekmi pripadla Alžircem, ki so streljali nekoliko z desne strani, a je vratar Samir Handanović strel ubranil. Po tem opozorilu so se Slovenci zbrali in zaigrali odločneje predvsem v obrambi. A le do 16. minute, ko bi kaj lahko Islam Slimani Alžirce popeljal v vodstvo. Po katastrofalni napaki naše obrambe se je iz desne strani iz oči v oči znašel z našim vratarjem, toda Samir Handanović je še enkrat več dokazal, zakaj gre za enega najboljših vratarjev na stari celini. V 18. minuti tudi prvi strel za Slovence, Jasmin Kurtić pa je streljal točno v domačega vratarja. 20. minuta je prinesla prvi prosti strel bližje vrat, ki pa ga je Taider preslabo izvedel, da bi lahko resneje ogrozil svojega soigralca iz vrst milanskega Interja. V 31. minuti je zadišalo po kazenskem udarcu, ko je v enajstmetrskem prostoru padel Kevin  Kampl. Kamerunski sodnik ni zapiskal najstrožjega udarca, saj je dobro videl, da je bil domači branilec na žogi in ni nepravilno zaustavil mladega Štajerca. Ko je že kazalo, da bosta šli reprezentanci na odmor z začetnim izidom, je Alžirija dosegla gol. Po prekršku in prostem strelu je, iz nekoliko desne strani, po predložku ob nezainteresirani slovenski obrambi zadel z glavo član zagrebškega Dinama Soudani. Tako je prvi polčas zasluženo pripadel domačinom, saj si slovenski nogometaši niso priigrali niti ene konkretnejše priložnosti za gol, tako da so v garderobo odšli z minimalnim zaostankom. V prvem polčasu so na slovenski strani prevladovale netočne podaje, v katerih sta prednjačila predvsem oba zadnja vezna igralca, Jasmin Kurtić in Rene Krhin.

Ritem drugega polčasa so krojile številne menjave, po katerih sta posegla oba selektorja. Na prijateljskih tekmah je pravilo šest menjav. Igra je bila temu primerno slabša, kot v prvem delu. Prvo priložnost so si Alžirci ustvarili že v 2. minuti nadaljevanja, ko je Bentaleb iz roba kazenskega prostora streljal nekoliko nenatančno in žoga je zletela čez prečko. V 56. minuti pa nov hladen tuš za slovensko izbrano vrsto. Po predložku z desnega krila se je Taider ob premalo odločnem Kurtiću, ki je zamudil, odločil za strel z roba kazenskega prostora in lepo zadel desni zgornji kot nemočnega S. Handanovića. Ta gol je Slovencem dokončno razblinil upanje, da bi v Bildi prišli do kaj več kot do zanesljivega poraza. Alžirci so si ustvarili še kar nekaj konkretnih priložnosti za dosego zadetka. Najbližje je bil Yebda, ki je v 78. minuti zamenjal najboljšega posameznika na tekmi Taiderja. Yebda je natančno odmeril v desni spodnji kot, vendar se je Handanović izkazal in nevaren strel odbil v kot. Nemoč naše reprezentance nazorno skriva podatek, da so do najnevarnejšega trenutka za alžirska vrata prišli šele globoko v sodnikovem podaljšku, ko je nogometaš Maribora Martin Milec zadel vratnico.

Avtor: Gašper Krvina