Slovenija novega kvalifikacijskega ciklusa ni odprla po željah, saj se je v drugem polčasu reševala blamaže. Rene Krhin in Boštjan Cesar sta v drugem polčasu, kapetan v praktično zadnji sekundi, sta izničila litovsko prednost, ki so slovensko četo šokirali sredi prvega polčasa. Slovenci bodo morali točke iskati proti višje postavljenim reprezentancam.

Svetovno prvenstvo – prvi krog kvalifikacij. Sodnik: Artur Dias.
Vilna: Stadion LFF.
LITVA 2:2 SLOVENIJA
Černych (32′), Slivka (34′); Krhin (76′), Cesar (93′)

Menjave
Litva: Grigaravičius – Černych (70′), Chvedukas – Slivka (79′), Matulevičius – Valskis (85′)
Slovenija:
Iličić – Berić (46′), Novaković – Verbič (56′)

Rumeni kartoni: Žulpa; Samardžić

LITVA
[team1]

SLOVENIJA
[team2]

Reprezentanci sta se nazadnje srečali v Ljubljani, kjer so si Slovenci, z remijem 1:1, zaprli vrata za neposredno uvrstitev na evropsko prvenstvo, v primerjavi s tekmo pred slabim letom pa je Katanec v začetno enajsterico uvrstil Oblaka, Bezjaka, Samardžića, Skubica, Verbiča in Kampla, ki zaradi takšnih ali drugačnih razlogov v Stožicah niso zaigrali. Začetek uvodne tekme novega kvalifikacijskega ciklusa ni prinesel nič konkretnega. Slovenci so prvič zagrozili ob koncu pete minute, ko je Kampl lepo našel Birso, a do žoge ,po podaji nogometaša Chieva, ni prišel Berić. Igri polni zmede in napak je tudi 125. reprezentanca sveta prišla do svojih priložnosti. V 12. minuti je najprej z roba kazenskega prostora poizkusil Kuklys, še v isti minuti je nato Oblak žogo podal na nogo Valskisu, na srečo je bil ob napaki zvezdnika slovenske reprezentance zbran Samardžić, ki je blokiral poizkus napadalca litovske reprezentance.

V močnem deževju je prednost imela bolj borbena in ekipa željna zmage, na žalost pa so bili to Litovci. Nekaj želje sta sicer pokazala Kampl in Birsa, edino nevarnost za gol Setkusa pa je predstavljal močan strel Verbiča direktno v vratarja. Kot pa se je kasneje izkazalo, je bila premoč Slovencev le zatišje pred viharjem, ki je sledil. Najprej bi Oblaka z glavo skoraj presenetil Valskis, »linčanje« slovenske reprezentance pa se je začelo s 23. minuto. Černych je sam krenil v protinapad po levi strani, kjer je zaostal Skubic, daleč od kapetana litovske selekcije je stal tudi Samardžić, zato se je 25-letnik odločil za strel, ki je končal za hrbtom premaganega Oblaka. Če je zadetek pomenil presenečenje, pa je dogajanje v 34. minuti mejilo že na pravo sramoto. Napako neprimerno svojima renomejema sta si privoščila Cesar in Jokić, darilo pa je izkoristil Valskis. Šoka v Vilni se naši fantje niso otresli vse do konca prvega polčasa, tako da se je prvi del zaključil z dvema zadetkoma prednosti. Litovci so bili agresivnejši, hitrejši, Slovence so prebijali predvsem po bokih. Poleg Jokića in Skubica pa ni kazalo, da bo to prelomna tekma za napadalni dvojec Berić-Bezjak, ki je bil prvič viden šele, ko sta se obe ekipi napotili v garderobi.

Razumljivo je Katanec interveniral že ob polčasu, saj je v garderobi pustil Berića, namesto katerega je priložnost dobil Josip Iličić. Že v drugi minuti nadaljevanja bi lahko nogometaš italijanske Fiorentine prišel do zadetka, ko se je po kombinaciji z Verbičem znašel v situaciji ena na ena z domačim vratarjem, a je Setkus z dvoboja odšel kot zmagovalec. Vstop »Jojota« je prinesel določeno osvežitev. Slovenci so vsaj poizkušali kombinirati. V 58. minuti je Iličić nevarno poizkusil, a je bil vratar Litve na mestu, minuto kasneje pa so nase zopet opozorili Litovci. Protinapad je vodil Valskis, blizu zadetka pa je bil Černych, ki je skoraj izkoristil slabo pokrivanje slovenske zadnje vrste. V 60. minuti si je ogromno napako privoščil še Kampl, ko je žogo podal Valskisu, slednji pa je nato ob soočenju z Oblakom na srečo zgrešil.

Da Slovenci niso poizkušali, ne moremo reči, saj so varovanci Srečka Katanca redno prihajali pred vrata nasprotnika, a odgovora na strnjeno obrambo domačih ni bilo. To je veljalo za tretjo četrtino obračuna, takoj v nadaljevanju je najprej situacijo pred litovskim vratarjem zapravil Bezjak, po kotu, ki je sledil, pa so Slovenci prišli do zadetka upanja. Pred vrata je podal Iličić, svojega drugega zadetka v dresu z državnim grbom pa se je veselil Rene Krhin. Le zadetek zaostanka je bil razlog za še večji juriš na vrata Litovcev. V 83. minuti je Birsa pred vrati našel Novakovića, neverjetno obrambo pa je uprizoril Setkus. Vse je kazalo, da bo vratar Litve postal junak obračuna, a se s tem ni strinjal kapetan naše reprezentance, Boštjan Cesar. V tretji, zadnji minuti podaljška, je Iličić podal na drugo vratnico, kamor se je z obrambe preselil slovenski kapetan in poskrbel za tolažilno nagrado slovenske reprezentance, v obliki ene točke.

Naslednja tekma naše fante čaka čez dober mesec, ko bo v Stožicah gostovala Slovaška.

Prepričljiva zmaga v Skopju

Slovenska ženska nogometna reprezentanca je danes, ob 15.00 uri, gostovala v Makedoniji. S…