Za nami je še tretji spomladanski prvenstveni krog Prve Lige Telekom Slovenije, ki si ga bomo zapomnili predvsem po presenetljivem in visokem porazu Maribora. Domžale sicer veljajo za najbolj neugodno moštvo Prve Lige, a takšnega razpleta marsikdo ni pričakoval. Aluminij in Luka Koper sta nadaljevala serijo brez zmage, Olimpija je pričakovano slavila proti Celju, Rudar pa pod vodstvom Jerneja Javornika nadaljuje z dobrimi spomladanskimi predstavami in se je z novo zmago priključil Gorici, ki že malce bežita pred trojico na dnu lestvice. Tudi tokrat so lahko sicer maloštevilni gledalci uživali v velikem številu zadetkov, saj je padlo kar 3,2 zadetka na tekmo.

Sodnik: Dragoslav Perić

Gorica: Simčič, Celcer, Vetrih, Širok, Šturm, Žigon, Živec, Praprotnik (55 Pavič, 90 Durić), Mevlja, Gregorič, Popović (89 Kavčič). Trener: Miran Srebrnič.
Luka Koper: Nenezić, Migliorini (90 Majcen), Guberac, Brečević, Galešić (90 Mendy), Bradaschia (63 Pučko), Perger, Mavrič Rožič, Hadžić, Đukić, Čovilo. Trener: Rodolfo Vanoli.

OBŠIRNEJŠI PRISPEVEK

Medtem, ko trener gostov Rodolfo Vanoli ni imel težav s sestavo enajsterice, je moral trener domačih Miran Srebrnič zaradi izostanka treh pomembnih članov prve enajsterice priložnost ponuditi mladcem, v prvi enajsterici sta tako zaigrala Nejc Praprotnik in Aleksandar Popović, Rodolfo Vanoli pa je zopet na klopi pustil Mateja Pučka. Gledalci v goriškem Športnem parku, zopet so se sicer zbrali v majhnem številu, pa so lahko zopet spremljali zanimivo predstavo na obeh straneh igrišča.
Že v 1. minuti je s strelom iz tridesetih metrov poizkušal kapetan gostov Ivica Guberac, domači vratar Vasja Simčič pa je strel s skrajnimi močmi odbil v kot. S še enim strelom od daleč je poskušal branilec gostov Damir Hadžić, vendar grdo zgrešil. Gledalci so na prvi zadetek čakali do 20. minute, po podaji iz kota je bil na drugi vratnici na pravem mestu prvi napadalec Koprčanov Ivan Brečević, ki je zadel še osmič v tej sezoni. Goričani so prvič zapretili v 25. minuti, ko je od daleč streljal Matija Širok, ampak precej zgrešil vrata Koprčanov. S podobne razdalje je meril tudi Dejan Žigon, tokrat v okvir vrat, a mu je namero preprečil vratar Igor Nenezić. V 42. minuti je iz prostega strela približno 25 metrov od gola Kopra poizkusil Uroš Celcer, vendar naravnost v naročje Nenezića. Drugi polčas so podjetneje pričeli Goričani, na levi strani je preigraval Saša Aleksander Živec in prodrl v kazenski prostor, vendar je njegov strel za las zgrešil gol Koprčanov. Živec je v nadaljevanju poizkušal tudi z glavo, preložek je v kazenski prostor poslal Alen Pavić, strel živca pa ni šel v okvir vrat. Po dobri uri igre se je pred golom dobro znašel kasnejši strelec Amedej Vetrih, ki pa je v prvem poizkusu z glavo meril preko gola. Nekaj minut kasneje je bil uspešnejši, Goričani so izvajali kot, Guberac je žogo izbil na levo stran, kjer je do žoge prišel Celcer, ki je poslal predložek, v gneči pa se je najbolje znašel ravno Vetrih. Pred izenačenjem je trener Kopra Rodolfo vanoli v igro poslal Mateja Pučka, ki je zopet močno poživil srečanje. V nadaljevanju srečanja si je dlani znova ogrel Vasja Simčič, potem, ko je odbil poizkus Mateja Mavriča, ki je poizkusil iz prostega strela. Simčič se je izkazal tudi ob prostem strelu Andree Migliorinija, ki je poizkusil iz 30 metrov. V zaključku tekme sta za domače poizkušala še Žigon in Živec, a nista resneje ogrozila koprskih vrat.
Goričani so kljub večjemu številu priložnosti lahko s točko bolj zadovoljni kot pa gostje, ki so remizirali še četrtič zapored. Zaostanek za tretjeuvrščenimi Domžalami znaša tri točke, vendar morajo Domžalčani odigrati še zaostalo tekmo s Triglavom. Koprčani bodo morali čimprej začeti zmagovati, v nasprotnem jim lahko evropski vlak ob dobri formi Domžal kaj hitro odpelje izpred nosa. Trener Goričanov Miran Srebrnič pa je lahko zelo zadovoljen s pričetkom spomladanskega dela prvenstva, saj njegovi varovanci še ne poznajo poraza, dobro pa delajo tudi v obrambi, ki so jo močno izboljšali.

OLIMPIJA 3:1 CELJE
Strelci: Centrih(40/avtogol), Nikezić (42), Baskera (74); Srdić (77)
Ljubljana: Stožice, 450 gledalcev
Sodnik: Roman Glažar

Olimpija: Šeliga, Gerić (70 Baskera), Jović, Zarifović, Vicente (49 Bešić), Fink, Nikezić (79 Kapun), Ivelja, Delamea Mlinar, Omladič, Lovrečič. Trener: Andrej Razdrh.
Celje: Kotnik, Krajcer, Centrih, Verbič (46 Plesec), Bajde, Cebara, Korošec, Gobec, Tomažič-Šeruga, Zajc, Žurej (46 Srdić). Trener: Miloš Rus.

OBŠIRNEJŠI PRISPEVEK IN FOTOGALERIJA

Celjani pričakovano niso bili kos Ljubljančanom, ki so spomladanski del sezone začeli v dobri formi. Po porazu Mariboru proti Domžalam, so  zeleno-beli zmanjašli zaostanek na lestvici na devet točk, kar jim bo po reprezentančnem premoru verjetno dalo še dodatni zagon. Znova se je med strelce vpisal najizkušenejši mož zmajev Nikola Nikezić, ki se je med strelce vpisal še na tretji zaporedni tekmi, skupno pa je v letošnji sezoni zadel devetkrat.

Tekmo so sicer bolje odprli Celjani, ki so poizkusili preko Davida Tomažiča Šeruge, a je ta meril visoko preko gola, to je bila tudi edina priložnost gostov v prvem polčasu. V 10. minuti je prvi za domače poizkusil Nik Omladič, nekaj minut kasneje pa je podal Nikoli Nikeziću, ki je streljal iz neposredne bližine, a je se je vratar Matic Kotnikizkazal. V 20. minuti se je pred celjskim vratarjem znašel sam Vincente, Kotnik pa je še mojstrsko opravil svoje delo. Olimpija je premoč kronala v 40. minuti, ko je po predložku Aneja Lovrečiča smer žoge spremenil branilec Celja Matej Centrih in tako premagal lastnega vratarja. Le 2 minuti kasneje je nezbranost gostov kaznoval Nikola Nikezić, ki je zadel iz neposredne bližine. Trener Celjanov Miloš Rus je ob polčasu v igro poslal Aleksandra Srdića in Nejca Plesca, kljub temu pa se je premoč domačih nadaljevala. Mirno nadaljevanje brez večjih priložnosti, je v 73. minuti prekinil mladi Rok Baskera, ko je najprej zapravil lepo priložnost, z nekaj sreče, smer žogi je namreč spremenil Marko Krajcer, zadel le dobro minuto kasneje. Edino priložnost v nadaljevanju tekme je za goste izkoristil Aleksandar Srdić, ki je z lepim strelom iz obrata premagal Aleksandra Šeligo, ki sicer ni imel veliko dela.

Celjani so v Ljubljano prispeli neobremenjeni, saj mlada ekipa večjih možnosti za presenečenje ni imela, domači so izkoristili svoje priložnosti, gostje pa si kaj več priložnosti za več kot zadetek niti niso priigrali, zmago Olimpije lahko mirno označimo kot zasluženo. Varovanci trenerja Andreja Razdrha, ki po tekmi ni skrival zadovoljstva, bodo po reprezentančnem premoru iskali novo zmago v Kidričevem, Celjane pa čaka novo težko srečanje, saj bodo v sredo doma pričakali prvake.

MARIBOR 1:3 DOMŽALE
Strelci: Fajić (75); S. Vuk (3, 13), Balkovec (20)
Maribor: Ljudski vrt, 800 gledalcev
Sodnik: Roberto Ponis

Maribor: Pridigar; Milec (71 Mejač), Rajčević, Mevlja, Viler; Cvijanović, Mertelj, Filipović (27 Smrekar), Ibraimi: Berić, Fajić. Trener: Darko Milanič.
Domžale: Vidmar; Rems (73 Balokog), Skubic, Dobrovoljc; Kous (67 Kovjenić), Halilović, Knezović; Šimunović, S. Vuk, Balkovec; Čadikovski. Trener: Stevan Mojsilović.

Mariborčani, ki so sicer igrali brez Marcosa Tavaresa, Dejana Mezge in Jasmina Handanovića, so s predstavo v prvih dvajsetih minutah prekosili same sebe in Domžalčanom dovolili, da so jih povozili in še pred polovico prvega polčasa odločili srečanje. Mariborčani so si v nadaljevanju srečanja sicer priigrali veliko število priložnosti, a je mariborske poizkuse uspešno krotil odlični Nejc Vidmar.

Domžalčani so vijoličaste prvič šokirali že v 3. minuti, ko je iz kota podal Žiga Kous, Ivan Knezović je podaljšal na drugo vratnico, kjer je z glavo zadel Slobodan Vuk, sicer tretjič v letošnji sezoni. Dobrih deset minut kasneje so gostje še drugič matirali domačega vratarja Marka Pridigarja. Dragan Čadikovski je dobil žogo na sredini igrišči, nihče od Mariborčanov ga ni zaustavil, zato žogo je poslal v prazen prostor, najhitrejši je bil Slobodan Vuk, ki se je znašel sam pred Pridigarjem in ga rutinirano premagal. Ko so premraženi gledalci že mislili, da bo drugi zadetek dokončno prebudil domačo četo pa je padel še tretji zadetek. Kot je zopet izvajal Žiga Kous, Mariborčani so žogo izbili, a le do Jureta Balkovca, ki je s prelepim strelom iz roba kazenskega prostora zadel za 3:0. Domžalčani bi lahko kaj kmalu razliko še povečali, saj je Dragan Čadikovski pobegnil Nejcu Mevlji in se znašel pred vratarjem Marko Pridigarjem, ki pa je njegov poizkus uspel blokirati. Domači strateg Darko Milanič je bil primoran že po polovici ure opraviti zamenjavo, Željka Filipovića je zamenjal Matija Smrekar, ki je nekaj minut kasneje lepo našel Nusmirja Fajića, ki se je otresel gostujočega branilca, Nejc Vidmar pa je njegov strel zaustavil. Tik pred polčasom pa bi lahko vodstvo gostov znižal ravno Smrekar, ki se je lepo izvlekel iz primeža dveh branilcev, vendar je v nekoliko sebičnem zaključku meril preko gola. Tudi v drugem polčasu je prvo večjo priložnost imel Smrekar, ampak Vidmar se je zopet znašel na pravem mestu. Le nekaj sekund kasneje je mimo njegovega gola z glavo streljal tudi Nejc Mevlja. V nadaljevanju tekme so si domači priigrali še nekaj priložnosti, gostje pa so se po visokem vodstvu pričakovano pomaknili bližje k svojemu golu. V 75. minuti so Mariborčani le uspeli prebiti zid pred vrati Vidmarja, Robert Berić je žogo dolgo držal v svoji posesti, nato podal na desno stran do Aleša Mejača, ki je podal v kazenski prostor, kjer je bil najspretnejši Nusmir Fajić, ki je zadel iz neposredne bližine. V zaključku tekme je bil pri Domžalah zelo razpoložen Mate Šimunović, ki je najprej podal do Slobodana Vuka, vendar mu je tretji zadetek preprečil Pridigar, nato pa je v zaključku tekme poizkusil še sam, vendar meril mimo vrat. Vmes so si še nekaj priložnosti priigrali Mariborčani. Iz enajstih metrov je s silovitim strelom poizkusil Robert Berić, a se je Vidmar izkazal z novo fantastično obrambo. V sodnikovem podaljšku pa je predložek Mitje Vilerja v prečnik lastnega gola preusmeril Michel Balokog.
Trener domačih Darko Milanič, kljub neštetim priložnostim, po koncu tekme ni mogel biti zadovoljen z igro, ravno nasprotno pa lahko rečemo za njegovega stanovskega kolega na klopi Domžal, ki je zopet dokazal, da je eden najboljših trenerjev, ki so v zadnjem času delovali na slovenskih tleh. S šestimi vezisti v polju je v taktičnem smislu namreč matiral enega najtrofejneših slovenskih trenerjev. Domači pa lahko iz poraza povlečejo tudi nekaj koristnega, potem, ko so nekateri že mislili, da je prvenstvo po remiju v prejšnjem krogu že odločeno, so Domžalčani dokazali, da noben ni nedotakljiv.

RUDAR 3:1 TRIGLAV
Strelci: Bratanović (37, 52), Bubalović (70); Bubanja (55)
Velenje: Mestni stadion ob jezeru, 200 gledalcev
Sodnik: Slavko Vinčić

Rudar: Rozman; , Jeseničnik, Berko, Rošer (62 Rotman), Firer (58 Klinar), Črnčič, Jahić (78 Bakarić), Bubalović, Bratanović, Radujko, Eterović. Trener: Jernej Javornik.
Triglav: Curanović; Zolić, Klemenčič (58 Šturm), Sever, Jelar, Đurković, Krcić (64 M. Poplatnik), Šmit (87 A. Poplatnik), Pokorn, Stojnić, Bubanja. Trener: Siniša Brkić.

Kranjčani niso uspeli izboljšati statistike obračunov z velenjskim klubom, knapi so dobili še dvanajsto od sedemnajstih medsebojnih obračunov. Poleg strelca dveh zadetkov Elvisa Bratanovića, lahko med junake tekme štejemo tudi Matjaža Rozmana in Ivana Firerja, slednji je asistiral pri obeh zadetkih Bratanovića, prvi pa je z nekaj odličnimi obrambami preprečil drugačen razplet obračuna.

Prvi zadetek za Rudar je v 37. minuti tekme, po podaji Firerja, dosegel Bratanović in to prav v času, ko je Triglav prevladoval na igrišču. Poizkusi Bubanje in Krcića niso našli poti v mrežo, saj je izvrstno, v obeh primerih, posredoval Matjaž Rozman. Po polčasu so Velenjčani ostali zbrani in učinkoviti, saj so že v 52. minuti zatresli mrežo Triglava in tako povišali rezultat na 2:0. Svoj drugi zadetek na tekmi je po podaji Firerja zatresel Bratanović in se tako veselil svojega sedmega zadetka v letošnji sezoni. Triglavčani pa niso želeli ostati praznih rok in saj so izzid znižali že tri minute po prejetem zadetku. V 55. minuti je po strelu Enisa Đurkovića, prvega strelca PLTS, odbito žogo uspešno za hrbet domačega vratarja Rozmana pospravil Davor Bubanja. Po zelo zanimivem začetku drugega polčasa se je le ta nadaljeval z enako mero kot na začetku, priložnosti so se vrstile, zmagovalca pa je v 69. minuti odločil Bubalović, ki se je, po podaji Jeseničnika iz kota, pred vrati Triglava najbolje znašel in zadel ter tako pripomogel k zmagi Rudarja. Do konca tekme velja omeniti še razigranega Enisa Đurkovića, ki pa na žalost Triglavčanov ni uspel zatresti mreže, saj je v vratih domačega moštva stal izvrstni Matjaž Rozman.

Rudar se je z novo zmago še dodatno otresel dna lestvice, saj ima pred devetouvrščenim Aluminijem šest točk prednosti, Triglav pa kot kaže spomladi čaka troboj za obstanek z ekipama Mure 05 in Aluminija, saj so vse tri ekipi v območju šestih točk. Triglav v nadaljevanju prvenstva čaka domača tekma z Gorico, ki letos še ni izgubila, Velenjčani pa se bodo odpravili na gostovanje v Domžale, kjer bodo skušali na stadionu ob Kamniški Bistrici presenetiti ekipo Stevana Mojsilovića in na ta način nadaljevati z dobrimi spomladanskimi predstavami.

MURA 05 1:1 ALUMINIJ
Strelci: Sačer (10); Žagar (21)
Murska Sobota: Fazanerija, 750 gledalcev
Sodnik: Nejc Kajtazović

Mura 05: Draković, Majer, Bohar (68 Vinko), Rep, Vaš, Travner, Mörec, Ploj, Kurbus, Sačer (83 Maroša), Mlinarić. Trener: Ante Šimundža.
Aluminij: Murko, Spahić, Topolovec, Medved, Žagar, Kurež (81 D. Rešek), Bingo, Drevenšek, M. Rešek, Bloudek, Črnic (75 Jovanović). Trener: Edin Osmanović.

V Murski Soboti sta se na blatni Fazaneriji pomerila zadnjeuvrščeni ekipi, ki sta v zadnjih dveh krogih doživeli dva visoka in boleča poraza. Domači navijači so lahko ob koncu srečanja stadion zapuščali z mešanimi občutki, saj so črno-beli kljub igralcu manj, ob koncu prvega polčasa je bil namreč izključen Rajko Rep, skozi tekmo pripravili več zrelejših priložnosti. Nogometaše Mure je na tretji spomladanski tekmi na igrišče popeljal še tretji kapetan, ob manjkajočih Cipotu in Marušku, je bil v vlogi kapetana tokrat Mitja Mörec.

Črno-beli so želeli pred domačo publiko osvojiti vse tri točke in se tako približati Aluminiju na točko zaostanka, zato so silovito krenili v srečanje. S strelom od daleč je že v uvodnih minutah poizkusil Rajko Rep, a zgrešil gol Tomaža Murka. Kasneje je streljal še Damjan Bohar, a njegov strel z roba kazenskega prostora ni resneje ogrozil Aluminijevih vrat. Nato pa zadetek, do odbite žoge je pritekel Rep, ki je sprožil, žogo pa je Murko odbil točno na nogo Maria Sačerja, ki se je tako veselil prvenca v slovenskem prvenstvu. Veselje domačih pa ni trajalo dolgo, saj so Kidričani izenačili dobrih deset minut kasneje, iz dobrih 20 metrov je poizkusil Tadej Žagar, žoga pa je kljub ne preveč nevarnemu strelu končala v golu Filipa Drakoviča. Ob koncu prvega polčasa je bil zaradi udarca v predel obraza izključen Rajko Rep, kar je za Muro napovedovalo nove težave. A kljub igralcu manj se Muraši niso predali in bili nevarni tudi v drugem polčasu, ki so ga sicer boljše začeli rdeče-beli, najprej je streljal Matic Črnic, v nadaljevanju tekme pa je po prodoru Sandra Bloudka do strela prišel Semir Spahić, a so igralci Mure žogo odbili v kot. Nato se je zbudila tudi Mura, v 74. minuti je prosti strel izvedel Arpad Vaš, Tomaž Murko pa je žogo odbil preko prečnika svojih vrat. Proti koncu tekme pa sta poizkusila še Jure Travner, čigar strel z glavo ni končal v okviru gola, ter Vedran Vinko, ki je po vstopu v igro močno poživil tekmo, njegov strel je sicer z nekaj težavami ukrotil Murko. Zadnjo priložnost na srečanju so imeli nogometaši Aluminija, a je Rade Jovanović z glavo slabo streljal in ostalo je pri izidu 1:1 in delitvi točk.

Tekma ni dala zmagovalca, tako, da razlika med obema tekmecema ostaja štiri točke. Oba trenerja pa sta po koncu srečanja izrazila upanje in željo, da bo ta tekma predstavljala začetek serije zbiranja točk, ki jih oba kluba za ohranitev prvoligaškega statusa seveda krvavo potrebujeta.

Avtor: Peter Dominko