Objavljamo obsežen intervju z Luko Gobcem, ki opravlja vlogo vodje šolskega nogometna centra NK Celje in tako skrbi za razvoj talentiranih nogometašev v knežjem mestu.


Luka, za Vami je prvo leto vodenja Šolskega nogometnega centra NK Celje. Kako bi ga ocenili?

Res je. Lahko rečem, da smo v obdobju enega leta postavili željene smernice za v prihodnje, ki jih želimo vsako leto še nadgraditi. Menim, da smo napredovali v vseh segmentih. V organizacijskem delu smo povečali število sodelavcev znotraj kluba, ti skrbijo za urejanje vse potrebne dokumentacije, povečali smo število strokovnih delavcev znotraj našega tima in dodali zunanje strokovnjake s katerimi sodelujemo na področju atletike, juda in osnovne kondicijske priprave. Znotraj mlajših selekcij smo zapolnili vrzeli v ekipah, na novo ustanovili mlajšo selekcijo U-7, nadaljevali s projektom ONŠ in nogometnega krožka v vrtcih, kjer smo dodali vadbene enote. Z okoliškimi klubi smo naredili velik korak naprej, saj smo vzpostavili odličen odnos, ki nam zagotavlja dobro popotnico za sodelovanje v prihodnje. Skratka, zastavili smo si visoke cilje, katere želimo izpolnjevati na vsakodnevni ravni.

Ob prihodu na vodilni položaj ste postavili novo trenersko piramido. Je bil dosežen željeni učinek, ste zadovoljni z opravljenim delom trenerjev?

Vsekakor, učinek je bil dosežen. Menim, da je bilo ključnega pomena izbrati strokovni kader s katerim gledamo nogomet na isti način, si zaupamo, predvsem pa želimo z vsakodnevnim strokovnim nadgrajevanjem svoje znanje prenesti na igralce. Naredili smo velik korak naprej v vsebinskem delu na igriščih, kar se bo vsekakor poznalo na dolgi rok.

Selekcije U12 do U19 so v tekmovalnem ritmu. Mladinci so sezono zaključili na 10. mestu, kadeti na 8., U14 in U13 sta v svoji konkurenci osvojila 5. mesto, U12 je sezono brez poraza končal na 1. mestu, U11 pa je na koncu 7. So rezultatski cilji v letošnji sezoni doseženi?

Če se najprej dotaknemo mlajših selekcij. Rezultat vsekakor ni primarnega pomena, ampak predvsem celosten razvoj posameznika v dobrega nogometaša in človeka. Pri starejših selekcijah pa počasi igralce usmerjamo tudi v rezultatski pomen, kar pomeni, da v prihodnje želimo zasedati tudi višja mesta na lestvici; a ne za ceno individualnega razvoja posameznika.

Eden od ciljev ŠNC-ja je tudi priprava fantov za člansko ekipo. Smo v tem pogledu dobili nogometaša, ki bi ga lahko že v naslednji sezoni priključili k delu članske ekipe oz. kdo je temu trenutno najbližje? Precej fantov zaključuje z mladinskim staležom…

Kot ste omenili je glavni cilj ŠNC-ja priprava posameznika-nogometaša za potrebe članske ekipe. V sezoni 2019-2020 smo v člansko ekipo priključili kar nekaj mladih nogometašev, ki kažejo ogromno potenciala, katerega bomo v prihodnje še morali razvijati. Tudi tisti igralci, ki zaključujejo mladinski stalež in se v danem trenutku ne bodo priključili članskemu moštvu, bodo usmerjeni v okoliške klube, kjer jih bomo spremljali pri njihovem nadaljnjem razvoju. Vsekakor se za podmladek NK Celje v prihodnje ni potrebno bati, saj kot sem že omenil imamo veliko igralcev, ki so vključeni v mlajše reprezentance in kažejo ogromno nogometnega potenciala.

Celje je znano po tem, da je v reprezentačno orbito izstrelilo precej nogometašev. Kako je bilo v tej sezoni z vpoklici v dres z državnim grbom pri mlajših selekcijah?

Res je, na tem področju smo naredili največji napredek. V letošnji sezoni smo občutno povečali število igralcev, ki so dobili povabilo vpoklica v reprezentanco, oziroma so na njihovem širšem seznamu. Lahko se pohvalimo, da imamo od 12 do 14 igralcev v vseh selekcijah skupaj, kateri se redno udeležujejo reprezentančnih akcij in verjamem, da bodo nadaljevali dobro tradicijo NK Celja iz preteklosti.

Ena od nalog trenerjev ŠNC je tudi, da spremljajo razvoj mladih nogometašev iz drugih klubov. Je v rumeno – modro oko padlo kako novo ime?

V ta namen smo v letošnji sezoni na novo postavili oziroma reorganizirali skavting službo, katere primarna naloga je opazovanje perspektivnih nogometašev znotraj MNZ Celje, oziroma celotne Slovenije. Vsekakor je cilj, da v klub privabimo najbolj perspektivne igralce iz bližnjega oziroma širšega okoliša, kateri bodo dodana vrednost že postavljenim ekipam. Če gledamo še korak dlje pa članski ekipi. Lahko rečem, da je skavting v našem klubu v letošnji sezoni na novo zaživel in vsi sodelavci kateri so vključeni v proces skavtinga so naredili odlično delo.

Sezona 2019/2020 se je zaključila na način, ki si ga ni želel praktično nihče. Koronavirus je terjal svoj davek, doživeli smo predčasen zaključek sezone. Kako vi gledate na odločitev NZS?

To kar se je zgodilo, si nebi predstavljal niti v sanjah. Če bi mi kdo meseca januarja rekel, da bomo 2 meseca kasneje zaključili trenažni proces in prvenstvo zaradi virusa, bi ga vprašal po zdravi pameti. Vsekakor je bila odločitev NZS-ja na mestu, saj je glede na celotno dogajanje po svetu najbolj pomembno zdravje posameznika.

..toda, tudi Koronavirus ni ustavil trenažnega procesa. ŠNC je bil priden in marljiv tudi v tem obdobju.

Vse selekcije znotraj ŠNC-ja so bile dejavne tudi v času epidemije. Selekcije od U14 do U19 so tedensko dobivale individualne programe iz vidika kondicije, analize tekem v video obliki, opravili smo tudi testiranja ter 1x do 2x tedensko opravili treninge preko video aplikacij. Vse ostale mlajše selekcije so preko svojih trenerjev prejele vaje v video obliki ter prav tako sodelovale preko video aplikacij, kjer so jim trenerji pripravili različna kviz tekmovanja. Skratka, zdelo se nam je pomembno, da smo v času epidemije v stalnem kontaktu s svojimi igralci in jim ponudili maksimalno podporo iz vidika nogometa. Trenerji so resnično opravili izjemno delo tudi na tem področju, kar je bil še ne dokaz o tem zakaj je ključnega pomena dobra trenerska piramida.

Fantje so bili dobra dva meseca brez pravega nogometa in normalnega trenažnega procesa. Zdaj bo zagotovo najtežje prav tistim, ki bodo naredili največji prehod – iz mladinske v člansko selekcijo. Kako ste se spoprijeli s to težavo, kaj ste dejali tem fantom?

Pavza v času epidemije je bila vse kaj drugega kot pozitivna. Dva meseca sta bila težavna tako za igralce kot tudi za trenerje. Zavedati se je potrebno, da nihče ni vedel kako dolgo bo pavza dejansko trajala. Ključnega pomena za igralce, ki zaključujejo mladinski stalež je zavedanje o tem, da imajo našo podporo tudi v prihodnje, četudi se ne priključujejo članski ekipi. Za vsakega igralca poskusimo najti pot, ki bo zanj najbolj optimalna.

Lahko obdobje zadnjih dveh mesecev brez pravih nogometnih treningov pusti trajnejše posledice in vpliva na kariero nogometaša?

Mislim, da ne. Epidemija je vsem športnikom onemogočila normalen trenažni proces. Nihče ni bil izjema, res pa je, da se nekateri posamezniki lažje prilagajajo kot drugi. Moja želja je, da bi vsak posameznik iz tega obdobja prišel še bolj motiviran za nadaljnje delo in odrekanja.

Kako so minili uvodni treningi po tem daljšem premoru, kdaj gre pričakovati, da se bodo nogometaši spet vrnili nazaj v stanje, v kakršnem so bili pred prekinitvijo?

Tako trenerji kot igralci smo bili izredno veseli, da smo se lahko vrnili na igrišča. Kljub temu, da je trenažni proces potekal prilagojeno oziroma še poteka, smo lahko začeli z nogometnimi vsebinami, ki jih doma igralci niso mogli opravljati. Verjamem, da bomo z dobrim trenažnim procesom hitro nadoknadili zamujeno in nadaljevali pot kjer smo končali.

Se po koncu sezone v ŠNC obetajo kakšne spremembe, kakšni so načrti pred začetkom nove sezone in cilji v 2020/2021?

Cilji ostajajo nespremenjeni, a visoki. Zavedati se moramo, da mlajše selekcije predstavljajo osnovo za člansko ekipo. Brez dobrega podmladka si težko predstavljam dobro organiziran klub, kar pa NK Celje vsekakor je.

Povzeto po uradni klubski spletni strani NK Celje.

Naloži več sorodnih novic
Naloži več novic od V.U.
Naloži več novic iz Mladinski nogomet

Dodaj odgovor

Poglejte še

Slovenija suvereno ugnala Azerbajdžan

Kade tska reprezentanca se te dni mudi v Srbiji, kjer igra kvalifikacijski turnir za uvrst…