Čeprav smo vstopili v “veseli” december, nogometaši ne počivajo. V zadnjem tednu v novembru sta se najbolj izkazala Kevin Kampl, ki je svojo vrnitev po krajši odsotnosti počastil z dvema zadetkoma in podajo ter Zlatko Dedić z zmagovitim zadetkom. Korenov Hull City pa je prvič v svoji zgodovini premagal Liverpool.

V Avstriji je po krajši odsotnosti zopet blestel Kevin Kampl. Njegov Salzburg se je po dveh ligaških porazih s štirimi zadetki znesel nad Riedom. V prvem polčasu so rdeči Biki povedli, ko je slovenski reprezentant izkoristil globinsko podajo Maneja, kasneje je njegov drugi zadetek preprečila prečka. V drugem polčasu je Kampl prišel do blokirane žoge in jo prefinjeno poslal v levi zgornji kot, za konec pa je sledil še en prodor po sredini in podaja za končnih 4:0. V novo krizo pa je zašel Milaničev Sturm, ki mu ne pomagajo niti zadetki in podaje Roberta Berića. Krčan je tokrat zrežiral akcijo za vodilni gol, toda Sturm je spet izgubil.

Lepo presenečenje pa je pripravil Korenov Hull City. Novopečeni premierligaš je namreč včeraj prvič v 109-letni zgodovini kluba premagal slovito moštvo Liverpoola in »rdečim« močno otežil boj za najvišja mesta. Robert Koren je igral do 66. minute, ko je na semaforju še pisalo 1:1, njegovi soigralci pa so do konca tekme zabili še dva gola in se veselili prestižne zmage nad Liverpoolom. Hull City se po 13 kolih Premier League nahaja na solidnem 10. mestu.

V drugi nemški ligi je za potezo dneva poskrbel Zlatko Dedić, ki je na tekmi med Dynamo Dresden in Kaiserslautern, ko je slovenski nogometni napadalec pet minut po vstopu v igro sprejel žogo na vrhu kazenskega prostora in ustrelil iz obrata ter pri tem z lobom matiral vratarja Tobiasa Sippla. S tretjim prvenstvenim golom je Dedić odločil tekmo. Po dveh zaporednih porazih v drugi nemški ligi je vodilni Köln tokrat le zmagal. S 3:0 je bil v gosteh boljši od St. Paulija. Mišo Brečko in Dominic Maroh sta bila na igrišču od prve do zadnje minute

Na Apeninskem polotoku sta se v Serie A zmage veselila AC Milan in Chievo Verona. Valter Birsa je sodeloval pri ključni akciji tekme v Catanii, saj je izsilil prekršek za prosti strel, s katerega je Mario Balotelli dosegel zmagoviti gol. Chievo iz Verone je zanesljivo premagal novinca Livorno in so z drugo zaporedno zmago zaplaval v mirnejše vode, prvič doslej pa je ob standardnem Boštjanu Cesarju tekmo začel tudi Dejan Lazarević. Handanovićev Inter je imel doma kar nekaj težav s prerojeno Sampdorio, ki jo po novem vodi Siniša Mihajlović, in z nekaj sreče prišli do točke. Na gostovanju sta do točke prišla tudi Rene Krhin z Bologno in Jasmin Kurtić s Sassuolom. V Serie B nič novega, Palermo je hitro pozabil na poraz in z dvema zadetkoma Belottija premagal Novaro. Siniša Andjelković je zopet odigral celotno srečanje, Armin Bačinović pa po daljšem času zopet pridobiva priložnosti za igranje. Luka Kranjec, nekdanji član Maribora, se je tudi uveljavil v dresu Cesene. prav tako tudi Enej Jelenič pri Padovi.

Bezjakov Ludogorets nadaljuje z odličnimi predstavami. Tokrat je v bolgarskem prvenstvu zabeležil še peto zaporedno zmago, z 1:0 je bil v gosteh boljši od Beroe. V prvem polčasu je sprožil močan strel od daleč in gostujoči vratar se je moral kar pošteno potruditi, da je odbil žogo v kot. V 79. minuti pa mu je zadel okvir vrat.

Nizozemskemu PSV brez poškodovanega Tima Matavža ne gre in ne gre. V Feyenoordu je doživel peti poraz v letošnji sezoni in padel na sramotno deseto mesto na lestvici, zato se trenerju Phillipu Cocuju že pošteno maje stolček. Kirmov Groningen pa je na gostovanju pri Bredi remiziral z 2:2.

Odlično gre Slaviši Stojanoviću na klopi Crvene zvezde. Rdeče-beli so zmagali na obračunu z mestnim tekmecem OFK Beogradom z 2:1 Matjažu Keku ni uspelo zmagati. Pred domačimi navijači je gostil Slaven Belupo, ki se bori za obstanek. Domači navijači so pričakovali zmago, toda po zaslugi Leona Benka so na koncu le prišli do točke, čeprav so gostje dvakrat vodili.

Na daljnem vzhodu so se po dolgem času zmage veselili nogometaše Omiyje Ardije. Doma je bila s 3:0 boljša od Jubila Iwate. Zlatan Ljubijankić je igral od prve do zadnje minute, a se ni vpisal med strelce, medtem ko Milivoja Novakovića ni bilo v ekipi.

Avtorja: Nicole Michaelis & Peter Dominko

NOGOMETAŠ TEKMA OPOMBE
ANGLIJA – PREMIER LEAGUE
Robert Koren (Hull City) Hull 3-1 Liverpool Igral do 66. minute.
Etien Velikonja (Cardiff City) Cardiff 0-3 Arsenal Izven postave.
Gregor Zabret (Swansea City) Manchester City 3-0 Swansea Izven postave.
ANGLIJA – LEAGUE ONE
Haris Vučkić (Rotherham Utd) Rotherham 4-1 Gillingham Igral od 88. minute.
AVSTRIJA – BUNDESLIGA
Kevin Kampl (RB Salzburg) RB Salzburg 4-0 Ried Igral do 80. minute. V 31. minuti zadel za 1:0, v 72. za 3:0, v 74. podal za 4:0.
Dare Vršič (Austria Wien) Grödig 1-0 Austria Wien Izven postave.
Tadej Trdina (Grödig) Grödig 1-0 Austria Wien Sedel na rezervni klopi.
Robert Berić (Sturm) Sturm 2-3 Wiener Neustadt Odigral celotno srečanje.
AZERBAJDŽAN – PREMIER LEAGUE
Dejan Kelhar (Gabala) Ravan 0-1 Gabala Sedel na rezervni klopi.
Lucas Horvat (FC Baku) FK Baku 0-1 Inter Baku Igral do 73. minute.
Jure Travner (FC Baku) FK Baku 0-1 Inter Baku Odigral celotno srečanje.
BOLGARIJA – A GROUP
Roman Bezjak (Ludogorets) Beroe 0-1 Ludogorets Odigral celotno srečanje. V 37. minuti prejel rumeni karton.
Elvedin Džinić (Botev) Slavia Sofia 1-2 Botev Plovdiv Odigral celotno srečanje.
CIPER – FIRST DIVISION
Denis Kramar (Enosis Neon) Paralimni 1-0 Doxa Izven postave.
Nikola Tolimir (Enosis Neon) Paralimni 1-0 Doxa Sedel na rezervni klopi.
FRANCIJA – LIGUE 1
Ažbe Jug (Bordeaux) Bordeaux 4-0 Ajaccio Izven postave.
GRČIJA – SUPERLEAGUE
Denis Popović (Panthrakikos) Aris 2-2 Panthrakikos Sedel na rezervni klopi.
Dino Šeremet (Panthrakikos) Aris 2-2 Panthrakikos Odigral celotno srečanje. V 93. minuti prejel rumeni karton.
Andraž Struna (PAS Giannina) Giannina – PAOK Tekma je v ponedeljek.
Rok Elsner (Aris) Aris 2-2 Panthrakikos Odigral celotno srečanje.
HRVAŠKA – PRVA HNL
Matija Škarabot (Rijeka) Rijeka 2-2 Slaven Belupo Izven postave.
IZRAEL – LIGAT HAAL
Branko Ilić (H. Tel Aviv) Shmona 2-2 H. Tel Aviv Odigral celotno srečanje.
ITALIJA – SERIE A
Samir Handanović (Inter) Inter 1-1 Sampdoria Odigral celotno srečanje.
Josip Iličić (Fiorentina) Fiorentina – Verona Tekma je v ponedeljek.
Rene Krhin (Bologna) Parma 1-1 Bologna Odigral celotno srečanje.
Valter Birsa (AC Milan) Catania 1-3 AC Milan Igral do 74. minute. Izsilil prekršek za prosti strel, iz katerega je Milan zadel za 1:2.
Boštjan Cesar (Chievo) Chievo 3-0 Livorno Odigral celotno srečanje.
Dejan Lazarević (Chievo) Chievo 3-0 Livorno Igral do 72. minute. Prvič zaigral v začetni enajsterici Chieva.
Jasmin Kurtić (Sassuolo) Cagliari 2-2 Sassuolo Igral od 70. minute.
ITALIJA – SERIE B
Siniša Anđelković (Palermo) Palermo 2-1 Novara Odigral celotno srečanje.
Aljaž Struna (Palermo) Palermo 2-1 Novara Poškodovan.
Armin Bačinović (Palermo) Palermo 2-1 Novara Igral do 82. minute.
Enej Jelenič (Padova) Padova 0-0 Crotone Odigral celotno srečanje.
Danijel Marčeta (V. Lanciano) Trapani 1-0 Lanciano Izven postave.
Luka Krajnc (Cesena) Avellino 0-0 Cesena Odigral celotno srečanje.
JAPONSKA – J. LEAGUE
Milivoje Novaković (Omiya) Omiya Ardija 3-0 Iwata Izven postave.
Zlatan Ljubijankić (Omiya) Omiya Ardija 3-0 Iwata Igral do 84. minute.
KITAJSKA – SUPER LEAGUE
Luka Žinko (Hangzhou) Konec sezone.
MADŽARSKA – NEMZETI BAJNOKSAG
Rok Kronaveter (Győr) DVTK 1-2 Győr Igral od 90. minute.
Marko Ranilović (Kaposvari) Kaposvari 1-2 Debrecen Odigral celotno srečanje.
Dalibor Volaš (Debrecen) Kaposvar 1-2 Debrecen Sedel na rezervni klopi.
MOLDAVIJA – DIVIZIA NATIONALA
Miral Samardžić (Sheriff) Dacia Chisinau 1-3 Sheriff Izven postave.
NEMČIJA – 2. BUNDESLIGA
Dominic Maroh (Köln) St. Pauli 0-3 Köln Odigral celotno srečanje.
Mišo Brečko (Köln) St. Pauli 0-3 Köln Odigral celotno srečanje.
Zlatko Dedić (Dynamo D.) Dynamo D. 3-2 Kaiserslautern Igral od 75. minute, v 81. minuti zadel za 3:2.
Goran Šukalo (G. Fürth) G. Fürth 1-0 Cottbus Poškodovan.
NIZOZEMSKA – EREDIVISIE
Andraž Kirm (Groningen) Breda 2-2 Groningen Odigral celotno srečanje.
Tim Matavž (PSV) Feyenoord 3-1 PSV Poškodovan.
POLJSKA – EKSTRAKLASA
Dalibor Stevanović (Slask) Wisla 3-0 Slask Igral od 59. minute.
Marko Šuler (Legia) Podbeskidzie 1-0 Legia Izven postave.
Rok Štraus (Cracovia) Ruch 3-2 Cracovia Odigral celotno srečanje. V 45. minuti prejel rumeni karton.