Za slovenskimi nogometaši, ki nastopajo v tujini, je še en tekmovalni vikend. Nekateri so so se borili za nove prvenstvene točke, drugi pa so sredi napornih zimskih priprav. Prestopni rok je zaznamoval tudi Slovence, saj jih je kar nekaj spremenilo delodajalce. Pri Slovencih sta se med strelce vpisala Miha Mevlja in Miran Burgić, toda oba sta premagala lastnega vratarja. Z dvema podajama pa je zopet blestel Kevin Kampl.

Na Apeninskem polotoku je v 22. krogu Serie A vodilni Juventus na derbiju d’Italia v Torinu s 3:1 zanesljivo odpravil Inter in se še utrdil na prvem mestu lestvice Serie A. Branilci naslova so bili večji del tekme veliko boljši nasprotnik. Že v tretji minuti se je z izjemno obrambo izkazal Samir Handanović, ki je močan strel sprožil Carlos Tevez. Ljubljančan v milanskih vratih pa je klonil v 15. minuti, ko je žogo prek gostujoče obrambe poslal Andrea Pirlo, ki je našel vtekajočega Stephana Lichtsteinerja, Švicar pa je z glavo povedel gostitelje v vodstvo. Stara dama je odlično začela tudi drugi polčas in že v drugi minuti je po akciji Paula Pogbaja je na 2:0 povišal Giorgio Chiellini. Le osem minut zatem je bilo na semaforju že 3:0. Fernando Lllorente je v kazenskem prostoru prepustil žogo Pogbaju, ki se je sam znašel pred vrati, a se je Handanović izkazal, toda odbito žogo je ob neodločni obrambi Interja dobil Arturo Vidal, ki je iz neposredne bližine premagal nemočnega Handanovića. V drugi polovici drugega polčasa se je prebudil Inter in v 72. minuti je Rolando za črno-modre dosegel častni zadetek. Gostje so imeli do konca tekme še nekaj zrelih priložnosti, toda izid se ni spremenil in ostalo je pri visoki zmagi Juventusa s 3:1. Torino je gostoval pri Milanu in s San Sira odnesel točko. Biki so povedli v 17. minuti po lepi samostojni akciji Cira Immobila. Štiri minute po začetku drugega dela je novinec Adil Rami izidi poravnal. Jasmin Kurtić, ki ga je Torinu posodil Sassuolo, je prvič zaigral za novo moštvo, saj je v igro vstopil v 69. minuti, medtem ko Valterja Birse ni bilo v ekipi Milana. Lazio je z 2:0 v Veroni odpravil Chievo. Boštjan Cesar je igral vso tekmo, Dejan Lazarević pa je bil na klopi. S klopi je Rene Krhin spremljal poraz Bologne, z 2:0 bil boljši Udinese. Fiorentina pa je presenetljivo klonila pred Cagliarijem, Josip Iličić pa je za vijoličaste igral 90 minut. V Serie B je Luka Kranjc ob zmagi Cesene nad Crotonejem na zelenici preživel 64 minut. Vodilni Palermo pa se bo z Empolijem pomeril danes zvečer.

Na Portugalskem je Jan Oblak v dresu Benfice  prvič klonil šele po 634 minutah. Kljub prejetemu zadetku je mladi Škofjeločan izboljšal klubski rekord, ki je bil v lasti nekdanjega belgijskega vratarja Michela Preud’hommeja, ko je bil v sezoni 1996/97 med vratnicama Benfice nepremagan 595 minut. V 72. minuti je mladega slovenskega reprezentanta Slovenije na tekmi med Benfico in Gil Vicentejem premagal portugalski vezist Vitor Goncalves in poskrbel za končni izid 1:1. Etien Velikonja, ki pri Cardiffu ni našel svojega prostora pod soncem, je pred kratkim okrepil Rio Ave, vendar je prvo tekmo svojega novega kluba spremljal s tribune.

V Švici so bile po zimskem premoru na sporedu tekme 19. kroga. Miha Mevlja je s soigralci doma gostil vodilno ekipo Basel. Uvodni zadetek na tekmi je dosegel prav Slovenec, vendar na svojo nesrečo kar v lastno mrežo. Na koncu se je tekma končala z zmago Basla s 3:1. Džengis Čavušević pa po hudi poškodbi še vedno okreva, toda njegova ekipa se z gostovanja pri Aarauju domov vrača s točko.

Na Nizozemskem sta praznih rok ostala PSV in Groningen. Andraž Kirm je poraz Groningena spremljal s klopi za rezervne igralce, medtem ko Tim Matavž  svojemu PSV ni mogel pomagati, saj se šele vrača po poškodbi in trenira pri mladincih.

Na Cipru je Milan Andjelković prvič zaigral v dresu Ethnikosa, toda svojega debija ne bo ohranil v lepem spominu, saj je njegova ekipa doma izgubila proti Anorthosisu z 1:2. Prvi zadetek pa je gostom podaril Miran Burgić, ko je premagala lastnega vratarja. V dresu vodilnega AEL Limassola pa je prvič celih 90 minut odigral Nejc Potokar in se veselil novih treh točk. V Grčiji pa se je v prvo postavo Gianinne vrnil Andraž Struna, njegova ekipa pa je po dolgem času zopet okusila slast zmage.

V Turčiji se je Sašo Fornezzi, član Antalyaspora, po dolgem času ponovno vrnil med vratnice. Atalyaspor, ki se bo letos boril za obstanek v turški ligi, je zopet izgubil, saj je na tekmi padel le en zadetek, a prav v Fornezzijevo mrežo.

Avtorja: Nicole Michaelis & Peter Dominko

NOGOMETAŠ TEKMA OPOMBE
ANGLIJA – PREMIER LEAGUE
Robert Koren (Hull City) Hull City 1-1 Tottenham Igral do 70. minute.
Gregor Zabret (Swansea City) West Ham 2-0 Swansea City Izven postave.
ANGLIJA – LEAGUE ONE
Haris Vučkić (Newcastle Utd) Rotherham 2-1 Leyton Orient Sedel na rezervni klopi.
AVSTRIJA – BUNDESLIGA
Kevin Kampl (RB Salzburg) Neustadt 1-5 RB Salzburg Igral do 88. minute. V 24. minuti podal za 1:0, v 34. minuti podal za 2:0.
Tadej Trdina (Grödig) Zimski premor.
Robert Berić (Sturm) Zimski premor.
AZERBAJDŽAN – PREMIER LEAGUE
Lucas Horvat (FC Baku) FC Baku 5-1 Ravan Odigral celotno srečanje. V 67. minuti podal za 4:0.
Jure Travner (FC Baku) FC Baku 5-1 Ravan Odigral celotno srečanje.
BOLGARIJA – A GROUP
Roman Bezjak (Ludogorets) Zimski premor.
CIPER – PROTATHLIMA A’KATIGORIAS
Miran Burgič (Ethnikos A.) Achnas 1-2 Anorthosis Igral do 60. minute. V 35. minuti dosegel avtogol za 1:1.
Milan Anđelković (Ethnikos A.) Achnas 1-2 Anorthosis Odigral celotno srečanje.
Nejc Potokar (AEL Limassol) AEL Limassol 2-0 Nea Salamis Odigral celotno srečanje.
ČEŠKA – GAMBRINUS LIGA
Elvis Bratanović (Teplice) Zimski premor.
FRANCIJA – LIGUE 1
Ažbe Jug (Bordeaux) PSG 2-0 Bordeaux Izven postave.
GRČIJA – SUPERLEAGUE
Denis Popović (Panthrakikos) Veria 0-0 Panthrakikos Izven postave.
Dino Šeremet (Panthrakikos) Veria 0-0 Panthrakikos Izven postave.
Andraž Struna (PAS Giannina) Giannina 2-1 Levadiakos Odigral celotno srečanje.
IZRAEL – LIGAT HAAL
Branko Ilić (H. Tel Aviv) H. Tel Aviv 3-0 Ramat Hasharon Odigral celotno srečanje.
Bojan Djukić (M. Petah Tikva) M. Petach Tikva 3-3 Shmona Izven postave.
ITALIJA – SERIE A
Samir Handanović (Inter) Juventus 3-1 Inter Odigral celotno srečanje.
Josip Iličić (Fiorentina) Cagliari 1-0 Fiorentina Odigral celotno srečanje.
Rene Krhin (Bologna) Bologna 0-2 Udinese Sedel na rezervni klopi.
Valter Birsa (AC Milan) AC Milan 1-1 Torino Izven postave.
Boštjan Cesar (Chievo) Chievo 0-2 Lazio Odigral celotno srečanje.
Dejan Lazarević (Chievo) Chievo 0-2 Lazio Sedel na rezervni klopi.
Jasmin Kurtić (Torino) AC Milan 1-1 Torino Igral od 69. minute. Debitiral v dresu Torina.
ITALIJA – SERIE B
Siniša Anđelković (Palermo) Empoli – Palermo Tekma je v ponedeljek.
Aljaž Struna (Palermo) Empoli – Palermo Tekma je v ponedeljek.
Armin Bačinović (Palermo) Empoli – Palermo Tekma je v ponedeljek.
Rok Elsner (Padova) Padova 1-4 Carpi Izven postave.
Enej Jelenič (Padova) Padova 1-4 Carpi Izven postave.
Danijel Marčeta (V. Lanciano) Reggina 1-0 Lanciano Izven postave.
Luka Krajnc (Cesena) Cesena 1-0 Crotone Igral do 64. minute.
JAPONSKA – J. LEAGUE
Milivoje Novaković (Shimizu) Konec sezone.
Zlatan Ljubijankić (Omiya) Konec sezone.