Slovenski nogometaši na tujem so bili dejavni tudi med velikonočnimi prazniki. Z dvema zadetkoma sta se izkazala napadalca Tadej Trdina in Milivoje Novaković. Svojega drugega zadetka v Serie A se je tokrat v dresu Torina veselil Jasmin Kurtić. Njegov reprezentančni soigralec, vratar Jasmin Handanovič je na tekmi v Parmi še drugič zapored ubranil enajstmetrovko. Po daljši odsotnosti se je med strelce v Serie B vpisal Enej Jelenič. Jan Oblak pa je na Portugalskem z Benfico osvojil naslov državnega prvaka.

Oblakova Benfica je na velikonočno nedeljo osvojila prvi portugalski naslov po letu 2010 in šele tretjega v zadnjih 20 sezonah. Junak odločilne zmage Benfice je bil napadalec Lima, strelec obeh zadetkov za zmago nad zadnjim Olhanensejem  30-letni Brazilec je v 57. minuti prvič prebil obrambo gostov, tri minute kasneje pa izkoristil napako slovenskega vratarja Vida Belca za končnih 2:0. Čeprav je Jan Oblak v prejšnjem krogu zaradi pretresa možganov pristal v bolnišnici, se je vrnil na svoje mesto in branil celo tekmo.

V 34. krogu italijanske Serie A je Jasmin Kurtić zadel ob remiju Torina proti Laziu s 3:3. Nogometaši Torina so na težkem gostovanju remizirali z Laziem. Varovanci trenerja Edouarda Reje so sicer povedli, a je na začetku drugega polčasa za izenačenje poskrbel Jasmin Kurtić. Slovenski reprezentančni vezist je izkoristil lepo povratno podajo Riccarda Meggiorinija in natančno zadel z diagonalnim strelom. Do konca tekme so sicer gledalci na olimpijskem stadionu v Rimu videli še kar štiri gole. Gostje so bili po zadetku Cira Immobileja v 89. minuti blizu senzacionalne zmage, a je za remi v sodnikovem nadomestilu igralnega časa poskrbel Antonio Candreva. Že drugi krog zapored je Saamir Handanović ubranil enajstmetrovko in s tem omogočil, da je Inter prišel do dveh ključnih zmag v boju za Evropo. Zmage pa se je veselil tudi Interjev mestni tekmec AC Milan, ki je brez večjih težav na San Siroju s tremi zadetki odpravil Livorno in na lestvici prehitel Parmo ter se tako vmešal v boj za Evropo. Črno-bele je v 43. minuti v vodstvo popeljal Mario Balotelli, ki je po podaji Kevina Constanta v kazenskem prostoru skočil najvišje in zadel pod prečko. Kmalu po začetku drugega polčasa se je Adel Taarabt sprehodil pred gol gostov in z močnim strelom po tleh povišal na 2:0. Visoko zmago domačih pa je v 83. minuti potrdil Giampaolo Pazzini. Slovenski reprezentant Valter Birsa bi najverjetneje začel domačo tekmo, a je zaradi manjše poškodbe v zadnjem hipu odpadel iz ekipe. Precej živahno pa je tudi na repu razpredelnice. Chievo je na domačem terenu doživel boleč poraz, boljši je bil novinec Sassuolo, ki je po zaslugi edinega zadetka Domenica Berardija prišel do novih treh točk. Čeprav so ”Leteči osli” na navidezno varnem 16. mestu, imajo le še dve točki prednosti pred mesti, ki vodijo v drugo ligo, zato jih v nadaljevanju čaka še ogorčen boj za obstanek. Slovenski reprezentančni branilec Boštjan Cesar je odigral celotno srečanje, medtem ko Dejan Lazarević v igro prišel v 58. minuti. V večernem terminu sta preostala Slovenca, in sicer Rene Krhina v dresu Bologne in Josip Iličić v dresu Fiorentine doživela minimalni poraz, Fiorentina je doma klonila proti Romi, vodilni Juventus pa je bil boljši od Bologne. V Serie B se je po daljši odsotnosti zaradi poškodbe z zadetkom vrnil Enej Jelenič. Najprej je 21-letni mladi reprezentant Slovenije sodeloval pri izenačenju na 1:1, nato pa je v sodnikovem podaljšku prvega polčasa prispeval zmagoviti zadetek. V drugi italijanski ligi še naprej vodi Palermo, ki je doma z 1:0 odpravil Reggino. V rožnatem dresu je edini od treh Slovencev igral Siniša Andjelković.

Pri severnih sosedih je z dvema zadetkoma blestel Tadej Trdina. Slovenski napadalec je mrežo Dunajčanov načel v 12. minuti, ko je po kotu z desne strani igrišča izkoristil nezbranost in zaspanost gostujoče obrambe in iz šestih metrov, po strelu z glavo, žogo ob desni vratnici spravil za hrbet slovaškega vratarja Novote. Rapid je izenačil v 25. minuti, ko je sprožil nemški Američan Terrence Boyd, žoga se je od leve vratnice odbila v koleno vratarja Kevina Fenda, ki bi lahko bolje posredoval, in končala v mreži domačih. Domači vratar je bil tragični junak tudi ob drugem zadetku, ko je sodnik Manuel Schüttengruber ob stiku z Boydom hitro pokazal na belo točko. Boyd je bil uspešnejši od domačega čuvaja Fenda in Dunajčane v 43. minuti povedel v vodstvo, a so nogometaši Grödiga v uvodu drugega polčasa, v 51. minuti izkoristili še eno napako gostov, po natančnem predložku Petra Tschernegga pa je Trdina, ki je bil hitrejši od gostujočih branilcem, z glavo lepo meril v daljši kot in se veselil še drugega zadetka na tekmi. Rezultat se do konca srečanja ni več spremenil in ostalo je pri remiju in delitvi točk. Pomembne zmage se je veselil tudi Darko Milanič. Njegovi varovanci iz Gradca so povedli ob koncu prvega polčasa, ko je zadel Schloffer, a so se gostje iz Gornje Avstrije vrnili v 78. minuti, ko je zadel Moschl. Kljub temu izid ni bil dolgo enak, saj je šest minut kasneje za zmago poskrbel Kainz, Berić je igral do 64. minute. Vodilni Salzburg, novi avstrijski prvak pa se je moral na gostovanju pri Admiri kar precej potruditi za zmago.

Stojanovićeva Crvena zvezda je v srbskem prvenstvu slavila še na štirinajsti tekmi zapored. Tokrat so se s tremi točkami vrnili iz težkega gostovanja v Novem Pazarju, tri točke pa je v 17. minuti tekme z natančno izvedenim prostim strelom zagotovil kapetan Milijaš. Pečnik je igral do 73. minute, Kelhar pa je na igrišču preživel celotno srečanje in v 69. minuti prejel tudi rumeni karton. Drugi Slovenec Dragan Jelić je zmago Radničkega iz Niša nad Napredkom spremljal na klopi za rezervne igralce. Na Hrvaškem pa je Rijeka, ki jo vodi Matjaž Kek izgubila na gostovanju pri Osijeku, ki se bori za obstanek med hrvaškimi prvoligaši.

Na Japonskem je z dvema zadetkoma blestel zimzeleni Milivoje Novaković. Njegov Shimizu S-Pulse je na tekmi 8. kroga japonskega prvenstva v gosteh s 4:0 ponižal ekipo Tokushima Vortis. Z dvema zadetkoma je izstopal Milivoje Novaković. Mrežo gostiteljev je dvakrat zatresel že v uvodni četrtini srečanja, najprej v 11. minuti, ko je z roba kazenskega prostora z lob udarcem premagal nasprotnega vratarja, drugi zadetek pa je dosegel čez osem minut, ko je z neposredne bližine potisnil žogo v prazen gol. V nadaljevanju je Shimizu S-Pulse še dvakrat zadel in se na koncu veselil visoke zmage s 4:0. 34-letni Ljubljančan je tej sezoni v prvenstvu dosegel štiri zadetke, dva pa dodal še v pokalnem tekmovanju. Njegova ekipa je po zmagi na štadionu Pocari Sweat v Narutu na lestvici pridobila še nekaj mest in se trenutno nahaja na visokem šestem mestu.

V Izraelu pa je Branko Ilić na dvoboju Shmone in Hapoela Tel Aviva tri minute pred koncem prejel rdeči karton. Omenjeni obračun se je končal z neodločenim rezultatom 1:1.

Avtorja: Nicole Michaelis & Janez Bučar

NOGOMETAŠ TEKMA OPOMBE
ANGLIJA – PREMIER LEAGUE
Robert Koren (Hull City)  Hull City 0-3 Arsenal  Igral od 84. minute.
Gregor Zabret (Swansea City)  Newcastle 1-2 Swansea City  Izven postave.
ANGLIJA – LEAGUE ONE
Haris Vučkić (Rotherham)  Wolves 6-4 Rotherham  Igral do 69. minute.
AVSTRIJA – BUNDESLIGA
Kevin Kampl (RB Salzburg)  Admira 2-3 RB Salzburg  Odigral celotno srečanje.
Tadej Trdina (Grödig)  Grodig 2-2 Rapid Vienna  Odigral celotno srečanje, v 12. minuti dosegel zadetek za 2:1 ter v 51. minuti za 2:2.
Robert Berić (Sturm)  Sturm 2-1 Ried  Igral do 64. minute.
AZERBAJDŽAN – PREMIER LEAGUE
Lucas Horvat (FC Baku)  FC Baku 0-4 Inter Baku  Odigral celotno srečanje.
Jure Travner (FC Baku)  FC Baku 0-4 Inter Baku  Odigral celotno srečanje.
BOLGARIJA – A GROUP
Roman Bezjak (Ludogorets)  –  Brez tekem
Tadej Apatič (Slavia Sofia)  –  Brez tekem
CIPER – PROTATHLIMA A’KATIGORIAS
Miran Burgič (Ethnikos A.)  –  Brez tekem
Milan Anđelković (Ethnikos A.)  –  Brez tekem.
Nejc Potokar (AEL Limassol)  –  Brez tekem.
ČEŠKA – GAMBRINUS LIGA
Elvis Bratanović (Teplice)  Teplice 0-1 Brno  Igral od 56. minute.
FRANCIJA – LIGUE 1
Ažbe Jug (Bordeaux)  Bordeaux 5-1 Guingamp  Sedel na rezervni klopi.
GRČIJA – SUPERLEAGUE
Dino Šeremet (Panthrakikos)  –  Brez tekem.
Mirnes Šišić (OFI Crete)  –  Brez tekem.
Andraž Struna (PAS Giannina)  –  Brez tekem.
ITALIJA – SERIE A
Samir Handanović (Inter)  Parma 0-2 Inter  Odigral celotno srečanje, 44. minuti ubranil enajstmetrovko Cassanu.
Josip Iličić (Fiorentina)  Fiorentina 0-1 AS Roma  Igral do 72. minute.
Rene Krhin (Bologna)  Juventus 1-0 Bologna  Poškodba.
Valter Birsa (AC Milan)  AC Milan 3-0 Livorno  Poškodba.
Boštjan Cesar (Chievo)  Chievo 0-1 Sassuolo  Odigral celotno srečanje, v 39. minuti prejel rumeni karton.
Dejan Lazarević (Chievo)  Chievo 0-1 Sassuolo  Igral od 58. minute.
Jasmin Kurtić (Torino)  Lazio 3-3 Torino  Igral do 65. minute, v 53. minuti dosegel zadetek za 1:1.
ITALIJA – SERIE B
Siniša Anđelković (Palermo)  Palermo 1-0 Reggina  Odigral celotno srečanje.
Aljaž Struna (Palermo)  Palermo 1-0 Reggina  Izven postave.
Armin Bačinović (Palermo)  Palermo 1-0 Reggina  Izven postave.
Enej Jelenič (Padova)  Brescia 1-3 Padova  Igral do 73. minute, v 45+2. minuti dosegel zadetek za 1:2.
Danijel Marčeta (V. Lanciano)  V. Lanciano 2-1 Empoli  Izven postave.
Luka Krajnc (Cesena)  Cittadella 1-0 Cesena  Poškodba.
IZRAEL – LIGAT HAAL
Branko Ilić (H. Tel Aviv)  Shmona 1-1 H. Tel Aviv  V 87. minuti prejel rdeči karton.
Bojan Djukić (M. Petah Tikva)  R. Hasharon 4-1 M. Petah Tikva  Izven postave.
JAPONSKA – J. LEAGUE
Milivoje Novaković (Shimizu)  Tokushima 0-4 Shimizu  Igral do 91. minute, v 11. in 19. minuti dosegel zadetka za 0:1 ter 0:2.
Zlatan Ljubijankić (Omiya)  G-Osaka 2-1 Omiya Odigral celotno srečanje.
KITAJSKA – SUPER LEAGUE
Luka Žinko (Hangzhou)  Hangzhou 2-1 Harbin  Igral v drugem polčasu.
MADŽARSKA – NEMZETI BAJNOKSAG
Rok Kronaveter (Györi)  Lombard Papa 1-2 Gyori  Igral od 81. minute.
Safet Jahić (Kaposvari)  Kaposvari 2-0 Haladas  Izven postave.
Rene Mihelič (Debrecen)  Paks 0-0 Debrecen  Odigral celotno srečanje.
Dalibor Volaš (Debrecen)  Paks 0-0 Debrecen  Odigral celotno srečanje.
MAKEDONIJA – PRVA FUDBALSKA LIGA
Anej Lovrečič (Vardar Skopje)  Met. Skopje 2-1 Vardar Skopje  Ni podatka.
MOLDAVIJA – DIVIZIA NATIONALA
Miral Samardžić (Sheriff)  Speranta 0-6 Sheriff  Odigral celotno srečanje.
NEMČIJA – 2. BUNDESLIGA
Dominic Maroh (Köln)  Koln ?-? Bochum  Ponedeljek ob 20.15 uri
Mišo Brečko (Köln)  Koln ?-? Bochum  Ponedeljek ob 20.15 uri
Zlatko Dedić (Dynamo D.)  Aue 2-0 Dynamo D.  Igral v drugem polčasu, v 84. minuti prejel rumeni karton.
Goran Šukalo (G. Fürth)  Paderborn 2-2 G. Furth  Odigral celotno srečanje.
NIZOZEMSKA – EREDIVISIE
Andraž Kirm (Groningen)  –  Brez tekem.
Tim Matavž (PSV)  –  Brez tekem.
NORVEŠKA – TIPPELIGAEN
Rok Elsner (Haugesund)  Viking ?-? Haugesund  Ponedeljek ob 15.30 uri.
POLJSKA – EKSTRAKLASA
Dalibor Stevanović (Slask)  –  Brez tekem.
Elvedin Džinić (Zaglebie Lubin)  –  Brez tekem.
Rok Štraus (Cracovia)  –  Brez tekem.
PORTUGALSKA – PRIMEIRA LIGA
Jan Oblak (Benfica)  Benfica 2-0 Olhanense  Odigral celotno srečanje.
Vid Belec (Olhanense)  Benfica 2-0 Olhanense  Odigral celotno srečanje.
Etien Velikonja (Rio Ave)  FC Porto ?-? Rio Ave  Ponedeljek ob 21.00 uri.
SRBIJA – SUPERLIGA
Dragan Jelić (Radnički Niš)  Radnički Niš 1-0 Napredak  Sedel na rezervni klopi.
Dejan Kelhar (Crvena Zvezda)  Novi Pazar 0-1 Crvena Zvezda  Odigral celotno srečanje, v 69. minuti prejel rumeni karton.
Nejc Pečnik (Crvena Zvezda)  Novi Pazar 0-1 Crvena Zvezda  Igral do 73. minute.
ŠPANIJA – LA LIGA
Bojan Jokić (Villarreal)  Malaga ?-? Villarreal  Ponedeljek ob 22.00 uri.
ŠVICA – SUPER LEAGUE
Džengis Čavušević (St. Gallen)  St. Gallen 0-0 Laussanne  Poškodba.
Miha Mevlja (Laussanne)  St. Gallen 0-0 Laussanne  Odigral celotno srečanje.
TURČIJA – SUPER LIG
Sašo Fornezzi (Antalyaspor)  –  Brez tekem.
UKRAJINA – PREMIER LIGA
Gregor Balažic (Karpaty Lviv)  Tavriya 0-1 Karpaty Lviv  Izven postave, kaznovan zaradi rdečega kartona.