Teden je naokoli in zopet sledi pregled slovenskih ‘legionarjev’ v tujini, med katerimi so bili še najbolj strelsko razpoloženi tisti, ki si kruh služijo v sosednji Avstriji. Med strelce sta se vpisala oba napadalca Berić in Trdina, z dvema podajama pa je pri visoki zmagi Red Bull Salzburga sodeloval ‘kralj asistenc’ Kevin Kampl. V Švici pa je trenutno vodilni strelec tamkajšnjega prvenstva napadalec Džengis Čavušević, ki se, kot kaže uspešno vrača po hudi poškodbi kolena, zaradi katere je bil odsoten od zelenec približno leto in pol. Vseeno pa njegov zadetek ni bil dovolj za zmago, saj se je tekma med St. Gallenom in Aarau končala z 2:2 in delitvijo točk.

Pri naših severnih sosedih je bil na sporedu 4. krog avstrijskega prvenstva. Najprej sta se na Dunaju pomerila domači Rapid in Milaničev Sturm iz Gradca. Že v 31. minuti so gostje ostali z igralcem manj, kar so izkoristili domači v 49. minuti, ko je Berić mrežo zatresel z glavo po predložku Thomasa Schrammla z leve strani. Gostje se niso predali in po izključitvi slovenskega napadalca je v 82. minuti izenačil Marco Djuricin ter ekipi iz Gradca priboril dragoceno točko. Zmage v gosteh se je veselil tudi Tadej Trdona, saj je njegova ekipa z 2:1 premagala novinca Altach. Trdina je v 52. minuti prispeval gol za vodstvo z 0:1. Najvišjo zmago v tem krogu je dosegel Salzburg Kevina Kampla, ki je s kar z 8:0 odpravil presenečenje lanske sezone Grödig. Že po prvem polčasu je bilo 5:0. S petimi zadetki je blestel Jonathan Soriano. Kampl je igral vso tekmo, prispeval pa je dve novi podaji za prvi in drugi zadetek.

Na Hrvaškem pa kot kaže, je zagrebški Dinamo v borbi za naslov prvaka dobil tekmeca. V boj za državnega prvaka se je vmešala Rijeka, katero uspešno vodi nekdanji slovenski selektor Matjaž Kek. Slovenski strokovnjak je na klopi Rijeke odlično začel novo sezono. V prvenstvu je nanizal štiri zmage, z zanesljivo zmago nad Dinamom osvojil superpokal, Rijeka pa bo igrala v zadnjem predkrogu Evropske lige. Njegovi varovanci so v tem krogu na gostovanju s 3:0 odpravili RNK Split, Kek pa se je veselil 19. zaporedne zmage.

V tem tednu so v prvenstvo startali tudi v Srbiji. Aktualni prvak Crvena zvezda je tudi po odhodu trenerja Slaviše Stojanovića svoje navijače razveselila z zmago nad Radničkim iz Niša. Boljši so bili z 2:0. Slovenski reprezentant Nejc Pečnik je igral do 67. minute. Njegov mestni tekmec Partizan pa ni imel večjih težav pri Voždovancu, saj so mu črno-beli nasuli tri zadetke, prejeli pa enega. V osrčju obrambe podprvakov je vseh 90 minut obdelal Branko Ilić.

Na Češkem mladi Elvis Bratanović pridno nabira minutažo na posoji pri Bohemians 1905. Njegova ekipa na gostovanju pri Jihlavi prišla do pomembnih treh točk, saj so bili boljši z 2:1. na Slovaškem pa Ajdin redžić še vedno okreva po poškodbi, zato ni mogel pomagati svoji ekipi, ki je doma z 1:2 klonila proti Slovanu iz Bratislave. V Bolgariji je aktualni prvak Ludogorec brez pomoči Romana Bezjaka, ki je srečanje spremljal s klopi za rezervne igralce, s 4:1 povozil lokomotivo iz Plovdiva. V nemirni Ukrajini pa se Gregor Balažic z gostovanja pri Dnipru domov vrača praznih rok, saj so se domačini veselili visoke zmage s 4:0.

Na Japonskem sta celotno srečanje odigrala oba ‘Japonca’, vendar se nista vpisala med strelce. Milivoje Novaković se je s Shimizo veselil minimalne zmage nad Takoshimo. Zlatan Ljubijankić pa je pred svojimi domačimi navijači z 2:0 klonil proti G-Osaki.

Avtorja: Nicole Michaelis & Janez Bučar

NOGOMETAŠ TEKMA OPOMBE
ANGLIJA – PREMIER LEAGUE
Haris Vučkić (Newcastle Utd) *** Začetek prvenstva 16.8.14
Gregor Zabret (Swansea City) *** Začetek prvenstva 16.8.14
ANGLIJA – CHAMPIONSHIP
Žan Benedičič (Leeds United) Millwall 2-0 Leeds United Sedel na rezervni klopi.
Dejan Kelhar (Sheffield Wed.) Brihton 0-1 Sheffield Wed. Sedel na rezervni klopi.
Etien Velikonja (Cardiff City) Blackburn 1-1 Cardiff City Izven postave.
AVSTRALIJA – A-LEAGUE
Robert Koren (Melbourne City) *** Začetek prvenstva 10.10.14
AVSTRIJA – BUNDESLIGA
Kevin Kampl (RB Salzburg) RB Salzburg 8-0 Grodig Odigral celotno srečanje, v 13. in 20. minuti podal za 1:0 ter 2:0.
Tadej Trdina (WAC) Altach 1-2 WAC Igral do 76. minute, v 52. minuti dosegel zadetek za 0:1.
Sandi Lovrič (Sturm Graz) Rapid Dunaj 1-1 Sturm Graz Sedel na rezervni klopi.
Robert Berić (Rapid Dunaj) Rapid Dunaj 1-1 Sturm Graz Igral do 76. minuti, v 49. minuti dosegel zadetek za 1:0, v 65. minuti prejel rumeni karton ter 76. minuti rdeči karton.
AZERBAJDŽAN – PREMIER LEAGUE
Lucas Horvat (FC Baku) FC Baku ?-? Simurq Zaqatala Odpoved tekme.
Jure Travner (FC Baku) FC Baku ?-? Simurq Zaqatala Odpoved tekme.
BELGIJA – JUPILER PRO LEAGUE
Martin Milec (Standard Liege) Standard Liege 0-1 Gent Izven postave.
BOLGARIJA – A GROUP
Roman Bezjak (Ludogorets) Lok. Plovdiv 1-4 Ludogorets Sedel na rezervni klopi.
ČEŠKA – GAMBRINUS LIGA
Elvis Bratanović (Bohemians 1905) Jihlava 1-2 Bohemians 1905 Igral do 87. minute, v 87. minuti prejel rumeni karton.
FRANCIJA – LIGUE 1
Ažbe Jug (Bordeaux) Montpellier 0-1 Bordeaux Sedel na rezervni klopi.
GRČIJA – SUPERLEAGUE
Rok Štraus (Ergotelis) *** Začetek prvenstva 23.8.14
Andraž Struna (PAS Giannina) *** Začetek prvenstva 23.8.14
Dino Šeremet (Panthrakikos) *** Začetek prvenstva 23.8.14
Mirnes Šišić (OFI Crete) *** Začetek prvenstva 23.8.14
HRVAŠKA – 1. HNL
Miral Samadržič (Rijeka) RNK Split 0-3 Rijeka Odigral celotno srečanje.