Slovenski nogometaši na tujem v zadnjem krogu pred reprezentančnim odmorom niso blesteli oziroma bili v ospredju. Edini, ki se je vpisal med strelce, je bil Mišo Brečko, ki je v zadnji minuti odločil dvoboj proti Karlsruherju in svoji ekipi zagotovil nove tri točke. Na Nizozemskem je Tim Matavž v dresu PSV-ja s podajo sodeloval pri prvem zadetku in se veselil težko priborjene zmage proti Waarwijku. Prvi poraz v letošnji sezoni je na Hrvaškem doživel nekdanji slovenski selektor Matjaž Kek, saj je njegova Rijeka proti vodilnemu Dinamu iz Zagreba klonila v 93. minuti. V Srbiji pa je bil novinec znova usoden za Slavišo Stojanovića.

V Avstriji nobenih sprememb. Vodilni Salzburg, ki še letos ne pozna poraza, melje dalje. Tokrat so gostovali na Dunaju pri Vršićevi Austriji. Če se je 1. polčas končal z neodločenim izidom, pa je v 48. minuti zmago rdečim bikom zagotovil strelsko zelo razpoloženi Alan. Nekdanji reprezentant Dare Vršić je prvič v letošnji sezoni sedel na klopi za rezerviste. Salzburga se je z novo zmago utrdil na prvem mestu in ima pred vijoličnimi, ki so na skromnem 5 . mestu, že velikih deset točk naskoka. Počasi se po lestvici vzpenja tudi Milaničev Šturm, ki so tokrat z zadetkom rezervista Schlofferja slavili v gosteh in prišli do pomembne zmage. Varovanci slovenskega trenerja Darka Milaniča je v zadnjem mesecu nanizali kar štiri zmage in tako močno zmanjšali zaostanek za vrhom lestvice, saj trenutno za drugouvrščenim Riedom zaostajajo za vsega štiri točke.

V drugi nemški ligi sta Mišo Brečko in Dominic Maroh s svojimi Kozlički odšla na gostovanje k nekdanjemu prvoligašu Karlsruherju. V 1. polčasu je Köln zapravil dve enajstmetrovki. Ker pa v nogometu velja pravilo, kdor ga ne da, ga dobi, so v 52. gostitelji prišli v vodstvo. Kmalu je izenačil Patrick Helmes, za veselje rdečih pa je poskrbel Brečko. Kapetan Köla se je najbolje znašel v gneči v kazenskem prostoru in žogo potisnil v mrežo. Trenutno drugouvrščeni Greuther Fürth ima s tekmo manj enako število točk in bi lahko po morebitni zmagi v  ponedeljek prešel v vodstvo na lestvici. Zlatko Dedić se je v dresu Dynama iz Dresna v letošnji sezoni veselil prve zmage, njihovi vročekrvni navijači pa niso najbolj zadovoljni, saj se njihov ljubljeni klub nahaja na predzadnjem mestu.

Na Apeninskem polotoku se je vodilna Roma znesla nad Interjem. Vsi trije zadetki so padli v 1. polčasu. Vratarja Samirja Handanovića je dvakrat premagal veteran Francesco Totti, tretji zadetej pa je zabil Alessandro Florenzi. Fiorentina je brez pomoči Josipa Iličića remizirala pri rimskem Laziu. Močno zdesetkani AC Milan, zaradi poškodbe je manjkal tudi Valter Birsa, je gostoval pri Juventusu. Milančani so Torinčane šokiral že v 19. sekundi srečanja, ko je Muntari povedel z 0:1, a so se gostitelji hitro vrnili in izid poravnali, v 15. minuti s prostim strelom poravnal Andreoa Pirlo. V nadaljevanju je črno-belim uspel preobrat, zmagoviti zadetek pa je po izključitvi Philippeja Mexesa dosegel Chiellini. Chievo Boštjana Cesarja in Dejana Lazarevića je bil doma poražen z Atalanto, edini zadetek je v 16. minuti dosegel Maxi Moralez. Jasmin Kurtić je s Sassuolom na gostovanju pri Parmi ostal praznih rok. Slovenski reprezentant je igral do 72. minute. Rene Krhin pri novem visokem porazu Bologne proti Veroni ni sodeloval. Na vrhu lestvice s samimi sedmimi zmagami kraljuje Roma, na 4. mestu je Inter Milan, dve mesti nižje se nahaja Fiorentina, AC Milan je šele na skromnem 12. mestu, Chievo iz Verone na 17. mestu, na zadnjih dveh mestih pa se nahajata Bologna in novinec Sassuolo. V Serie B je bil najbližje zadetku Siniša Andjelkovič. Branilec Palerma je vstopil v igro v drugem delu tekme proti Brescii. V enajsti minuti nadaljevanja je poslal žogo v mrežo, vendar je sodnik njegov zadetek neupravičeno razveljavil zaradi nedovoljenega položaja. Palermo in Brescia sta se razšla brez zmagovalca 1:1. Padova pa je presenetljivo premagala Varese in se veselila prve letošnje zmage v prvenstvu. Prvič pa je celotno srečanje odigral Enej Jelenič. Ostali Slovenci, ki igrajo v Serie B so sedeli na klopi za rezervne igralce ali pa jih mučijo poškodbe. V drugi ligi po osmih krogih presenetljivo vodi Virtus Lanciano, Cesena je na 5. mestu, dve mesti za njim je Palermo, Jeleničeva Padova pa še vedno kraljuje na zadnjem mestu.

Trenutno drugouvrščeni PSV so doma gostili ekipo Waarwijk, ki jo čaka boj za obstanek, a so bile tri točke vse prej kot lahke. Naš reprezentančni napadalec je odigral celotno srečanje, vendar se med strelce ni vpisal. S podajo je sodeloval pri prvem zadetku, nato pa asistiral še soigralcu Jetru Willemsu, ki je zadel prečko. Manjšo minutažo kot v lanski sezoni dobiva Andraž Kirm. Na zadnji tekmi proti AZ Alkmaarju mu je trener namenil le nekaj minut. Njegov Groningen je podobno kot PSV slavil 2:1.

Pri naših vzhodnih sosedih se je po prestani kazni zaradi rdečega kartona pred dvema koloma, v vrata Kaposvarja vrnil Marko Ranilović in napadalci Szombathelyja so mu nasuli kar štiri zadetke. Pri prvem ni imel možnosti, pri drugem prejetem zadetku mu je žoga ob kontaktu z branilcem ušla iz rok, pri enajstmetrovki ni imel možnosti, četrti zadetek pa je končal v stičišču mreže. Debrecen Daliborja Volaša se je po odličnem začetku znašel v manjši krizi, zato ga je na vrhu prvenstvene lestvice zamenjal Videoton. Rok Kronaveter pa še vedno čaka na priložnost pri petouvrščenem Győru.

Na Hrvaškem so ljubitelji nogometa čakali na obračun med Rijeko in Dinamom iz Zagreba. V primeru zmage bi lahko Rijeka prevzela vodstvo na lestvici. Močno zdesetkana ekipa Matjaža Keka, zaradi poškodbe je manjkal tudi Matija Škarabot, so se odlično držali večji del srečanja, potem pa 93. minuti prejeli zadetek in prvič doživeli prvenstveni poraz v letošnji sezoni. Rijeka je sedaj na 3. mestu za vodilnim Dinamom iz Zagreba sedaj zaostaja tri točke.

V Srbiji je Slaviša Stojanović je s Crveno zvezdo doživel še tretji poraz v uvodnih osmih krogih srbskega prvenstva. Zopet je bilo usodno gostovanje pri novincu. Rdeče-beli so z 0:2 izgubili proti nogometašem Čukaričkega. Upravni odbor srbskega nogometnega kluba Crvena zvezda se bo danes znova sestal, kjer bodo vnovič ocenjevali in razpravljali delo slovenskega trenerja.

Bolgarski Ludogorets, ki s svojimi igrami blesti v evropski ligi, je gostoval pri zadnjeuvrščenem Gotse Delchevu in po številnih zapravljenih priložnosti le nasul tri zadetke. Roman Bezjak je odigral celotno srečanje in zapravil nekaj lepih priložnosti. trener vodilnih Stojče Stoev ni bil zadovoljen z  igro svojih varovancev. Tretjeuvrščeni Botev iz Plovdiva pa se je s štirimi zadetki znesel nad novincem Neftochimic Burgasom. Elvedin Džinič, ki v Bulgariji doživlja podobno usodo kot pri belgijskem Charleroiju, je na zelenico pritekel v 81. minuti.

V Azerbajdžanu sta Jure Travner in Lucas Mario Horvat z Bakujem gostoval pri vodilnem Karabakhu in se domov vračata z visokim porazom. Reprezentančni branilec Dejan Kelhar pri tretjeuvrščeni  Gabali največkrat dobiva priložnost za dokazovanje v drugem polčasu, ali pa srečanje spremlja s klopi za rezervne igralce. Na zadnjem porazu z Neftchijem iz Bakuja mu je trener namenil zadnjih 25 minut igranja. Veliko bolje pa gre Gregorju Balažicu v dresu Karpatyja. Čeprav redno in dobro igra v močnem ukrajinskem prvenstvu, pa je še vedno neupravičeno spregledan in premalo kvaliteten za selektorja Srečka Katanca. Za konec pa na daljnem vzhodu japonski Omiyi tudi pod vodstvom novega trenerja ne gre in ne gre, saj je vpisala četrti zaporedni poraz. Zadnjo tekmo so končali z devetimi igralci zaradi dveh izključitev in Urawi ni bilo težko priti do zmage. Zato pa dodajmo, da je Marijan Pušnik, ki v drugi japonski ligi vodi Avispo Fukuoko, slavil prvič po petih zaporednih porazih. Z 2:0 so varovanci koroškega stratega v gosteh premagali Kitakyushu. Avispa šest krogov pred koncem tekmovanja zaseda štirinajsto mesto v dvaindvajsetčlanski ligi.

Avtorja: Nicole Michaelis & Peter Dominko

NOGOMETAŠ TEKMA OPOMBE
ANGLIJA – PREMIER LEAGUE
Robert Koren (Hull City) Hull City 0-0 Aston Villa Poškodovan.
Haris Vučkić (Newcastle Utd) Cardiff City 1-2 Newcastle Utd Izven postave.
Etien Velikonja (Cardiff City) Cardiff City 1-2 Newcastle Utd Izven postave.
Gregor Zabret (Swansea City) Southampton 2-0 Swansea Izven postave.
AVSTRIJA – BUNDESLIGA
Kevin Kampl (RB Salzburg) Austria Wien 1-2 Salzburg Odigral celotno srečanje.
Dare Vršič (Austria Wien) Austria Wien 1-2 Salzburg Sedel na rezervni klopi.
Tadej Trdina (Grödig) Grödig 0-1 Sturm Graz Sedel na rezervni klopi.
Robert Berić (Sturm) Grödig 0-1 Sturm Graz Odigral celotno srečanje. V 18. minuti prejel rumeni karton.
AZERBAJDŽAN – PREMIER LEAGUE
Dejan Kelhar (Gabala) Gabala 1-2 Neftci Baku Igral od 75. minute.
Lucas Horvat (FC Baku) Karabakh 3-0 FC Baku Odigral celotno srečanje.
Jure Travner (FC Baku) Karabakh 3-0 FC Baku Odigral celotno srečanje.
BOLGARIJA – A GROUP
Roman Bezjak (Ludogorets) Gotse Delchev 0-3 Ludogorets Odigral celotno srečanje.
Elvedin Džinić (Botev) Botev Plovdiv 4-0 N. Burgas Igral od 81. minute.
CIPER – FIRST DIVISION
Denis Kramar (Paralimni) Paralimni 0-1 Nea Salamis Ni podatka.
Nikola Tolimir (Paralimni) Paralimni 0-1 Nea Salamis Igral do 83. minute, ko je prejel rdeči karton.
FRANCIJA – LIGUE 1
Ažbe Jug (Bordeaux) Bordeaux 4-1 Sochaux Izven postave.
GRČIJA – SUPERLEAGUE
Denis Popović (Panthrakikos) Panthrakikos 1-1 OFI Crete Sedel na rezervni klopi.
Dino Šeremet (Panthrakikos) Panthrakikos 1-1 OFI Crete Odigral celotno srečanje. V 68. minuti prejel rumeni karton.
Andraž Struna (PAS Giannina) Panetolikos – PAS Giannina Tekma je v ponedeljek.
Rok Elsner (Aris) Panionios 1-2 Aris Odigral celotno srečanje.
HRVAŠKA – PRVA HNL
Matija Škarabot (Rijeka) Dinamo Zagreb 1-0 Rijeka Poškodovan.
IZRAEL – LIGAT HAAL
Branko Ilić (H. Tel Aviv) H. Tel Aviv 0-0 H. Raanana Odigral celotno srečanje.
ITALIJA – SERIE A
Samir Handanović (Inter) Inter 0-3 AS Roma Odigral celotno srečanje.
Josip Iličić (Fiorentina) Lazio 0-0 Fiorentina Poškodovan.
Rene Krhin (Bologna) Bologna 1-4 Verona Sedel na rezervni klopi.
Maks Barišič (AC Milan) Juventus 3-2 AC Milan Izven postave. Igra v Primaveri.
Valter Birsa (AC Milan) Juventus 3-2 AC Milan Poškodovan.
Boštjan Cesar (Chievo) Chievo 0-1 Atalanta Igral od 74. minute. V 89. minuti prejel rumeni karton.
Dejan Lazarević (Chievo) Chievo 0-1 Atalanta Sedel na rezervni klopi.
Jasmin Kurtić (Sassuolo) Parma 3-1 Sassuolo Igral do 72. minute. V 66. minuti prejel rumeni karton.
ITALIJA – SERIE B
Siniša Anđelković (Palermo) Brescia 1-1 Palermo Igral od 46. minute.
Aljaž Struna (Palermo) Brescia 1-1 Palermo Izven postave.
Armin Bačinović (Palermo) Brescia 1-1 Palermo Izven postave.
Enej Jelenič (Padova) Padova 3-2 Varese Odigral celotno srečanje. V 37. minuti prejel rumeni karton.
Danijel Marčeta (V. Lanciano) Novara 0-3 V. Lanciano Izven postave.
Luka Krajnc (Cesena) Cesena 1-1 Siena Poškodovan.
JAPONSKA – J. LEAGUE
Milivoje Novaković (Omiya) Urawa 4-0 Omiya Ardija Igral do 81. minute.
Zlatan Ljubijankić (Omiya) Urawa 4-0 Omiya Ardija Odigral celotno srečanje.
KITAJSKA – SUPER LEAGUE
Luka Žinko (Hangzhou) Hangzhou 1-1 Jiangsu Sainty Izven postave.
MADŽARSKA – NEMZETI BAJNOKSAG
Rok Kronaveter (Győr) Győr 4-1 Lombard Papa Sedel na rezervni klopi.
Marko Ranilović (Kaposvari) Haladas 4-1 Kaposvar Odigral celotno srečanje.
Dalibor Volaš (Debrecen) Debrecen 2-2 Paks Igral od 60. minute.
MOLDAVIJA – DIVIZIA NATIONALA
Miral Samardžić (Sheriff) FC Tiraspol – Sheriff Tekma je v ponedeljek.
NEMČIJA – 2. BUNDESLIGA
Dominic Maroh (Köln) Karlsruher 1-2 Köln Odigral celotno srečanje.
Mišo Brečko (Köln) Karlsruher 1-2 Köln Odigral celotno srečanje. V 90. minuti zadel za 1:2.
Zlatko Dedić (Dynamo D.) Dynamo D. 2-0 Aalen Odigral celotno srečanje.
Goran Šukalo (G. Fürth) Düsseldorf – Furth Tekma je v ponedeljek. Poškodovan.
NIZOZEMSKA – EREDIVISIE
Andraž Kirm (Groningen) Groningen 2-1 Alkmaar Igral od 88. minute.
Tim Matavž (PSV) PSV 2-1 Waalwijk Odigral celotno srečanje. V 23. minuti podal za 1:0.
POLJSKA – EKSTRAKLASA
Dalibor Stevanović (Slask) Slask 2-0 Zaglebie Igral od 75. minute. V 87. minuti prejel rumeni karton.
Marko Šuler (Legia) Wisla 1-0 Legia Bolan.
Rok Štraus (Cracovia) Jagiellonia 1-2 Cracovia Igral do 87. minute.
PORTUGALSKA – PRIMEIRA LIGA
Jan Oblak (Benfica) Estoril 1-2 Benfica Izven postave.
Vid Belec (Olhanense) Belenenses 2-0 Olhanense Na rezervni klopi.
ROMUNIJA – LIGA 1
Jaka Štromajer (Otelul Galati) CFR Cluj – Otelul Tekma je v ponedeljek.
Anej Lovrečič (Vaslui) Vaslui 0-1 Steaua Bucharest Igral od 53. minute.
SLOVAŠKA – CORGON LIGA
Matic Maruško (S. Trnava) Trencin 2-2 Trnava Sedel na rezervni klopi.
SRBIJA – SUPERLIGA
Nejc Pečnik (Crvena Zvezda) Čukarički 2-0 Crvena zvezda Odigral celotno srečanje.
ŠPANIJA – LA LIGA
Bojan Jokić (Villarreal) Villarreal 3-0 Granada Odigral celotno srečanje.
ŠVICA – SUPER LEAGUE
Džengis Čavušević (St. Gallen) St. Gallen 1-0 Aarau Poškodovan.
Miha Mevlja (Laussanne) Laussanne 1-2 Basel Igral do 68. minute.
TURČIJA – SUPER LIG
Sašo Fornezzi (Antalyaspor) Rizespor 1-2 Antalyaspor Izven postave.
UKRAJINA – PREMIER LIGA
Gregor Balažic (Karpaty Lviv) M. Zaporozhye 1-3 Karpaty Odigral celotno srečanje.