Minuli konec tedna je bil za slovenske legionarje zelo uspešen. Kar sedem nogometašev se je vpisalo med strelce, najbolj pa izstopata Robert Berić, ki nadaljuje izjemno formo v novem klubu in Jasmin Kurtić, ki je dosegel edini zadetek na tekmi med Atalanto in Fiorentino. Vse zadetke naših legionarjev in njihove najzanimivejše trenutke minuli vikend si lahko tudi pogledate v spodnjem delu članka. Največ predstavnikov smo spet imeli v italijanski Serie A, kjer je igralo sedem slovencev. Poleg Berića in Kurtića, so se med strelce vpisali še Balažic, Čavušević, Matavž, Plut in Novaković.

Pa začnimo pri naših zahodnih sosedih. Jasmin Kurtić si boljšega začetka življenja pri Fiorentini praktično ne bi mogel želeti. Postavni Belokranjec je na tekmi proti Atalanti debitiral v vijoličnem dresu, trener ga je na igrišče poslal v 56. minuti pri rezultatu 0:0, zamenjal pa je Milana Badlja. In Kurtić se je svojemu trenerju nemudoma oddolžil za ponujeno priložnost in po vsega nekaj več kot po minuti od vstopa dosegel fantastičen zadetek in na ta način odločil tekmo. Kurtić je žogo sprejel nekje na dvajsetih metrih od vrat domačega vratarja, si namestil žogo na svojo levo nogo in udaril tako natančno in močno proti oddaljenejši vratnici, da je bil vratar Atalante povsem brez moči. Odličen začetek za Kurtića, le upamo lahko, da bo tako tudi nadaljeval. Kurtić je torej igral nekaj več kot pol ure, medtem, ko je njegov soigralec Josip Iličić odigral celotno tekmo. Otrok Bele krajine je edini Slovenec, ki se je ta vikend v Italiji vpisal med strelce, imeli pa smo na igriščih Serie A še šest predstavnikov. Samir Handanović je z Interjem gostoval pri Palermu in prejel en zadetek in s soigralci domov odnesel točko. Nasproti mu je stal nekdanji slovenski reprezentant Siniša Anđelkovič, ki je v roza dresu prav tako odigral vseh devetdeset minut. Tako kot tudi Boštjan Cesar in Dejan Lazarević v dresu Chieva. Slednji je ob porazu Chieva proti Partmi z 2:3 že v četrti minuti podal za vodilni zadetek svoje ekipe. V dresu Chieva je tekmo začel tudi Valter Birsa, a ga je trener zamenjal v 73. minuti tekme.

V avstrijski Bundesligi sta si tokrat na nasprotnih bregovih stala Robert Berić v dresu Rapida iz Dunaja in Jernej Trdina, ki igra za WAC. Oba sta tekmo začela in igrala dobro, še posebej pa to velja za nekdanjega napadalca Krškega, Interblocka, Maribora in Sturma, ki je dosegel dva zadetka. Rapid je slavil z rezultatom 2:0, prva dva zadetka za Dunajčane pa je dosegel prav naš napadalec, ki ga je pred samim zaključkom tekme trener zamenjal in mu na ta način omogočil močan aplavz domačih navijačev. Trdina se med strelce ni uspel vpisati, igral je do 63. minute. Nikakor pa ne steče Salzburgu Kevina Kampla, ki je zadnja leta pometal s konkurenco v domačem prvenstvu, letos pa imajo velike težave. Verjeli ali ne, Biki so na zadnjih petih tekmah v vseh tekmovanjih zbrali en remi in kar štiri poraze. Tokrat jih je je kar pred njihovimi navijači premagala dunajska Avstrija z rezultatom 3-2, Kampl pa je odigral celotno tekmo.

V čedalje boljši formi je tudi Tim Matavž, za katerega je verjetno velik motiv tudi reprezentanca, v kateri je izgubil mesto prvega napadalca. Njegov Augsburg je v četrtem krogu nemške Bundeslige pred domačimi gledalci premagal Werder Bremen. Tekma je bila zelo zanimiva, videli smo šest zadetkov, od tega štiri v mreži gostov iz Bremna. In ravno zadnjega je dosegel naš napadalec, ki je v igro vstopil v 63. minuti in  v samem zaključku tekme dokončno odločil zmagovalca. Vseh devetdeset minut pa sta v dresu Kölna odigrala Mišo Brečko in Dominic Maroh. Köln je na svojem igrišču gostil Borussio iz Monchengladbacha. Tekma se je končala brez zadetkov, naša predstavnika pa sta za svojo predstavo dobila dobro oceno.

Poleg Kurtića, Matavža in Berića so se med strelce minuli vikend vpisali še štirje slovenci, ki igrajo na tujem. Gregor Balažic igra za ukrajinski Karpaty iz Lviva in je na sedmi tekmi v sezoni, čeprav gre za branilca, dosegel že svoj tretji gol! Njegova ekipa se je pomerila z Metalistom iz Kharkiva in vse do 94. minute zaostajala z 2:3. Četrti gol v sezoni pa je dosegel napadalec švicarskega St. Gallna Džengis Ćavušević, ki je na pokalni tekmi proti Le Mondu dosegel zadetek za vodstvo svoje ekipe za 2:0. Domači so sicer uspeli znižati rezultat, a so se na koncu napredovanja v naslednji krog veselili Čavušević in soigralci. Milivoje Novaković se je na Japonskem s svojim Shimizujem tokrat pomeril proti ekipi Vissel Kobe. Novaković je sicer v 69. minuti dosegel zadetek, a po tekmi ni bil ravno prešerne volje. Gostitelji so namreč že po nekaj minutah drugega polčasa vodili z 3:0 tako, da je bil Novakovićev zadetek zgolj oblažitev poraza.

Avtorja: Janez Bučar in Izidor Kordič

NOGOMETAŠ TEKMA OPOMBE
ANGLIJA – PREMIER LEAGUE
Haris Vučkić (Newcastle Utd) Newcastle Utd 2-2 Hull City Izven postave.
Gregor Zabret (Swansea City) Swansea City 0-1 Southampton Izven postave.
ANGLIJA – CHAMPIONSHIP
Žan Benedičič (Leeds United) Leeds United 3-0 Huddersfield Izven postave.
Dejan Kelhar (Sheffield W.) Sheffield W. 1-0 Reading Izven postave, poškodba.
Etien Velikonja (Cardiff City) Derby 2-2 Cardiff City Izven postave.
AVSTRALIJA – A-LEAGUE
Robert Koren (Melbourne City) *** 10.10.2014 začetek prvenstva.
AVSTRIJA – BUNDESLIGA
Kevin Kampl (RB Salzburg) RB Salzburg 2-3 Austria Dunaj Odigral celotno srečanje.
Tadej Trdina (WAC) Rapid Dunaj 3-0 WAC Igral do 62. minute.
Sandi Lovrič (Sturm Graz) Ried 0-1 Sturm Graz Sedel na rezervni klopi.
Robert Berić (Rapid Dunaj) Rapid Dunaj 3-0 WAC Igral do 87. minute, v 37. minuti ter 48. minuti dosegel zadetka za 1:0 in 2:0.
AZERBAJDŽAN – PREMIER LEAGUE
Lucas Horvat (FC Baku) Inter Baku 7-0 FC Baku Odigral celotno srečanje.
Jure Travner (FC Baku) Inter Baku 7-0 FC Baku Odigral celotno srečanje.
BELGIJA – JUPILER PRO LEAGUE
Martin Milec (Standard Liege) Waasland-Beveren 0-2 St. Liege Odigral celotno srečanje.
BOLGARIJA – A GROUP
Roman Bezjak (Ludogorets) Ludogorets 4-1 Litex Lovech Izven postave.
CIPER – FIRST DIVISION
Andraž Kirm (AC Omonoia Nicosia) AC Omonoia Nicosia 0-1 AEK L. Izven postave.
ČEŠKA – GAMBRINUS LIGA
Elvis Bratanović (Bohemians 1905) Bohemians 1905 2-0 Slavia Prague Odigral celotno srečanje, v 77. minuti podal za 2:0.
FRANCIJA – LIGUE 1
Ažbe Jug (Bordeaux) Bordeaux 3-0 Evian TG Sedel na rezervni klopi.
GRČIJA – SUPERLEAGUE
Robert Kurež (Ergotelis) Niki Tolos 1-4 Ergotelis Igral od 82. minute.
Rok Štraus (Ergotelis) Niki Volos 1-4 Ergotelis Izven postave.
Andraž Struna (PAS Giannina) Kerkyra 2-0 PAS Giannina Odigral celotno srečanje.
Mirnes Šišić (OFI Crete) OFI Crete 1-0 Atromitos Izven postave.
HRVAŠKA – 1. HNL
Dejan Mezga (Hajduk) RNK Split 1-1 Hajduk Odigral celotno srečanje.
Goran Cvijanovič (Rijeka) Rijeka 1-2 Dinamo Zagreb Odigral celotno srečanje.
Miral Samadržič (Rijeka) Rijeka 1-2 Dinamo Zagreb Igral do 11. minute.
ITALIJA – SERIE A
Samir Handanović (Inter) Palermo 1-1 Inter Odigral celotno srečanje.
Rene Krhin (Inter) Palermo 1-1 Inter Sedel na rezervni klopi.
Josip Iličić (Fiorentina) Atalanta 0-1 Fiorentina Odigral celotno srečanje.
Valter Birsa (Chievo) Chievo 2-3 Parma Igral do 73. minute.
Boštjan Cesar (Chievo) Chievo 2-3 Parma Odigral celotno srečanje.
Dejan Lazarević (Chievo) Chievo 2-3 Parma Odigral celotno srečanje, v 4. minuti podal za 1:0.
Jasmin Kurtić (Fiorentina) Atalanta 0-1 Fiorentina Igral od 56. minute, v 58. minuti dosegel edini zadetek na srečanju.
Siniša Anđelković (Palermo) Palermo 1-1 Inter Odigral celotno srečanje.
Luka Krajnc (Cesena) Cesena 2-2 Empoli Sedel na rezervni klopi.
ITALIJA – SERIE B
Aljaž Struna (Capri) Capri 2-2 Trapani Odigral celotno srečanje, v 25. minuti prejel rumeni karton.
Armin Bačinovič (V. Lanciano) V. Lanciano 1-5 Frosinone Sedel na rezervni klopi.
Maks Barišič (Catania) Catania 0-0 Modena Izven postave.
Jan Koprivec (Perugia) Perugia 2-2 Vicenza Sedel na rezervni klopi.
Enej Jelenič (Livorno) Bari 2-0 Livorno Sedel na rezervni klopi.
IZRAEL – LIGA HA´AL
Miha Mevlja (Sakhnin) Sakhnin 1-1 H. Arce Izven postave.
JAPONSKA – J. LEAGUE
Milivoje Novaković (Shimizu) Kobe 3-1 Shimizu Odigral celotno srečanje, v 69. minuti dosegel zadetek za 3:1.
Zlatan Ljubijankić (Omiya) Tokushima 0-2 Omiya Odigral celotno srečanje.
KAZAKHSTAN – PREMIER LIGA
Rok Roj (FK Taraz) FK Taraz 2-1 Atyrau Odigral celotno srečanje.
Matic Maruško (Kaisar Kyzylorda) Aktobe 0-0 Kaisar Kyzylorda Igral od 88. minute.
KITAJSKA – SUPER LEAGUE
Luka Žinko (Hangzhou) Hangzhou 3-4 Liaoning Igral prvi polčas.
MALTA – PREMIER LEAGUE
Vito Plut (Floriana FC) Floriana FC 3-3 Zebbug Odigral celotno srečanje, v 43. minuti ter 47. minuti dosegel zadetka za 1:1 in 2:1.
MADŽARSKA – NEMZETI BAJNOKSAG
Timotej Dodlek (Donaujvaros) MTK Budapest 2-0 Dunaujvaros Odigral celotno srečanje.
Rene Mihelič (Debrecen) Debrecen 0-0 Kecskemeti TE Izven postave, poškodba.
Dalibor Volaš (Debrecen) Debrecen 0-0 Kecskemeti TE Igral prvi polčas, v 31. minuti prejel rumeni karton.
NEMČIJA – 1. BUNDESLIGA
Denis Perger (SC Freiburg) Hertha Berlin 2-2 SC Freiburg Izven postave.
Jon Gorenc Stankovič (BvB 09) 3. liga: BvB II 0-2 Fortuna Koln Odigral celotno srečanje, v 81. minuti prejel rumeni karton.
Tim Matavž (Augsburg) Augsburg 4-2 Werder Bremen Igral od 63. minute, v 93. minuti dosegel zadetek za 4:2.
Mišo Brečko (Köln) Koln 0-0 Borusia M. Odigral celotno srečanje.
Dominic Maroh (Köln) Koln 0-0 Borusia M. Odigral celotno srečanje.
NEMČIJA – 2. BUNDESLIGA
Zlatko Dedič (FSV Frankfurt) FSV Frankfurt 1-5 Bochum Igral od 73. minute.
Goran Šukalo (G. Fürth) G. Furth 2-1 Kaiserslautern Odigral celotno srečanje, v 18. minuti prejel rumeni karton.
ROMUNIJA – LIGA I
Nejc Mevlja (Pandurii) Astra 2-1 Pandurii Sedel na rezervni klopi.
RUSIJA – PREMIER LEAGUE
Dalibor Stevanovič (T. Moskva) T. Moskva ?-? Dynamo Moskva Ponedeljek ob 18:00 uri.
POLJSKA – EKSTRAKLASA
Saša Aleksander Živec (Piast G.) Piast G. 4-2 Cracovia Izven postave.
SLOVAŠKA – CORGON LIGA
Ajdin Redzić (MFK Košice) Myjava 0-2 MFK Košice Izven postave, poškodba.
SRBIJA – SUPERLIGA
Davor Škerjanc (FK Voždovac) OFK Beograd 1-0 FK Voždovac Odigral celotno srečanje.
David Poljanec (Radnički 1923) Radnički 1923 0-3 Partizan Igral do 80. minute, v 10. minuti prejel rumeni karton.
Branko Ilič (Partizan) Radnički 1923 0-3 Partizan Odigral celotno srečanje.
Nejc Pečnik (Crvena zvezda) Crvena zvezda 2-0 Novi Pazar Igral do 63. minute.
ŠKOTSKA – PREMIERSHIP
Uroš Celcer (FC Ross County) Aberdeen 3-0 FC Ross County Izven postave.
ŠPANIJA – LA LIGA
Jan Oblak (Atletico Madrid) Atletico Madrid 2-2 Celta Vigo Sedel na rezervni klopi.
Denis Kramar (Getafe) Getafe ?-? Valencia Ponedeljek ob 20:45 uri.
Bojan Jokić (Villarreal) Villarreal 4-2 Rayo Vallecano Izven postave, poškodba.
ŠVICA – SUPER LEAGUE
Džengis Čavušević (St. Gallen) Pokal: Le Mont 1-2 St. Gallen Igral do 76. minute, v 47. minuti dosegel zadetek za 0:2.
TURČIJA – SUPER LIG
Vid Belec (Torku Konyaspor) Sivasspor 0-0 Torku Konyaspor Odigral celotno srečanje.
Rajko Rotman (Istanbul BB) Istanbul BB ?-? Trabzonspor Ponedeljek ob 18:00 uri.
UKRAJINA – PREMIER LIGA
Gregor Balažic (Karpaty Lviv) Karpaty Lviv 3-3 Metalist Kharkiv Odigral celotno srečanje, v 94. minuti dosegel zadetek za 3:3.