Čeprav je 6. januar državni praznik v marsikateri evropski državi, pa nogometaši v Italiji, Grčiji, Španiji in Izraelu ne poznajo počitka in nadaljujejo s prvenstvom, medtem ko so v Angliji, Franciji in na Portugalskem praznični dan izkoristili za pokalna tekmovanja. Znova pa je zaživela tudi nogometna tržnica.

Pregled pričenjamo na Apeninskem polotoku, saj so bile na sporedu tekme 18. kroga.  AC Milan je brez poškodovanega Valterja Birse na krilih Kakaja prepričljivo s 3:0 odpravil Antalanto. Brazilec je dvakrat zatresel mrežo gostov iz Bergama, tretji gol za Rossonere je po podaji sijajnega Kakaja dosegel komaj 18-letni Bryan Cristante. Iličićeva Fiorentina se je doma dolgo mučila z Livornom, vijoličasti so odpor novopečenega prvoligaša strli šele v drugem polčasu, ko je v 66. minuti odločilni zadetek zabil Rodiguez. Samir Handanović je z Interjem gostoval pri Laziu v Rimu in doživel tretji prvenstveni poraz. Zmago sinjemodrih je ob povratku Edyja Reje v 81. minuti zagotovil nemški veteran Miroslav Klose. Prav tako se praznih rok z gostovanja vračata Jasmin Kurtić s Sassuolom in Rene Krhin z Bologno. Prvi je igral v drugem polčasu, medtem ko je drugi poraz svoje ekipe spremljal s klopi za rezervne igralce. Tekma med Chievom in Cagliarijem se je končala z najbolj nepriljubljenim izidom – 0:0.  Najbližje zmagi so bili gostje iz Sardinije, vendar pa je Pinilla zastreljal najstrožjo kazen. Prekršek za enajstmetrovko je storil slovenski branilec Boštjan Cesar. Drugi Slovenec v dresu “Letečih oslov” Dejan Lazarević pa je zaman čakal na priložnost.

V Grčiji Dino Šeremet nadaljuje z odličnimi igrami v dresu Panthrakikosa in še petič letos ni prejel zadetka. Giannina je doževela boleč poraz na domačem terenu, domači trener je Andraža Struno med polčasom pustil v slačilnici. Svoje navijače je doma razočaral tudi Aris, ki ga letos čaka ogorčen boj za obstanek med elito. Roka Elsnerja ni bilo v ekipi.

Pokalna tekmovanja so v Angliji minila brez Slovencev. Presenetljivo je Zabretov Swansea izločil Manchester United. Cardiff je bil premočan za Newcastle, Korenov Hull City pa ni imel večjih težav z nižjeligašem Middlesbroughom. Tudi v Franciji se je Jugov Bordeaux zanesljivo uvrstil v naslednji krog pokala. Mladi, komaj 20-letni vratar Jan Oblak v dresu Benfice dokazuje, zakaj se je znašel na seznamu 101 najboljšega mladega nogometaša sveta po izbori revije Don Balon, saj je ob visoki zmagi Benfice, ki je Gilu Vicenteju nasula kar 5 zadetkov, znova zaklenil svoja vrata in je nepremagan že 383 minut.

Avtorja: Nicole Michaelis & Peter Dominko

NOGOMETAŠ TEKMA OPOMBE
ANGLIJA – PREMIER LEAGUE
Robert Koren (Hull City) Middlesbrough 0-2 Hull City (FA Cup) Izven postave.
Etien Velikonja (Cardiff City) Newcastle 1-2 Cardiff City (FA Cup) Izven postave.
Gregor Zabret (Swansea City) Manchester Utd 1:2 Swansea City (FA Cup) Izven postave.
ANGLIJA – LEAGUE ONE
Haris Vučkić (Newcastle Utd) Brez tekme.
AVSTRIJA – BUNDESLIGA
Kevin Kampl (RB Salzburg) Zimski premor.
Dare Vršič (Austria Wien) Zimski premor.