Slovenski nogometaši, ki si kruh služijo v tujini, so bili v preteklem vikendu zelo razpoloženi. Nekateri so bili celo glavni junaki svojih klubov, uspešni pa so bili tudi pri asistencah.

Luka Elsner je pred začetkom sezone postal šele drugi Slovenec, ki je sedel na trenersko klop katerega od klubov v petih najmočnejših ligah. V petek zvečer je njegov Amiens meče prekrižal z velikim Olympiquejem iz Marseilla. Francoski velikan in nekdanji zmagovalec Lige prvakov je bil pred tekmo velik favorit, a so varovanci Luke Elsnerja prikazali izjemno borbeno igro in v 90. minuti vodili že z 2:1. Nogometaši Marseilla so kljub napadom ostali praznih rok, po silovitem protinapadu Amiensa pa so prejeli še en zadetek in tekma se je končala z rezultatom 3:1. Amiens je bil skozi celotno tekmo boljši nasprotnik, goste pa je dvakrat rešil še okvir vrat. Z zmago nad velikanom iz Marseilla je nekdanji trener ljubljanske Olimpije in Domžal doživel najodmevnejšo zmago v karieri, njegov Amiens pa je slavil še tretjič v sezoni in skočil na enajsto mesto.

Uspehov slovenskih predstavnikov v Franciji pa s tem še ni bilo konec. Robert Berić, ki uspešno zastopa barve Saint Etienna, je bil veliki junak tekme proti še enemu francoskemu velikanu. Tokrat je z golom z glavo v 90. minuti tekme potopil veliki Lyon in se veselil pomembnih treh točk. Za Berića je bil to sicer prvi gol v sezoni, a zato toliko bolj pomemben.

Zmagoviti gol za zmago Vitesseja nad Utrechtom pa je dosegel tudi Tim Matavž. Primorec, ki je po poškodbi znova našel svojo formo, je v 68. minuti zadel za 2:1 in svojemu klubu priigral pomembne tri točke. Matavž je znova prejel vpoklic v slovensko reprezentanco, na svojem računu pa ima v tej sezoni že pet zadetkov. Vitesse je s tem slavil še tretjo zaporedno zmago in skočil na četrto mesto lestvice.

Svoj strelski pohod pa nadaljuje še en slovenski napadalec. Andraž Šporar, ki je med tednom dosegel zadetek tudi v Ligi Evropa, je bil tokrat uspešen v domačem prvenstvu na tekmi proti Ružomberoku. Nekdanji kapetan Olimpije je zadel v 84. minuti in svojemu Slovanu priigral točko. Slovenska številka devet je v letošnji sezoni dosegla že osem zadetkov.

Do svojega prvega zadetka v majici belgijskega drugoligaša Sporting Lokerena pa je prišel mladi Anel Hajrić. Triindvajsetletni napadalec je bil uspešen v sedmi minuti, ko je zadel za 0:1. Tekma se je končala z rezultatom 2:3, Lokeren pa je nad Oud-Heverlee Leuvenom prišel do pomembne zmage.

Gol je dosegel tudi slovenski krilni napadalec Benjamin Verbič, ki v ukrajinskem prvenstvu zastopa barve kijevskega Dynama. Verbič je je v 95. minuti uspešno izvedel enajstmetrovko, Dynamo pa je proti klubu Kolos Kovalivka slavil visoko zmago z 0:4. Dynamova sedmica je v letošnjem prvenstvu dosegla tri zadetke, klub iz ukrajinske prestolnice pa trenutno zaseda visoko tretje mesto.

S tem pa se zadetki slovenskih nogometašev še niso končali. Damjan Bohar in Saša Aleksander Živec, ki igrata pri poljskem prvoligašu Zaglebie Lubin, sta znova odlično sodelovala. Bohar je po podaji Živca zadel za drugi gol na tekmi, Lubin pa je na koncu slavil zmago z 1:2. Nekdanji nogometaš Maribora je s tem dosegel peti letošnji zadetek, Živec pa je vpisal drugo asistenco.

Svojo prvo podajo za zadetek pa je zabeležil zvezdnik Atalante Josip Iličić. Čeprav je Jojo med tednom zapravil enajstmetrovko na tekmi v Ligi prvakov, se je slovenska sedmica oddolžila s asistenco v Serie A, Atalanta pa je tekmo dobila z 1:3. Bergamasci so z zmago nad Leccejem slavili še tretjič zapored, s tremi točkami zaostanka za vodilnim Juventusom pa zasedajo tretje mesto.

S prvo asistenco pa je sezono v ameriški nogometni ligi končal branilec Aljaž Struna. Njegov Huston Dynamo je s 4:2 slavil zmago nad zvezdniškim LA Galaxyjem, Pirančan pa je podal za 2:2. Dynamo se kljub zmagi ni uvrstil v končnico, s tem pa je Struna že končal letošnjo sezono.

Vipotnik z izjemnim zadetkom prekinil strelski post

Slovenski reprezentančni napadalec Žan Vipotnik je po dveh mesecih ponovno zablestel v dre…