Nogometaše Olimpije danes v Stožicah čaka obračun prvega kvalifikacijskega kroga za uvrstitev v ligo prvakov. Slovenski prvaki so se v boju za evropsko klubsko elito znašli prvič po letu 2018, proti latvijskemu prvaku Valmieri bodo lovili zgodovino.

Po uvrstitvi med slovensko prvoligaško elito leta 2009 so zmaji že po eni sezoni prisostvovali v evropskih tekmovanjih. Nocoj se bodo tretjič podali v boj za uvrstitev med 32 najboljših klubov stare celine, tudi z namenom, da spišejo zgodovino. Olimpija namreč v dosedanjih dveh poskusih ni bila uspešna in je ostala brez napredovanja.

Svojo prvo priložnost so zeleno-beli imeli v sezoni 2016/17, ko so se v drugem kvalifikacijskem krogu pomerili s Trenčinom. Slovaki so v nadaljnje tekmovanje napredovali zaradi več doseženih zadetkov v gosteh, potem ko je po 180 minutah igre skupni izid bil 6:6. Za Olimpijo sta na obeh tekmah usodna bila prva polčasa. Na obračunu v Stožicah je Trenčin šokiral ljubljanske navijače in že po dobre pol ure v domačo mrežo pospravil štiri zadetke. Ljubljančani so se uspeli zbrati, v nadaljevanju zadeli trikrat in srečanje kljub vsemu zaključili s še vedno ugodnih 3:4. Toda tudi povratni dvoboj se ni začel po željah slovenskega predstavnika, saj je Trenčin že po 20 minutah vodil z 2:0. Olimpija je do polčasa uspela izenačiti, v 79. minuti pa je celo povedla. V zaključku je sledil napad na vse ali nič, vendar odrešilnega zadetka za napredovanje ni bilo.

V sezoni 2018/19 so zmaji bili najbližje uvrstitvi v skupinski del katerega od Uefinih tekmovanj, ko so prilezli vse do zadnje stopničke v kvalifikacijah za evropsko ligo. Svojo pot na mednarodnem prizorišču je Olimpija sicer pričela v prvem krogu kvalifikacij za uvrstitev v ligo prvakov, a tudi v tem primeru prve stopničke ni preskočila. Žreb za Ljubljančane ni bil ugoden, saj jim je namenil z naftnim denarjem podprt Karabag. Po težkem boju so Azarbejdžanci z 0:1 dobili obračun v Stožicah, teden dni kasneje pa so na domačem terenu po 90 minutah brez doseženega zadetka minimalno prednost zadržali.

Valmiera sicer ni prvi predstavnik latvijskega nogometa, proti kateremu se bodo merili Ljubljančani. V sezoni 2019/20 je Olimpija kvalifikacije za evropsko ligo začela z obračunom prvega kroga proti ekipi RFS iz Rige. Zeleno-beli so takrat v Stožicah doživeli presenetljiv poraz z 2:3, a so na povratnem dvoboju v latvijski prestolnici slavili z 0:2 ter se uvrstili v naslednji krog.

Naloži več novic od D.Š.
Naloži več novic iz Liga prvakov

Na finalnem obračunu lige prvakov bo pravico delil Slavko Vinčić

Mariborski sodnik Slavko Vinčić bo 1. junija na stadionu Wembley v Londonu sodil na finaln…