V nepopolnem prvem krogu 1. SNL so sodniki pokazali skupno 18 rumenih kartonov oz. 4,5 na posamezno srečanje, največ v Ljubljani, kjer sta se pomerila ljubljanska Olimpija in velenjski Rudar. V Stožicah je glavni sodnik Glažar pokazal kar osem rumenih kartonov. Šest jih je podelil gostujočim nogometašem in Velenjčani so tako postali prvo moštvo v novi sezoni, ki je bilo zaradi nediscipline kaznovano s finančno kaznijo. Novost na slovenskih prvoligaških igriščih predstavljata peti in šesti pomočnik, ki svoje delo opravljata tik ob levi vratnici obeh golov. Pet sodnikov so lahko spremljali gledalci v Mariboru in Kopru. Sicer pa je tudi uvod v novo sezono postregel z nekaj kontroverznimi odločitvami delivcev pravice.

MARIBOR 2:1 ZAVRČ, 12. julij 2013
Glavni sodnik: Matej Jug (Tolmin), 1. pomočnik: Uroš Bensa (Kojsko), 2. pomočnik: Janez Lunežnik (Zg. Ložnica)
4. sodnik: Franci Pavlič (Laze v Tuhinju), 5. sodnik: Davor Drečnik (Hrastnik), 6. sodnik: Vojko Goričan (Loče pri Poljčanah)

Na uvodu v novo sezono se je Maribor v Ljudskem vrtu pomeril z ambicioznimi novinci iz Zavrča na srečanju, ki je minilo v športnem duhu obeh moštev in na katerem je Matej Jug podelil štiri rumene kartone. Navkljub temu pa so za nekaj razburjanja na tribunah poskrbeli sodniki pri dveh situacijah, ki so jih razrešili s polovično uspešnostjo. Sredi prvega polčasa pri izidu 0:1 je igralec Zavrča Sandi Čeh v svojem kazenskem prostoru grobo zrušil na tla Trajkovskega in čeprav se je očitni prekršek za enajstmetrovko zgodil le dobrih pet metrov pred očmi dobro postavljenega Juga se slednji ni odločil za pisk in je očitno napačno ocenil, da prekrška ni bilo. Druga situacija, ki smo jo vzeli pod drobnogled se je zgodila globoko v sodnikovem dodatku. Potem, ko so vijoličasti preobrnili izid in povedli z 2:1 je v sodnikovem dodatku Zavrč izpeljal še en nevaren protinapad in zabil izenačujoči zadetek, ki pa ga je Jug po posredovanju stranskega sodnika pravilno razveljavil. Počasni posnetek namreč nazorno prikazuje, da je Benko ob prvem strelu Golubarja, ki ga je Handanović obranil, bil globoko v prepovedanem položaju.

Nedosojeno enajstmetrovko je mogoče videti pri 1:45, pravilno razveljavljen zadetek Zavrča pa pri 5:48

KOPER 2:1 KRKA, 13. julij 2013
Glavni sodnik: Mitja Žganec (Ljubljana), 1. pomočnik: Jure Praprotnik (Ljubljana), 2. pomočnik: Dejan Povšnar (Zagorje ob Savi)
4. sodnik: Marko Stančin (Ljubljana), 5. sodnik: Balažič Dejan (Ljubljana), 6. sodnik: Andrej Žnidaršič (Kranj)

Na srečanju v Kopru izpostavljamo situacijo ob prvem zadetku kanarčkov. V sedmi minuti je po poizkusu Brečevića iz roba kazenskega prostora gostujoči vratar Obradović še uspel ohraniti svojo mrežo nedotaknjeno, vendar je do odbite žoge prišel Palčić in tako vpisal svoj prvi zadetek v novi sezoni. Ob strelu Brečevića je Palčić najbrž bil v prepovedanem položaju, vendar je šlo za centimetre in dejansko bi bila potrebna računalniška analiza za dokončni odgovor ali je šlo za prepovedan položaj ali ne. Tudi to srečanje je minilo ob le treh dosojenih kartonih. Domačini so v drugem polčasu v kazenskem prostoru Krke zahtevali igranje z roko enega od nogometašev, a je počasni posnetek pokazal, da za to ni bilo nobene osnove.

Posnetek prvega zadetka Kopra je mogoče videti na uradni strani Prve Lige (od 0:25 naprej): klik

OLIMPIJA 1:2 RUDAR VELENJE, 13. julij 2013
Glavni sodnik: Roman Glažar (Ptuj), 1. pomočnik: Janez Bezjak (Gorišnica), 2. pomočnik: Aleš Skok (Kidričevo)
4. sodnik: Borut Janžekovič (Ptuj)

Še največ dela so imeli sodniki v Ljubljani. Glavni delilec pravice je namreč na srečanju med Olimpijo in Rudarjem podelil kar osem rumenih kartonov, dva so prejeli domačini in kar šest gostujoči igralci. Moštvo Rudarja je zaradi nediscipline bilo kasneje s strani disciplinskega sodnika kaznovano še z denarno kaznijo 360 evrov. Srečanje je postreglo tudi z dvema spornima situacijama. Prva se je zgodila v 12. minuti, ko so knapi povedli z 0:1. Ob izvajanju prostega strela ter predložku v kazenski prostor so gostujoči igralci zrušili kar dva igralca Olimpije in v nadaljevanju akcije je z glavo bil uspešen Kašnik. Počasni posnetek kaže, da je do prekrška v napadu dejansko prišlo in bi akcija morala biti zaustavljena še pred zaključnim strelom bivšega člana zelenih. So pa še z eno sporno odločitvijo postregli delilci pravice tik ob koncu srečanja. Ob presenetljivem rezultatu 1:2 v korist Velenjčanov je četrti sodnik Janžekovič pokazal kar šest minut dodatka (glavni sodnik Glažar je teh šest minut na koncu podaljšal še za minuto!), kar je glede na potek dogodkov v drugem polčasu bila povsem nerazumljiva odločitev, ki bi zagotovo povzročila veliko razburjenja, v kolikor bi domačini v zadnjih sekundah uspeli izenačiti. Drugi polčas je v Stožicah tako ob zaostanku Olimpije bil podaljšan enako kot prvi polčas, v katerem so vmes za nekaj minut celo ugasnili reflektorji. Kaj natančno je botrovalo podaljšanju drugega dela za sedem minut nam ni znano. Omeniti še velja dosojeno enajstmetrovko, iz katere so Velenjčani dosegli zmagotovi zadetek. Ta je bila dosojena povsem pravilno.

Posnetek prvega zadetka Rudarja je mogoče videti na uradni strani Prve Lige (od 0:28 naprej), pravilno dosojena enajstmetrovka (od 1:55 naprej): klik

TRIGLAV 0:1 GORICA, 14. julij 2013
Glavni sodnik: Miran Bukovec (Lendava), 1. pomočnik: Marjan Tompa (Turnišče), 2. pomočnik: Simon Smej (Fokovci)
4. sodnik: Darjan Kovačič (Grosuplje)

Na edinem srečanju prvega kroga, ki je bilo odigrano v nedeljo, smo analizirali dva dogodka, in sicer po enega na vsaki strani. Prvi se je zgodil na začetku srečanja pri rezultatu 0:0, ko je Mustafa Nukić prodiral v kazenski prostor Goričanov in padel ter zahteval enajstmetrovko. Počasni posnetek sicer kaže na dvoboj Nukića z goriškim branilcem, vendar je napadalec Triglava padel preveč na lahko in ob premalo kontakta ter je najstrožjo kazen najbrž želel izsiliti. Najbolj sporen dogodek iz te tekme pa se je zgodil v 62. minuti, ko je Vetrih močno streljal ter stresel prečko, od katere se je žoga odbila v tla in nazaj v polje. Čeprav so Goričani signalizirali, da je žoga prečkala golovo črto so se sodniki odločili drugače in do spremembe na semaforju vendarle ni prišlo. Na tem srečanju dodatnih sodnikov sicer ni bilo, stranski pa ob strelu Vetriha ni bil v najboljšem položaju, da bi lahko ocenil let žoge. Počasnega posnetka te akcije nažalost ne moremo predložiti, saj je nekdo na uradni strani lige celotno zadevo “pozabil” vključiti v povzetek srečanja.  Podobnih zadev smo sicer vajeni že od lanske sezone in so povsem nepotrebne, saj znižujejo kredibilnost lige.

Posnetek akcije Nukića je mogoče videti na uradni strani Prve Lige (od 0:25 naprej), na sporno situacijo iz 62. minute so pri Prvi Ligi “pozabili”: klik