Težave SLO klubov in problem 1.SNL

Debatirajte o Prvi slovenski ligi in o pokalu
Odgovori
Ceks
Prispevkov: 661
Pridružen: 18. Jan 2012 16:34

Re: Težave SLO klubov in problem 1.SNL

#221

Odgovor Napisal/-a Ceks » 20. Mar 2013 23:49

Zanimivo, Mura bo mogoče začela znova v nižjem rangu...

http://www.siol.net/sportal/nogomet/slo ... evati.aspx

Menim, da bo potem SLO Liga še bolj obubožana, saj je MS veljala za nogometno mesto. Ob pogledu na tribune v zadnjih 2 krogih, ko smo vsi čakali na začetek spomladanskega dela prvenstva pa lahko potrdimo, da je SLO liga v enem izmed najslabših obdobij v zgodovini od osamosvojitve oz. od samega nastanka.

Uporabniški avatar
Astoria
Prispevkov: 2288
Pridružen: 19. Dec 2011 22:49

Re: Težave SLO klubov in problem 1.SNL

#222

Odgovor Napisal/-a Astoria » 27. Mar 2013 17:05

Mura bo očitno znova propadla, Gorica se bori na vse kriplje, zaostajajo s 4 plačami, junija odstopi vodstvo etc.
Imamo sploh mi 10 klubov v Sloveniji, ki bi lahko igrali v 1.ligi? Seveda igrali normalno, da se ve na čem so in da se igralci ukvarjajo samo z igranjem in čim boljši uvrstitvi in ne o tem kako niso dobili plač, pa če bo njihov klub šel po gobe. Lahko sestavimo 1.ligo 10 klubov, kjer se vsi lahko borijo za nekaj, ne pa da vnaprej veš kdo bo prvak, kdo bo v Evropi in kdo se bo boril za izpad, vse zaradi denarja?
Mi smo izjemno daleč od kake širitve lige, če še 10 klubov ne more v miru delovati.

Uporabniški avatar
Viator&Vektor
Prispevkov: 6583
Pridružen: 21. Dec 2011 14:58
Klub: Železničar

Re: Težave SLO klubov in problem 1.SNL

#223

Odgovor Napisal/-a Viator&Vektor » 27. Mar 2013 18:26

Nimamo deset klubov. Ampak ravno zato moramo razširiti ligo. Najprej je treba dojeti da profesionalizem tako ne funkcionira in ko bomo meli spet polamatersko ligo z dvemi, tremi profi klubi, komot uvedemo nek normalnejši sisem z 12-16 moštvi, se pravi naberemo tisto kar je sposobno igrati na celem ozemlju RS iz prve in druge lige, ostalo pa potem lokalno vzhod/zahod ali nekaj. Sam sicer nisem najbolj navdušen nad tem, ampak tk sistem je bil tu večino časa in očitno edini normalno funkcionira.
Bolje izpasti glup, kot iz lige.

Ceks
Prispevkov: 661
Pridružen: 18. Jan 2012 16:34

Re: Težave SLO klubov in problem 1.SNL

#224

Odgovor Napisal/-a Ceks » 28. Mar 2013 21:23

Žal nimamo 10 profesionalnih klubov.

Mura v primeru poraza proti Triglavu v naslednji tekmi izpada iz lige, če bo sploh uspela preživet do konca sezone. Gorica očitno tudi počasi propada. Vprašanje do kdaj bosta zdržala Triglav in Aluminij...

Ostane 6 klubov od katerih je stabilen samo Maribor, deloma pa še Koper in Olimpija. Edino kar nam preostane je pol-profesionalna liga, kjer bi se tem 6 klubom dodalo še 10 ostalih in bi se igralo pol-profesionalno, kar pomeni da bi v nekaterih ekipah bili igralci amaterji plačani le s premijami, tako bi klub imel vsaj denar za pokrit prevoze na gostovanja, sodnike in tekoče stroške... Nekaj podobnega kot je sedaj v 2.ligi.

Pietro
Prispevkov: 2338
Pridružen: 14. Nov 2012 15:08

Re: Težave SLO klubov in problem 1.SNL

#225

Odgovor Napisal/-a Pietro » 28. Mar 2013 21:48

Sam se za Triglav ne bojim tako zelo kot za Muro, Gorico in Aluminij, ker v Kranju vseeno delajo pametno in preudarno, predvsem pa v okviru svojih zmožnosti... Pa še široko bazo nogometašev imajo, praktično lahko potegnejo iz celotnega kranjskega bazena, vsi pač ne grejo k Olimpiji in Domžalam...

Uporabniški avatar
xpero39
Prispevkov: 470
Pridružen: 30. Jun 2012 21:06
Klub: NK Maribor
Kraj: Gornja Radgona

Re: Težave SLO klubov in problem 1.SNL

#226

Odgovor Napisal/-a xpero39 » 30. Mar 2013 00:09

Mi lahko kdo razloži razliko med profesionalno ligo in polprofesionalno? MIslim predvsem razlike glede na uvrstitve v Evropi, če kaj vpliva. Pa tudi to zakaj se trudi NZS ohraniti profesionalno ligo kakšne so koristi le tega?

Drugače se sam strinjam z ugotovitvijo, da razširitev pride prav le v primeru da liga postane pol profesionalna. Trenutno nimamo dovolj financ v Sloveniji, da bi si lahko privoščili razširitev lige iz 10 na 12 ekip, čeprav bi iz tega nastale le pozitivne stvari, saj bi liga postala bolj zanimiva in tekmovalna.

Sam sem menenja, da je trenutno število ekip Prve lige še zadnji problem. Najpomembnejše je po mojem ustvariti boljše, stabilnejše pogoje za prvoligaške klube. Potrebna je sprememba zakona, ki prepoveduje prodajo piva na stadionih in pravtako poskrbeti za manjše stroške za organizacijo tekem. Nevem, mogoče bi morala sodnike plačati NZS oziroma še bolj pomembno bi bilo nekaj postoriti glede visoko zahtevanih in dragih varnostnih pogojih za tekme.

Glede financ govorim bolj ali manj po občutko, na pamet =). Vendar kjerkoli se da bi bilo potrebno znižati stroške tekem, saj hočemo da klubi z njimi ustvarjajo profit in ne izgube.

Je kdo tukaj, ki ima slučajno izkušnje s financami v prvoligaških/drugoligaških klubih oziroma ve kako so sestavljeni? Zdaj za proračun si prestavljam od kje prihajajo prilivi (sponzorji,karte,UEFA,NZS...), zato me zanimajo bolj odlivi, največji del slednjih so zagotovo plače igralcev in ostalega osebja, vendar mene bolj zanimajo kakšni so infrastrukturni in tehnični stroški za tekme in koliko to predstavlja v proračunu. Vesel bi bil kakšnega dejanskega finančnega poročila za kateri prvoligaški/drugoligaški klub, je to dostopno? (Na spletu sem sam našel le NZSjeva poročila.

mura ms
Prispevkov: 152
Pridružen: 17. Dec 2011 16:42

Re: Težave SLO klubov in problem 1.SNL

#227

Odgovor Napisal/-a mura ms » 30. Mar 2013 07:55

Jaz sem že pred leti imel jasno stališče, da brez polprofesionalne lige dolgoročno ne bomo zmogli. Kdor misli, da zmore financirati profesionalni pogon, naj ga ima. Trenutno vidim samo en takšen klub - to je Maribor. Poglejmo samo primer Mure 05 - dvakrat v nekaj letih so se ušteli. Po mojem skromnem mnenju je bil največji problem nesposobnost vodilnih. Olimpiji trenutno gre, ampak kaj, ko se bo presidente odločil, da ima vsega poln racku? Identinčna zgodba je v Zavrču. Da ne omenjam mutnih klubov, v katerih se dogaja marsikaj, samo ne profi poslovanje. Želim reči, da lahko tudi na ravni NZS-ja odločimo, da naslednjo sezono štartamo s polprofi ligo. Ampak kaj, ko se bo skoraj vsako sezono našel kdo, ki bo igralcem obljubljal več, kot zmore dati, ki svojega delovanja ne bo prilagodil polprofi pogojem. Jaz dvomim, da bi nam uspelo v kratkem priti do polprofi lige. Preprosto se bo vedno našel kdo, ki bo mislil drugače, ki se bo preračunal in posledično bomo tudi vnaprej imeli vsako leto klub, ki bo mislil, da se lahko gre profesionalnost, namesto tega pa bomo dobili samo nov kaotičen klub.

mura ms
Prispevkov: 152
Pridružen: 17. Dec 2011 16:42

Re: Težave SLO klubov in problem 1.SNL

#228

Odgovor Napisal/-a mura ms » 30. Mar 2013 08:00

Po drugi strani pa se strinjam z ukrepi, ki bi jih morali izvesti za povečanje števila gledalcev na tribunah. To, kar imamo trenutno to pomlad, je kritično. Še Fazanerija in Ljudski vrt sta padla na neverjetno mizerne številke obiska. So pa nekateri ukrepi, npr. pivo na tekmah, povezani z zakonodajo in tu ne vidim realne možnosti, da do tega res pride. Je pa potrebno dosti ukrepov, v bistvu bi jih morali izvesti že pred leti, pa se jih ni nihče lotil. Torej nisem optimist glede obiska tudi v naslednjih letih. Izjema bodo derbiji Maribor-Olimpija v Ljudskem vrtu in evropske tekme Maribora. Niti lokalnih derbijev nimamo več. Tisti, ki so pa, pa so daleč od pomena besede derbi.

skoko
Prispevkov: 93
Pridružen: 20. Dec 2011 08:21
Kraj: Prekmurje

Re: Težave SLO klubov in problem 1.SNL

#229

Odgovor Napisal/-a skoko » 30. Mar 2013 08:20

Število klubov v evropskih tekmovanjih se določa s prejšnjimi "dosežki" držav, tako da mislim, da je čisto vseeno ali je liga profesionalna ali polprofesionalna.
Vsi že vemo, da je sponzorskega denarja zelo malo. Pri nekaterih klubih zaenkrat še gre Luka Koper, Premogovnik Velenje, Talum... Vidimo kakšno je sedaj stanje z Gorico. Podobno bo s temi klubi, če izgubijo te sponzorje.

Moje mnenje je, da je glaven problem organizacija tekem. Na tekmah bi naj klubi služili. A se to ne dogaja. Kje za vraga potem naj pridejo do sredstev, če ni sponzorjev, tekme prinašajo minuse?
Primer: Recimo vem, da Mura za organizacijo ene tekme rabi cca. 5000€, če gre za kakšen derbi še precej več. Če računamo, da je povprečna cena vstopnice tam 5-6€ (otroci imajo cenejše vstopnice zato je povprečje nižje) morajo za vsako tekmo prodati vsaj 1000 vstopnic, da prideš na 0. Kje pa je še, da kaj zaslužiš. Recimo to niti Muri ne uspe pokriti, pa ima celo nekaj navijačev, napram večini drugih klubov. Ne vem, kako stroške organizacije pokrivajo v drugih klubih, če niti v MS to ne gre. Pred časom sem prebral nekje, da Olimpijo stane tekma z MB 40 000 €. Se vam zdi, da so pokrili stroške organizacije s tistimi 2-3000 gledalci? Kje pa...

Sedaj pa en primer iz nižje lige. Nekaj časa sem dokaj aktivno pomagal pri enem pomurskem tretjeligašu. Primer ene dobro obiskane tekme (cca 500 gledalcev). Prodali smo cca. 300 vstopnic (plačajo samo moški starejši od 18 let) po ceni 5€. Kar je zneslo okrog 1500€. Od tega je za samo organizacijo tekme, plačilo sodnikom itd šlo več kot 1000€. Je pa tu ena razlika proti prvoligašem. Ob igrišču se "na črno" toči tudi alkohol in iz tega se da na tekmo zaslužiti po 500€ in več. S tem denarjem pa že skoraj uspeš pokrivati premije igralcem. V tretji ligi se to še nekako da, ker pač ni tako pod nadzorom. Ampak nobeden od teh klubov ne misli iti v 2. ligo, ker bi se stroški tekem občutno povečali. Gledalcev bistveno več ne bi bilo, ker tu gre večinom za stalne obiskovalce tekem. Nadzor glede točenja alkohola je pa že večji in ta denar potem odpade. Seveda pa moraš tudi igralcem plačati več oz. imeti boljše igralce, ki stanejo več.

Hočem samo povedati, da višje kot si vse bolj je zakomplicirano organizirati tekmo in iz nje potegniti plus. Zato se nam pa dogaja, da klubi nočejo iti ligo višje. Sem skoraj ziher, da je Aluminiju že žal, da so šli v 1. ligo. Dokler se glede tega ne bo nič spremenilo ne bo nič boljše.

Tilenckuuu
Prispevkov: 189
Pridružen: 16. Maj 2012 08:30

Re: Težave SLO klubov in problem 1.SNL

#230

Odgovor Napisal/-a Tilenckuuu » 30. Mar 2013 10:45

Liga razen MB in Olimpije nima kaj praskat na profesionalnem nivoju. Če bi imel vsak klub 2-3 zaposlene v klubu, ki bi skrbeli za vodenje kluba in 5-8 zaposlenih igralcev, ostalih 20 pa bi v klubu delovalo amatersko, bi bilo to po mojem "plafon" za naše klube. 10 zaposlenih na minimalcu pomeni za klub več kot 10.000€ mesečnih stroškov, na letni bazi pa to pomeni 120.000€. To je že kar lep denar. Potem prištejmo še, da se letno organizira najmanj 18 domačih tekem in če je pričevanje kolega, da za varovanje gre cca 5.000€ + dodajmo samo še sodnike in delegata, ki na tekmo odnesejo okrog 1.000€ je to 6.000€*18 = 108.000€. Če bi bili to vsi stroški, je to recimo 230.000€. Z ostalimi stroški (tu so še druge tekme, pripravljalne, pokalne), pa ostali tekoči stroški za vzdrževanje stadiona in klubskih prostorov, pa honorarji raznim delavcem, najemi prostorov za seje, če teh ni moč zagotoviti, prevoz na gostujoče tekme, priprave nekje itd., to znese recimo 500.000€ na sezono, če smo SKROMNI.

Ker pa je to seveda veliko bolj razsipno početje, ker pravzaprav nikdar nihče kazensko ne odgovarja, pa seveda ljudje poskrbijo zase, pa operejo kaj denarja tu, pa naredijo uslugo prijatelju tam in je tu že miljonček €. Posledično bi morali na letni bazi pospraviti recimo na 18 tekmah nekje 200.000€ (1500 prodanih vstopnic na tekmo po recimo 7€), potem nekje 100.000€ na pokalnih plus pripravljalnih, dobiti 200.000€ - 400.000€ od prodaje igralcev (kam le?) in še nekje zagotoviti 200.000€ - 400.000€ sponzorskih sredstev iz cvetočega gospodarstva v državi. Od TV pravic praktično ni denarja, NZS tudi ne deli ravno cekinčkov.

Je pa na netu finančno poročilo NK Maribor in je tam vidno, koliko denarja se v klubu obrne in je to, kar sem sam spisoval, finančna podlaga za recimo temu rekreacijsko-profesionalni klub, ne za resen klub, ki cilja na Evropo. Denar, ki ga je Mura dobila s strani UEFE in je nekam poniknil, je pravi božji blagoslov, ampak ga, žal, niso uspeli pravilno obrniti. S poplačilom dolgov igralcev bi njihove pogodbe veljale in bi lahko od njih dobili kak € (verjetno precej več...), ampak pač kakor je, je.

Seveda pa nimam znanja, da bi lahko razpredal o osnovah poslovanja kluba, si pa predstavljam, da je dandanes težko. Prva liga pa mora obstojati, zavedati se pa moramo, da bodo klubi preživeli le z vzgojo domačih igralcev.

Smešno mi je, da so domači igralci tipa Janža, Kouter, Sreš, Buzeti itd. tako zlahka odšli, po drugi strani pa smo dobili igralce tipa Simić, Šarić, Idrizi, Lalović ipd., ki kvalitetno verjetno niso toliko nad njimi, po drugi strani ne morejo niti igrati ter gledalcev prav gotovo ne privabljajo. Zaradi domačih fantov bi pa le prišel kak gledalec več + vzpodbuda za mladinski kader (še ena tema za dolg esej...) + domači bi igrali za nižjo plačo (plača pri 18, 19, 20 letih v Prekmurju je blagoslov).
Preberite blog z mojimi zapisi na temo športa, politike, potovanj in dela v tujini:

https://boringslovenian.blogspot.co.at/

mura ms
Prispevkov: 152
Pridružen: 17. Dec 2011 16:42

Re: Težave SLO klubov in problem 1.SNL

#231

Odgovor Napisal/-a mura ms » 30. Mar 2013 11:34

skoko napisal/-a:Moje mnenje je, da je glaven problem organizacija tekem. Na tekmah bi naj klubi služili. A se to ne dogaja. Kje za vraga potem naj pridejo do sredstev, če ni sponzorjev, tekme prinašajo minuse?
Da ne citiram vsega, kar si napisal ... Strinjam se s tabo. Bi pa dodal še malo svojega razmišljanja ... Če to primerjam z glasbeniki -> nekoč so izdajali kasete, vinilke, CD-je zaradi zaslužka. Na tem se je mastno služilo, danes je to vse dostopno na internetu, glasba se lahko dobi na črno in danes glasbeniki več ali manj izdajajo CD-je zato, da pridobijo na popularnosti in privlečejo ljudi na koncerte. So še drugi načini, ampak to je bistvo. Podobno lahko ugotovim za slovenske nogometne klube -> tekme so postale preveliki strošek in na njih se ne da več služiti. Že pokriti stroške organizacije tekme je velik dosežek. Prepoved točenja alkoholnih pijač, nenormalno visoko varnostni standardi in čedalje težje se skrije dobiček od prodaje vstopnic so veliki razlogi teh minusov (inšpektor pride na blagajno in zaseže dohodek od prodaje vstopnic pri Muri 05). Večino tega bi se dalo odpraviti, vendar zato ni potrebne volje, zato se tega nobeden ne loteva.

Ni druge, kot da se proba slediti primer Maribora. Znano je, da je Maribor v zadnjih letih konkretno spremenil strukturo prihodkov. Denar od sponzorjev ni več na prvem mestu. Potrebno je služiti z marketingom (vendar bodimo realni - v majhni Sloveniji je tudi to lahko le simbolični zaslužek), predvsem pa s prodajo obetavnih nogometašev. To pa bo uspelo le redkokateremu klubu poleg Maribora, zaradi že predebatiranih stvari na tem forumu. Torej, kar se tiče tega - na žalost nisem optimist.

Golman
Prispevkov: 2383
Pridružen: 17. Dec 2011 14:23

Re: Težave SLO klubov in problem 1.SNL

#232

Odgovor Napisal/-a Golman » 01. Apr 2013 16:55

NZS kot glavni organizator lige, bi morala stopiti v kontakt s klubi, se pogovoriti in najti nek sporazum o znižanju stroškov nogometne tekme...
Vabljeni k napovedovanju rezultatov za PLTS 2013/14! Več na: http://www.snportal.si/forum/viewforum.php?f=74

Uporabniški avatar
Viator&Vektor
Prispevkov: 6583
Pridružen: 21. Dec 2011 14:58
Klub: Železničar

Re: Težave SLO klubov in problem 1.SNL

#233

Odgovor Napisal/-a Viator&Vektor » 06. Jun 2013 00:43

Evo, ker sem imel nekaj časa, sem zrisal sistem po mnzjih, kot sem enkrat tu že pisal. Vem sicer, da organizacijski ustroj ni edini problem nogometa pri nas trenutno, ampak vseeno se mi zd, da so se pri NZS kar se tiče nižjih lig otalno izgubili. Že itak pa mi je obstoj 9 mnzjev neumen, iz take lihe številke ne moreš nikoli delati pametnega sistema in so potem lige neenakovredne. Meje sem risal na približno in bi se dalo verjetno še kje kaj spremeniti, ampak evo, sam bi dal 6 osnovnih MNZjev:
Koper, Kranj, Ljubljana, Celje, Maribor in Murska Sobota.
Število šest je lepo deljivo z 2 in 3, pa še dejansko imamo ravno tam nekje nogometnih centrov, brez zamere za Ptuj in Lendavo, ampak mislim da se jih z lahkoto kam priključi, medtem ko na goriškem enostavno ni klubov. Pomoje bi zgledalo tako:
Slika
Če bi se druga liga igrala vzhod-zahod je tam na sredi lepo črta podobno kot že zdaj za tretjo ligo z rahlimi premiki, s tem da se potem na tretjem rangu lahko igra lepo šest lig po nogometnih centrih. V četrtem najnižjem rangu pa bi bile še nekakšne podzveze Gorica (v okviru KP), Novo mesto (v okviru LJ), Kamnik/Domžale (v okviru KR), Trbovlje (v okviru CE), Ptuj (v okviru MB) in Lendava (v okviru MS).
V kakšnih boljših časih, ko bi meli več klubov za enotno 2.SNL (in avtocesto Kranj-Idrija-Vipava :mrgreen: ) pa bi lahko igrali na ravni tretje SNL tri lige: zahod (KR-KP), center (LJ-CE) in vzhod (MB-MS) in ne bi bilo potrebno premikati mej. Tudi v tem primeru bi se v četrtem rangu lahko igralo omenjenih 12 lig.
Bolje izpasti glup, kot iz lige.

Pietro
Prispevkov: 2338
Pridružen: 14. Nov 2012 15:08

Re: Težave SLO klubov in problem 1.SNL

#234

Odgovor Napisal/-a Pietro » 06. Jun 2013 01:29

Zanimiva in kar praktična razdelitev, čeprav te ne razumem ravno glede teh podzvez, kaka bi sploh bla po tvojem njihova funkcija?
Jaz bi recimo Krško potegnil še k celjski zvezi, ker je tisti del levo od Save še vseeno Štajerska... :D Pa recimo Prlekija bi bla še pod MS, čeprav tam razen Veržeja in Ljutomera in pa Cvena ni klubov.
Se pa strinjam, da recimo delitev v Pomurju ni potrebna, res je, da je glede na število prebivalcev število klubov precejšnje, ampak se dobro vidi recimo sedaj, da delitev ni dobra, ko se MNZ-ja ne moreta zmeniti glede Pomurske lige... Podobnega mnenja sem za ptujski MNZ, se ga tudi lahko komot priključi k mariborskemu.

Uporabniški avatar
Astoria
Prispevkov: 2288
Pridružen: 19. Dec 2011 22:49

Re: Težave SLO klubov in problem 1.SNL

#235

Odgovor Napisal/-a Astoria » 06. Jun 2013 09:21

MNZ Ptuj je večja zveza in kvalitetnejša zveza kot MNZ Maribor, ki mora v svoji ligi imeti še Koroške klube, pa v Štajerski ligi klube iz Celja, da sploh lahko imajo kolikor toliko vsaj povprečno MNZ. Center, če temu tako lahko rečemo, je zgolj samo Maribor, vse ostalo je na kvalitetnih nivojih 1. in 2. mariborske lige.

MNZ Ptuj ima svoje 3 lige, več klubov kot MNZ Maribor in zagotovo boljše klube kot MNZ Maribor. Razen samega Maribora v MNZ Maribor ni nobenega kluba omembe vrednega, razen Koroške Dravograd, ki je pa itak koroški klub.

Tako, da se sam ne strinjam, da bi Ptuj spadal pod Maribor, kvečjemu je lahko obratno, najboljše, pa da sploh ne spada.

Še bolj mi je pa zanimiva MNZ Celje, ki bi bila samostojna. Celje ima samo 7 klubov, ki nastopajo v edini MNZ Celje ligi in par klubov, ki nastopajo v Štajerski ligi. In potem bi Celje bilo samostojna liga in še druge lige, bi se njej priključile. MNZ Ptuj, ki pa je dejansko največja liga, pa bi se morala pridružiti neki drugi manjši in manj kvalitetnejši ligi? :D

Žal se ne more gledat samo "glavna mesta" teh lig, ampak kvalitete, infrastrukturne pogoje, kjer Ptuj šije Maribor v vseh pogledih. Ampak to je le moje mnenje. Pa verjetno mnenje vseh iz MNZ Ptuj, kjer smo mesta/občine dejansko povezana od S.Bistrice-Ptuja-Ormoža in Zavrča, za razliko od Maribora.

Uporabniški avatar
Viator&Vektor
Prispevkov: 6583
Pridružen: 21. Dec 2011 14:58
Klub: Železničar

Re: Težave SLO klubov in problem 1.SNL

#236

Odgovor Napisal/-a Viator&Vektor » 06. Jun 2013 12:59

No, kakorkoli, pomoje so trije MNZji za Štajersko preveč, zdej ali se pridruži Ptuj Mariboru ali Maribor Ptuju ali pa Ptuj Celju, to niti ni tako pomembno.

Funkcija teh podzvez (Novo mesto, Gorica, Trbovlje...) pa bi bila v tem, da bi organizirale lige na teh svojih manjših območjih, kar bi omogočilo lažje funkcioniranje malim klubom in mogoče tudi še razvoj novih, sploh na dolenjskem. Ravno ker je tam tako podhranjeno, bi dal v NM še Krško in Brežice. Kolikor poznam ljudi tam, se imajo za Dolenjce, cestna povezava s Celjem pa je itak bolj slaba. Tudi Ilirsko Bistrico, Postojno in to bi pustil pri Kopru, čeprav bi sam mogoče raje videl lj-notranjsko ligo... Sicer pa sej pravim, ni toliko fora v mejah, kot v tem da bi imeli 6 zvez in spodaj 12 čim manjših enot za najnižje lige.

Aja, če je v MNZ Celje tako malo klubov, pa to ne pomeni, da je moj sistem napačen, temveč da je na celjskem premalo klubov. :lol:
Celju bi jaz kot vidiš dodal še Zasavje, ravno zato, da bi bilo malo več klubov, poleg tega bi se lahko kakšni še ustanovili, svoj čas je bilo v tej regiji precej več moštev (medtem ko jih je bilo na ptujskem manj).
Bolje izpasti glup, kot iz lige.

Uporabniški avatar
xpero39
Prispevkov: 470
Pridružen: 30. Jun 2012 21:06
Klub: NK Maribor
Kraj: Gornja Radgona

Re: Težave SLO klubov in problem 1.SNL

#237

Odgovor Napisal/-a xpero39 » 06. Jun 2013 14:54

Mi lahko kdo poda odgovor zakaj je bolje imeti enotno drugo ligo, kot pa na primer V in Z s po 14-16 klubi in po končani sezoni odigrajo še prvi 4 klubi iz obeh lig zaključek oziroma ligo za prvaka in uvrstitev v 1.SNL?

Glede regionalnih centrov pa se strinjam z V&V, vendar vseeno se mora upoštevati tudi kje bi klubi sami radi igrali. Na tem zemljevidu imaš tudi Apače, Gornja Radgona, Radenci, ter že prej omenjene Ljutomer, Cven, Veržej pod Štajersko oziroma Ptujsko podzvezo, vendar ti že ves čas igrajo v MNZ MS.

Sam bi imel sistem.

1.SNL - 10-16 klubov (po zmožnostih financ in infrastrukture)
2.SNL - V in Z 14-16
Regionalne "Super" lige (Štajerska, Pomurska, Ljubljanska, Kranjska, Dolenjska, Primorska)
nižje MNZ lige (MS, LE, MB, Ptuj, CE, LJ, KR, NG, KP, NM...)

Pietro
Prispevkov: 2338
Pridružen: 14. Nov 2012 15:08

Re: Težave SLO klubov in problem 1.SNL

#238

Odgovor Napisal/-a Pietro » 06. Jun 2013 15:37

xpero39 napisal/-a:Mi lahko kdo poda odgovor zakaj je bolje imeti enotno drugo ligo, kot pa na primer V in Z s po 14-16 klubi in po končani sezoni odigrajo še prvi 4 klubi iz obeh lig zaključek oziroma ligo za prvaka in uvrstitev v 1.SNL?
To ti težko odgovorimo... :mrgreen: So bolj odgovorni na NZS pravi za to vprašanje, se pa strinjam, da je trenutna delitev bolj tak tak.
Ampak glede tvojega predloga mam eno pripombo, če sem te pravilno razumel je tvoj predlog zastavljen tako, da bi v vsaki polovici igralo po 14-16 klubov, ali je to skupna številka za obe ligi?
netgear67 napisal/-a:MNZ Ptuj je večja zveza in kvalitetnejša zveza kot MNZ Maribor, ki mora v svoji ligi imeti še Koroške klube, pa v Štajerski ligi klube iz Celja, da sploh lahko imajo kolikor toliko vsaj povprečno MNZ. Center, če temu tako lahko rečemo, je zgolj samo Maribor, vse ostalo je na kvalitetnih nivojih 1. in 2. mariborske lige.
No tega niti nisem vedel, sem mislil, da ima MNZ Ptuj samo Superligo, pa vidim sedaj, da je res ogromno klubov...
Glede MNZ Celje si ga pa malo pokronal, je poleg Celja v tej podzvezi še kar nekaj klubov, še prvoligaš Rudar, pa skoraj polovica letošnjih drugoligašev Šmartno 1928, Dravinja, Krško, Šampion... Potem pa še tretjeligaši Šmarje pri Jelšah, Zreče, Kovinar. Kar je v bistvu na koncu več kvalitetnejših sredin kot pa v ptujskem MNZ-ju, kjer recimo poleg Zavrča in Aluminija, izstopata še Drava in Stojnci, preostali pa bi tudi težko kaj naredili recimo v 3. SNL.
Ampak ti dam prav glede (ne)združitve ptujskega in mariborskega MNZ-ja.

Uporabniški avatar
xpero39
Prispevkov: 470
Pridružen: 30. Jun 2012 21:06
Klub: NK Maribor
Kraj: Gornja Radgona

Re: Težave SLO klubov in problem 1.SNL

#239

Odgovor Napisal/-a xpero39 » 06. Jun 2013 16:36

@Pietro "da bi v vsaki polovici igralo po 14-16 klubov, ali je to skupna številka za obe ligi?"

Da, mišljeno je v ločeno, liga na V z 14 klubi in Z z 14 klub kakor je zdaj v 3.SNL, tako bi po mojem 2. liga pridobila na zanimivosti, saj bi bilo več derbijev in tudi tisti klubi, ki bi hoteli iti višje bi morali biti kakovostno pripravljeni za tiste tekme v ligi za prvaka 2.SNL. Močnejše bi morale zaradi tega biti tudi regionalne superlige in tudi nižje bi imeli več lokalnih derbijev kar bi prinašalo zanimivost in gledalce. Seveda bi ta sistem najboljše deloval če bi bilo v 1.SNL 16 klubov vendar je lahko enak sistem tudi z manj klubi.

Razlike med licencami za 2.SNL in 3.S NL so že zdaj minimalne, edini problem, ki ga vidim je potem to, da zmagujejo klubi z dovolj kakovostno infrastrukturo za 1.SNL. Verjetno bi potem res morala NZS popustiti tudi pri pogojih za 1.SNL.

Uporabniški avatar
Viator&Vektor
Prispevkov: 6583
Pridružen: 21. Dec 2011 14:58
Klub: Železničar

Re: Težave SLO klubov in problem 1.SNL

#240

Odgovor Napisal/-a Viator&Vektor » 06. Jun 2013 17:33

Ja, MNZ Celje ima dokaj močne klube, praktično pol druge SNL je od tam. Problem je, da nimajo dosti manjših klubov za nižje lige ampak pomoje Celje skoraj nekako mora imeta svojo zvezo.

Kar se tiče pa enotne druge lige pa je ta pomoje boljša, vsaj dokler imamo kolikor toliko profi prvo ligo. Če bi se igralo že drugi rang nekaj vzhod-zahod, bi se pomoje razlika med prvo in drugoligaši (ki je že zdaj prevelika) še povečala. Poleg tega se mi zdi nekako normalno, da se druga državna liga igra po teritoriju cele države, tako je praktično povsod. Je pa res, da za tak sistem rabiš nekje 30 normalnih klubov, ki pa jih mi trenutno očitno nimamo, kar je izredno žalosto. V tem primeru bi pač lahko naredili v drugem rangu neke območne lige vzhod-zahod, samo to potem zame ni več 2.SNL.

Za Ptuj, prekmurje in tam se ne spoznam, priznam, potegnil sem črto po Muri, kot sem že rekel čisto približno. Bolj poznam zahod.
Bolje izpasti glup, kot iz lige.

Odgovori

Kdo je na strani

Po forumu brskajo: 0 registriranih uporabnikov in 16 gostov