Nogometni komentatorji

Odgovori
Uporabniški avatar
Panonszki
Prispevkov: 728
Pridružen: 15. Mar 2012 16:05

Nogometni komentatorji

#1

Odgovor Napisal/-a Panonszki » 10. Maj 2012 02:40

To temo odpiram, ker je nivo komentiranja nogometnih tekem na nacionalni televiziji preprosto porazen. Stare, Milovanović in Lavrenčič so res obupni komentatorji. Dosti ljudi ne mara Obreza, ampak človek je v primerjavi s temi tremi profesor komentiranja. Če ne drugega vsaj poskuša narediti evforijo okoli tekme, poleg tega pa se vidi, da dejansko spremlja nogomet, pozna podatke o ligi, aktualne novice, polpreteklo zgodovino klubov itd. Tudi tisti Lukač, ki komentira italijansko ligo na tistih Š1 in Š2 kanalih je super, nasploh so na teh TV programih v redu komentatorji in sem z njimi zadovoljen (ne pričakujem preveč, samo nekoga, ki se ga da prenašati). Komentiranje tekme Inter - Milan zadnjič je bilo v redu in to je nivo, ki ga pričakujem od komentatorjev. Za njega bi rekel iste stvari, kot za Obreza, poskuša ustvariti občutek evforije in pomembnosti tekme, dobro pozna ligo... Pa mi ni zdaj Obrez ne vem kakšna legenda, mi je šel tudi parkrat na živce, ampak v primerjavi s tem, kar smo imeli danes (finale Lige Evropa na 2. programu nacionalke), je 1000krat boljši.

V zadnjem času sem gledal 3 tekme, Mura - Gorica, Mura - Maribor (nisem mogel iti na te 2 tekme, ker me ni bilo v MS) in ta finale danes (no, ko sem opazil, da je tekma na hrvaški TV, sem seveda takoj preklopil, to je bilo okoli 60. minute). Komentiranje obupno. V bistvu tukaj obupno pomeni, da sem komaj prenašal komentatorja, dal bi 10€ da bi preprosto utihnil. Te komentatorji iz tebe izčrpajo čisto vso energijo, s svojim zdolgočasenim komentiranjem, vsi komentirajo na način kot da opravljajo neko najbolj sitno delo na svetu in samo čakajo, da bo vsega konec. Potem pa se ljudje čudijo, da nihče ne gleda slovenske lige. Še finale lige prvakov, ki bi se končal z rezultatom 6-5 bi bil težko gledljiv s takimi komentatorji. Tekma Mura-Maribor, rezultat 2-1 za Maribor, ki igra z igralcem manj, odprta tekma, Lavrenčič pa komentira z zdolgočasenim tonom, kot da bi bil rezultat 5-0 v 90. minuti in bi vsi samo čakali zadnji sodnikov žvižg. Pa potem tisto citiranje statistike... Vsak pravi nogometni navijač ve, da nogomet nikoli ni imel veze s statistiko (vsaj ne, ko ga gledaš), pomembni so trenutki, ki ostanejo v zavesti navijačev. Nimam pojma, kakšni so medsebojni rezultati Mure in Maribora v zadnjih 20 letih, kdo je dosegel koliko zmag in koliko je bilo remijev, in me tudi ne zanima (če bi me zanimalo pa bi si pogledal na jebeni internet), spomnim pa se zmage Mure 2-1, ko se je Mariboru preprečil naslov. Evo to je stvar, ki jo omeniš, če komentiraš tekmo, govoriš o anekdotah, ne pa da si sprintaš neko statistiko in potem to citiraš in utrujaš gledalce. Ali pa začneš govoriti o aktualnih stvareh v ligi, ne o neki statistiki, ampak o situaciji v klubih, o aktualnih novicah, govoricah, karkoli. To seveda takrat, ko je na igrišču bolj mirno, recimo kakšna krajša prekinitev, drugače pa mora biti komentator skoncentriran na tekmo. In to ne na način, da potem komentira v smislu "Bohar podaja do Kousa, Kous podaja do Cipota, Travner, Janža, podaja nazaj do Travnerja..." PA JEBOTE SAJ NISMO SLEPI, VIDIMO KAJ SE DOGAJA NA IGRIŠČU!! Pa potem tiste Milovanovićeve fore z uro pa s kartoni. Dober komentator mora komentirati taktiko ekip, postavitev... Če pa se že izgovarjaš priimke pa moraš to z bolj evforičnim glasom, kot to delajo komentatorji v Južni Ameriki ali pa tisti arabski komentatorji. Ne pa da se počutiš kot da ti tekmo komentira robot.

Pa če se kdo še spomni tistih zlatih časov reprezentance, Zahović da gol v zadnji minuti s prostega proti Jugoslaviji in Milovanović malo bolj naglas pove "gol" (imate video na youtube). Kakšna sramota, pa v taki situaciji se vsak navijač mora zadreti kot nor, kaj šele komentator. Danes sta padla dva mojstrska gola in komentator mi malo bolj naglas pove "gol". Tako se mora komentator dreti, ko da gol Falcao, pa tudi če ne navija za Atletico: http://youtu.be/wiyujIXsR3c EL TIGRE jebote GOLGOLGOLGOLGOL... Kaj šele ko da tvoja reprezentanca odločilen gol v zadnji minuti. Očitno je to res nek narod brez kakršnihkoli čustev, ne vem, očitno je največja krivica na svetu, da smo prišli na 3 velika tekmovanja, medtem ko Bosanci s super navijači in komentatorji (Džeko dijamantu!) ne pridejo nikamor.

Upam da Euro 2012 ne bodo prenašali na nacionalki ker bo to katastrofa. To obupno komentiranje me nervira vedno bolj. Samo če izklopiš zvok potem ne slišiš vzdušja in sodnikovih žvižgov, to je potem tudi brezveze...

Aja pa Juan Vasle si zasluži pohvale, da ne bom samo kritiziral. Vedno ga je bilo zanimivo poslušati. Tako je, če nekdo dejansko spremlja nogomet in govori iz glave. Njega je užitek poslušati, ker dejansko pozna južnoameriški nogomet v nulo. Drugače pa v Južni Ameriki imajo v redu, ker imajo ponavadi vedno nekega umirjenega strokovnjaka, zraven njega pa norega "fanatika", da ustvarja evforijo. Nasploh je njihove derbije užitek gledati, ker navijači in komentatorji vedno naredijo odlično vzdušje. Recimo en primer:



Prav čuti se strast, čustva in pomembnost tekme. To je nogomet, tako se komentira tekme v pravih nogometnih nacijah. Ne pa te roboti pri nas, pa Milovanovićevo jokanje o sodnikih in citiranje statistike...
proti modernemu nogometu
http://youtu.be/3wYP-xyVDys

mprivse
Prispevkov: 154
Pridružen: 25. Dec 2011 17:21

Re: Nogometni komentatorji

#2

Odgovor Napisal/-a mprivse » 10. Maj 2012 12:34

Moreš vedeti da na nacionalki komentatorji ne komentirajo samo nogometa. Recimo Laurenčič je izjemen v paru z Vrhovnikom pri smučanju , pri nogometu pa pač ne. V Angliji oz. na otoku in v Južni Ameriki imajo vredu narejeno da komentirata dva , to nam manjka . Ko si že omenil Vasleja on bi včeraj prav pasal noter in bi lahko v tandemu z Goranom Obrezom , ki ima špansko ligo prek izpeljala zelo kvaliteten prenos. Nasplošno bi rad videl da bi komentirala dva tako kot v Angliji tam jih prav z užitkom poslušaš. Še posebaj Irce z njihovim naglasom. :mrgreen:
http://www.youtube.com/watch?v=oFzlrODz ... embedded#!

Chamberlain
Prispevkov: 613
Pridružen: 20. Dec 2011 14:30
Kraj: Cerklje ob Krki

Re: Nogometni komentatorji

#3

Odgovor Napisal/-a Chamberlain » 10. Maj 2012 14:38

Sam se povsem strinjam z zgoraj napisanim. Res pa je, da tisti, ki komentirajo nogomet na nacionalni TV, pokrivajo tudi druge športe. Tudi meni gre včasih Goran Obrez na živce s svojimi "orgazmi" ampak naredi pa tekmo zanimivo, privlačno in kar je najbolj pomembno... spozna in podrobno spremlja nogomet. D. Obrez je prav tako odličen komentator. Zelo dober komentator je tudi Dani Bavec, voditelj Lige prvakov na komercialni TV. Mi pa gre na živce tisti, ki komentira Serie A na Šport TV, ko vedno govori enajsterica Juventusa, enajsterica Fiorentine... :lol:
Tako, da bomo Euro gledali kar na HRT, če ne bo zatemnjen, ker Hrvati imajo pa res vrhunske komentatorje :)

kevo1414
Prispevkov: 154
Pridružen: 17. Jan 2012 17:39

Re: Nogometni komentatorji

#4

Odgovor Napisal/-a kevo1414 » 15. Maj 2012 15:15

No z uvodnim postom bi se kar strinjal. Na nacionalki je kokentiranje porazna že vrsto let. Milovanovića je čaz že zdavnaj povozil a na našo žalost na RTV ne vidijo ali nočejo videti, da je Ivo preslab. Dobro vsak ima svojo mnenje, kako je čisto pravilno komentiranje ne bom komentiral, ker pač sam ne komentiram in nimam tega znanja ampak prepričan pa sem, da neko osnovo pa ljudje za komenitranje imajo. Človek zna ločiti dobrega in slabega komentatorja pa če smo v tem poklicu ali pa ne. Obrez ali Milovanović? Razlika je očitna a nekateri nočejo to spremeniti.
Vse kar si želim je to, da večne derbije komentira Obreza.

Uporabniški avatar
Panonszki
Prispevkov: 728
Pridružen: 15. Mar 2012 16:05

Re: Nogometni komentatorji

#5

Odgovor Napisal/-a Panonszki » 23. Maj 2012 14:50

Derbi Penarol - Nacional (2-3) 20. 5. 2012, to je pravo komentiranje tekme, komentator navijač Nacionala

Goli:



Zadnjih 15 minut tekme:



Na koncu tekme se mu čisto zmeša, tako kot tudi navijačem, čista norišnica, ognjemet

Ne pa komentiranje tekem naše reprezentance, kjer malo bolj glasno pove "gol", ko Slovenija povede.
proti modernemu nogometu
http://youtu.be/3wYP-xyVDys

kevo1414
Prispevkov: 154
Pridružen: 17. Jan 2012 17:39

Re: Nogometni komentatorji

#6

Odgovor Napisal/-a kevo1414 » 23. Maj 2012 21:40

A kdo gleda finale slovenskega pokala? Komentator A. Stare je antipropaganda za slovenski nogomet. Tako katastrofalnega komentiranja pa še ne. Kaj nisem še danes slišal? Mislim katastrofa, sramota in žalostno, da se 1.SNL prenaša na nacionalki. Poslušam stvari kot so, da je več varnostnikov, kot gledalcev, da so nogometaši gluhi na eno nogo in še in še. Mislim ej. Razočaran sem, ker dela slabo reklamo za slovenski nogomet. Da ne govorim, kako odkomentira ko je kakšna priložnost! :(
Zadnjič spremenil kevo1414, dne 23. Maj 2012 21:50, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
Panonszki
Prispevkov: 728
Pridružen: 15. Mar 2012 16:05

Re: Nogometni komentatorji

#7

Odgovor Napisal/-a Panonszki » 23. Maj 2012 21:41

Gledam vendar izklopljen zvok. Med tekmo Olimpija - Mura sem se odločil, da komentatorjev na nacionalki ne bom več poslušal.
proti modernemu nogometu
http://youtu.be/3wYP-xyVDys

Uporabniški avatar
Panonszki
Prispevkov: 728
Pridružen: 15. Mar 2012 16:05

Re: Nogometni komentatorji

#8

Odgovor Napisal/-a Panonszki » 23. Maj 2012 23:21

Dejansko pa to kar je napisal Kevo ne more biti bolj res. Komentatorji na nacionalki delajo antireklamo za nogomet, kot da bi bil cel prenos prikazovanje dolgočasnosti slovenskega nogometa, kot da bi dobesedno PROSILI da ljudje prešaltajo na angleško ligo. Najhuje je pa da komentatorji toliko opozarjajo nase, da jih ne moreš ignorirati, ker ne govorijo gladko ampak vlečejo besede, ker imajo pač neko idejo, da morajo vseh 90 minut govoriti in potem vlečejo besede. Milovanović je najboljši primer tega s tistim svojim "in". "Iiiinnn zdaj napad za Maribor". Pa potem glasno, počasno in razločno izgovarjanje priimkov posameznih igralcev, da ja bolj opozarja nase in utruja. Vmes pa značilna mašila, ko ne ve, kaj bi povedal, potem začne z "po moji uri", statistični vložki (Volaš je letos odigral že 30 tekem, Olimpija je v 1. ligi odigrala 413 tekem....), ene in iste klišejske fraze...

Samo to je pač mentaliteta tega naroda, ki ne premore nobenih čustev, nič. Slovenija si ne zasluži biti na nobenem velikem tekmovanju več, ker imaš države, kjer bi tako uvrstitev spoštovali neprimerno bolj, npr. Bosna.

Poglejte to no, Slovenija da gol s prostega strela v 94. minuti za 1-1 na eni izmed najbolj odločilnih tekem v kvalifikacijah proti neposrednemu konkurentu in Milovanović malo glasneje reče "gol":



Pa primerjajte to s komentiranjem, ki sem ga prej objavil, evo od 5:49 naprej gol Recobe za 3:2 s prostega strela, pa sploh ni bila zadnja minuta, kaj bi bilo še potem.

Zato pa ima Urugvaj toliko lovorik, ker imajo čustva in srce in jim nogomet res nekaj pomeni. Za njih je dres njihove domovine svet, tukaj pa se ne moremo zmeniti niti, v kakšni barvi bo, pa grbe se sestavlja vedno znova, enako je z državno zastavo. Povprečen Slovenec bo spremljal milijon športov, v vsakem nekaj kao navijal za svoje, ampak seveda samo, ko gre dobro. Potem spet prešaltal naprej. Enako te komentatorji na nacionalki komentirajo milijon športov. To ni nič, nogometni komentator mora biti nogometni fanatik, ne pa da mu je to samo eden od športov. Zato je Juan Vasle tako dober, ker človek pozna nogomet v nulo, lahko govori o njem iz glave ne pa da bere neko statistiko samo da zapolni čas cele tekme.

V Sloveniji se nogometu načrtno hoče zmanjšati pomen, zato se cel čas forsira neke druge športe. Kljub vsemu je nogomet najbolj popularen šport tukaj, samo mladina raje spremlja tuje lige, kar pa je po svoje razumljivo, če pa se dela slovenskemu nogometu tako antireklamo. Urugvaj ima nekaj več kot 3 milijone prebivalcev pa imajo tako strasten derbi, kakršnega ni nikjer v Evropi. Tako da majhnost ne bi smela biti izgovor.
proti modernemu nogometu
http://youtu.be/3wYP-xyVDys

Uporabniški avatar
Panonszki
Prispevkov: 728
Pridružen: 15. Mar 2012 16:05

Re: Nogometni komentatorji

#9

Odgovor Napisal/-a Panonszki » 26. Maj 2012 15:31

Evo, Juan Vasle, tako se komentira

proti modernemu nogometu
http://youtu.be/3wYP-xyVDys

Chamberlain
Prispevkov: 613
Pridružen: 20. Dec 2011 14:30
Kraj: Cerklje ob Krki

Re: Nogometni komentatorji

#10

Odgovor Napisal/-a Chamberlain » 09. Jun 2012 14:44

Čisti polom komentiranja na RTV. Prvi polčas 1. tekme včeraj sem še nekako vztrajal na RTV potem sem pa prestavil na HRT. Kot, da je Milovanoviču neka prisila, da komentira nogomet. Nobenega življenja ne da od sebe, nič od nič. Res se čudim, da če ne morejo zaposliti enega kvalitetnega komentatorja na RTV? Dokler bo pač tako stanje bom pa užival ob prenosih na HRT.
Bavec, oba Obreza in še kdo bi naredili komentiranje tekme privlačno, efekt pri komentatorjih na RTV je pa ravno obraten. Sploh če si še kakšno pivo zraven spiješ... zzzzzz :(

Uporabniški avatar
Panonszki
Prispevkov: 728
Pridružen: 15. Mar 2012 16:05

Re: Nogometni komentatorji

#11

Odgovor Napisal/-a Panonszki » 09. Jun 2012 17:01

Gledal obe tekmi na hrvaški TV in tako bo tudi v prihodnje. Imam občutek da se na HRT tudi boljše sliši vzdušje na stadionu.
proti modernemu nogometu
http://youtu.be/3wYP-xyVDys

Chamberlain
Prispevkov: 613
Pridružen: 20. Dec 2011 14:30
Kraj: Cerklje ob Krki

Re: Nogometni komentatorji

#12

Odgovor Napisal/-a Chamberlain » 09. Jun 2012 18:03

Veliko boljše se sliši vzdušje na stadionu, navijanje. Recimo včeraj, ko se je s tribun navijalo: "Poljska, Poljska!". Na RTV se to sliši bolj slabo oz. se ne sliši, na HRT se vzdušje sliši odlično.
Slika se mi zdi pa boljša na RTV.

Chamberlain
Prispevkov: 613
Pridružen: 20. Dec 2011 14:30
Kraj: Cerklje ob Krki

Re: Nogometni komentatorji

#13

Odgovor Napisal/-a Chamberlain » 16. Jun 2012 21:00

No pa imamo na Siol blokiran HRT :cry:

Odgovori

Kdo je na strani

Po forumu brskajo: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost