Prejšnja evropska prvenstva

Odgovori
Uporabniški avatar
Panonszki
Prispevkov: 728
Pridružen: 15. Mar 2012 16:05

Prejšnja evropska prvenstva

#1

Odgovor Napisal/-a Panonszki » 26. Maj 2012 19:34

Ker se bliža Euro 2012 lahko tukaj nostalgiki malo predebatiramo o evropskih prvenstvih.

Prvi Euro, ki sem ga spremljal, je bil Euro 96. Takrat sem navijal za Italijo, samo so razočarali, niso prišli iz skupine, ki je bila sicer težka. V njej so bili poleg njih še senzacija prvenstva Čehi in prvaki Nemci, se pravi oba kasnejša finalista. Hrvati so bili tudi zelo dobri, takrat se je prvič zares izkazala njihova zlata generacija. Angleži kot domačini so bili kao favoriti, vendar so leteli ven proti Nemcem po penalih. Takrat so si res želeli naslova ampak se ni izšlo. Je bila pa njihova ekipa kar dobra, Shearer se je potem prodal. Meni je bil on vedno simpatičen igralec, prava legenda. Kaj več se ne spomnim, v izločilnih bojih so bile tekme zelo izenačene, velikokrat so bili penali ali vsaj podaljški. Kolikor vem so bile vse ekipe zelo izenačene in ni bilo nekih izrazitih favoritov, mogoče še najbolj Italijani, ki so bili v finalu leta 1994. V tem primeru čisto drugače Euro kot letošnji, ko imamo 2 izrazita favorita in potem še zelo močno Nizozemsko, vsem ostalim pa se daje zelo malo možnosti. Takrat so bile zelo izenačene Nemčija, Italija, Portugalska, Španija, Nizozemska, Anglija, Hrvati in Čehi pa so bili tudi zelo močni tihi favoriti. Ne vem točno kako močni so bili Bulgari, leta 94 so bili zelo dobri na svetovnem. Danci so bili aktualni prvaki, samo ne spomnim se, da bi jim kdo pripisoval ne vem kakšne možnosti za ponovitev uspeha, nekaj takega kot Grki leta 2008.

Euro 2000 je bil za moje pojme najboljši Euro, ki sem ga gledal... Atmosfera, igralci... Tudi prvo veliko tekmovanje s Slovenijo v njej. Evforija v Sloveniji je bila res velika, pa tudi nasploh se je ta Euro težko pričakoval. Spet dosti dobrih ekip. Finalisti z zadnjega Eura čisto razočarali - sicer niti eni ne drugi niso bili neki favoriti, Nemčija je imela takrat eno najslabših ekip v zadnjih 20 letih. Tista leta so v Bundesligi večinoma bili v glavnih vlogah tujci in stari igralci, takrat nihče tej ligi ni pripisoval neke preveč svetle prihodnosti. Šele tam po letu 2002, 2003 se je počasi začelo dajati prednost mladim igralcem in potem bliskovit razvoj lige in nova generacija. Takrat so izpadli iz skupine. Domačini Belgijci so leteli proti odličnim Turkom, ki so bili še največje presenečenje prvenstva. Španci slabi, kljub odlični ekipi (Raul in Morientes v najboljših letih, Mendieta, Hierro...). Portugalci, Francozi, Nizozemci in Italijani neverjetno močni, takrat je bila večina talentiranih igralcev še skoncentrirana v Evropi. Italijani so in niso imeli sreče. Na žalost je bil pri Nizozemcih poškodovan Van Nistelrooy, če bi on igral v polfinalu bi znala v finale priti Nizozemska. Je pa Hagi poškodoval Conteja, v finalu pa je Italiji zmanjkalo nekaj sekund. Tista ekipa Francozov pa je bila itak legendarna. Verjetno nas še danes dosti zna na pamet našteti ene 15 igralcev iz tiste generacije.

2004 mi je bilo v redu, ker sem od začetka navijal za Grke. Poleti sem bil potem še v Grčiji, po prvenstvu, še vedno je bila čista nogometna evforija. So pa na tem prvenstvu po pravilu spet čisto odpovedali aktualni prvaki, Španci spet katastrofa, Nemci so se spet osramotili. Če se kdo mogoče še spomni Latvije na tem prvenstvu? Čista senzacija, da so se sploh uvrstili, potem pa so še odnesli točko proti Nemcem. Čehi spet senzacija, samo uničil jih je tisti "srebrni gol".

2008 imamo verjetno še vsi tukaj dobro v spominu.

Zanimivo je, kako so na vseh prvenstvih, ki sem jih spremljal, aktualni prvaki čisto odpovedali in niso pokazali ničesar. Ne bi se čudil, če se letos isto zgodi Špancem.
proti modernemu nogometu
http://youtu.be/3wYP-xyVDys

Uporabniški avatar
Panonszki
Prispevkov: 728
Pridružen: 15. Mar 2012 16:05

Re: Prejšnja evropska prvenstva

#2

Odgovor Napisal/-a Panonszki » 26. Maj 2012 19:38

Evo, za nostalgike... Zidane na vrhuncu kariere, Francija proti Portugalski



Euro 2000 je bil res nekaj posebnega, verjetno celo najboljše reprezentančno tekmovanje vseh časov. Koncentracija kvalitete je bila res neverjetna in praktično ni bilo slabih ekip. Sploh kar se tiče napadalcev... Del Piero, Kluivert, Henry, Trezeguet, Bergkamp, Inzaghi, Shearer, Raul in Morientes, vsi v svojih zlatih letih. Potem še Hakan Sükur in Nuno Gomes, ki sta se takrat izkazala. To sploh ne moremo primerjati s tem, kar imamo danes, ko je kao najboljši napadalec na tekmovanju Gomez
proti modernemu nogometu
http://youtu.be/3wYP-xyVDys

Uporabniški avatar
Panonszki
Prispevkov: 728
Pridružen: 15. Mar 2012 16:05

Re: Prejšnja evropska prvenstva

#3

Odgovor Napisal/-a Panonszki » 26. Maj 2012 19:53

Se kdo spomni te tekme? Euro 2004, Anglija proti Franciji, mislim da je to bila celo prva tekma prvenstva. Anglija povedla z golom Lamparda v prvem polčasu, potem pa Zidane 2 gola v sodniškem podaljšku, prvega s prostega, drugega s penala, za končnih 2-1.



Francozi drugače kasneje niso pokazali nič več na tem tekmovanje. Vsi so jih sicer imeli za ene od velikih favoritov, ker naj bi bili kao motivirani, da se dokažejo po sramotni predstavi na svetovnem prvenstvu 2002, pokazali pa niso spet nič. V kvalifikacijah je selektor sprva še dal priložnost nekim mlajšim igralcem, samo na koncu vseeno niso dovolj osvežili ekipe, igrali so eni in isti stari igralci še iz 1998 in 2000 in izpadli proti Grčiji.
proti modernemu nogometu
http://youtu.be/3wYP-xyVDys

kevo1414
Prispevkov: 154
Pridružen: 17. Jan 2012 17:39

Re: Prejšnja evropska prvenstva

#4

Odgovor Napisal/-a kevo1414 » 26. Maj 2012 22:54

Če se prav spomnim je imel takrat Beckham (Anglija-Francija) penal za 2:0 pa ga je zgrešil.

Golman
Prispevkov: 2383
Pridružen: 17. Dec 2011 14:23

Re: Prejšnja evropska prvenstva

#5

Odgovor Napisal/-a Golman » 26. Maj 2012 22:59

Jaz se bore malo spomnim Eura 96, kaj več nebi znal povedati, spomnem se vratarjev Petra Kaube pri Češki in seveda pri Nemčiji Oliverja Kahna(včasih sem bil nor na golmane), mislim da je za Špance branil Zubizareta, za Portugalce pa tisti vratar, ko je branil tudi v Barceloni, težko se spomnim zdaj imena. Italijani so imeli odlične vratarje, Peruzzi, Pagliuca... No uglavnem, spomnim se kar precej finala in takratnega Oliverja Bierhoffa, ki je iz obrata dosegel res fantastičen zadetek. Čehi so bili takrat res dobro moštvo, Karel Poborsky, Pavel Nedved, Jan Koller, Vladimir Šmicer... Seveda se pa Eura 2000 zelo dobro spominjam, tudi zaradi Slovenije. Čudno je, oz. ko malo razmišljam, mi je zanimivo, ko se spomnim na Nizozemce, zmeraj so imeli močno ekipo, pa kaj posebnega niso naredili, v četrtfinalu so premagali Jugoslavijo s 6:0 se mi zdi... Francozi pa še zelo dolgo ne bodo imeli takega moštva kot je bil takrat.
Vabljeni k napovedovanju rezultatov za PLTS 2013/14! Več na: http://www.snportal.si/forum/viewforum.php?f=74

Uporabniški avatar
Panonszki
Prispevkov: 728
Pridružen: 15. Mar 2012 16:05

Re: Prejšnja evropska prvenstva

#6

Odgovor Napisal/-a Panonszki » 27. Maj 2012 00:16

Nizozemci so takrat imeli tisto generacijo, ki je igrala v Barci. Overmars, Kluivert, Zenden, brata De Boer, Bogarde, Reiziger, Cocu, pa mogoče še koga, pa se zdaj ne spomnim. Poleg tega je bil na golu Van der Saar, v obrambi Stam, pa Davids na sredini, Bergkamp v napadu. Na žalost je manjkal Ruud Van Nistelrooy, ki je zanimivo rojen na isti dan kot Kluivert, a sta imela čisto drugačno kariero. Kluivert je blestel tam v letih 1994-2003, Nistelrooy pa od leta 2001 naprej v Unitedu odličen napadalec, čeprav je bil sicer dober tudi prej, samo tista poškodba ga je zajebala. Euro 2000 s Kluivertom IN Van Nistelrooyem v napadu bi moral biti Nizozemski, verjetno Italijani ne bi zdržali na tisti tekmi. Zanimivo pa je, da se potem na svetovno prvenstvo 2002 sploh niso uvrstili. Ta ekipa iz 2010 je po imenih (vsaj zame) slabša od ekipe iz 2000, ampak je pač prišla dlje. To je čar teh tekmovanj, imaš srečen dan kot so ga imeli Nizozemci proti Brazilcem (jaz sem mnenja, da če bi to tekmo igrali 10krat, da bi Brazilija zmagala 8 od teh tekem), in prideš do finala.

Evo tista tekma, Nizozemska - Jugoslavija, super goli od Kluiverta, takšnih napadalcev danes skoraj več ni:



Od Golmanov je seveda treba omenit še Toldota, ki sploh ni bil mišljen kot prvi italijanski golman, a je branil zaradi poškodbe Buffona in branil odlično. Res ne razumem, kako Italijani ne proizvajajo več ne odličnih golmanov ne odličnih branilcev. Zdajšnja ekipa mora biti njihova najslabša vseh časov. Edini res talentiran mladi igralec, ki ga imajo, je Balotelli, pa tudi on vprašanje koliko bo napredoval, glede na njegovo neresnost.
proti modernemu nogometu
http://youtu.be/3wYP-xyVDys

Shury
Prispevkov: 63
Pridružen: 21. Dec 2011 20:01
Klub: FC Barcelona

Re: Prejšnja evropska prvenstva

#7

Odgovor Napisal/-a Shury » 01. Jun 2012 15:46

Meni je tudi Euro2000 legendaren v vseh pogledih - bilo je prvo nogometno tekmovanje, ki sem ga spremjal, u bistvu sem takrat začel spremljati nogomet. Navijal sem za Nizozemce, najjači igralec mi je bil pa Kluivert, zaradi njega sem začel navijati tudi za Barco, za katero sem še danes. Drugač se pa spomnem da je Toldo branil kot nor, pa gola Trezija za zmago v finalu. Pa seveda tistih 3:3 proti Jugoslaviji...

Odgovori

Kdo je na strani

Po forumu brskajo: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov